Προς το περιεχόμενο

Τη γνωμη σας για το μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η γεφυρα ειναι ABM η ιδεα μου ειναι; Υπαρχει λογος που λειπει το string tree;

 

Δεν εχω παει ακομα Γιαννενα να παραλαβω το οργανο, απλα μου εστειλε ο Σταυρος μερικες φωτο.

Απ οτι μου ειπαν ομως φιλοι μου που το παιξαν το οργανο ειναι φοβερο.

 

 

Υπαρχει λογος που λειπει το string tree;

 

Και σε μενα δημιουργηθηκε αυτη η απορια βλεποντας τις φωτο.

Το Σαββατο θα παω να παρω το οργανο και θα το διευκρινησω.

Θα επανελθω και με λεπτομεριες....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γεφυρα ειναι ABM η ιδεα μου ειναι; Υπαρχει λογος που λειπει το string tree;

 

Τα πλήρη χαρακτηριστικα ειναι εδω.

http://www.guitars.gr/el/news/380-ns-ice-blue-metallic-bass

 

Οσο για το string tree, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται γιατι υπαρχει η καταλληλη κλιση και οι χορδες πατανε καλα στο nut.

Οταν υπαρχει η καταλληλη κλιση η τοποθετηση του string tree προβληματα δημιουργει παρα καλο (ετσι μου ειπε αυτος και δεν εχω λογο να μην το πιστεψω. Εξ αλλου.... τι στοιχιζει ενα string tree για να με βαλει αε πονηρες σκεψεις??!!).

Το οργανο παντως αφηνει πισω οτιδηποτε fenderοειδες, σε οτι εχει σχεση με τον ηχο, και σε οτι εχει σχεση με την ποιοτητα των υλικων και ποιοτητα κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλορίζικο... «Τούμπανο» το Jazz  ;D Εκ πρώτης όψεως μου κάνει για Marcus Miller κατάσταση- ash/maple και active (;) preamp.

 

Ωραιότατο και το χρώμα - καλή επιλογή το maple

 

Ερώτηση: Γιατί ash και όχι alder; 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Γιατί ash και όχι alder;

 

Να σου πω πως εγινε η κουβεντα.

Εγω ζητησα alder και maple, με την επιθυμια το maple να ειναι οσο πιο λευκο γινεται.

Και μου ειπε ο κατασκευαστης.

Αν βαλουμε maple θα το συνδιασουμε με ash και οχι με alder για το λογο για τον οποιο εχουν παρατηρησει μερικοι ψαγμενοι (μου ανεφερε και καποιον επωνυμο ψαγμενο  ;D) οτι το malpe δενει καλυτερα με το ash, ενω με το alder δενει καλυτερα το rosswood.

Κατα βαθος και στην ουσια ουτε εγω, αλλα ουτε και ο κατασκευαστης το πιστευουμε αυτο (μπορει να ισχυει κιολας ..... δεν ξερω), αλλα αφου το λενε οι ψαγμενοι, τι εχουμε να χασουμε?? Βαλαμε ash και καθαρισαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπαρχει η καταλληλη κλιση η τοποθετηση του string tree προβληματα δημιουργει παρα καλο (ετσι μου ειπε αυτος και δεν εχω λογο να μην το πιστεψω. Εξ αλλου.... τι στοιχιζει ενα string tree για να με βαλει αε πονηρες σκεψεις??!!).

 

Ισχυει κατα βαση αυτο που ειπε, αν και το string tree θεωρητικα επηρεαζει περισσοτερο κιθαρες με tremolo. Στη χειροτερη, αν δεις οτι τελικα χρειαζεται, δεν ειναι τιποτα να κοτσαρεις ενα.

 

Αν το σωμα ειναι ελαφρυ, αφου ειναι solid χρωμα, σοβαρη διαφορα μεταξυ ash και alder δεν υφισταται. ;D

 

Καλοριζικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου