Προς το περιεχόμενο

Zoom zoom! (G3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κυκλοφόρησε και το Ζοom G3X το οποίο έχει και expression pedal για όποιους ενδιαφέρονται --> http://www.zoom.co.jp/products/g3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic:

Αυτό το είδατε http://www.zoom.co.jp/products/ms-50g/spec/ ; Αν έχει την ίδια ποιότητα αλλά με λιγότερες επιλογές με το G3 θα τον σπάσω τον κουμπαρά!

Edit: δεν γράφει κάπου για έξοδο ακουστικών, άρα δεν σπάω τίποτα :P αλλά γενικά μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεο firmware για την zoom G3

 

http://www.zoom.co.jp/products/g3/software/

Άντε, η σειρά μας (B3) τώρα.....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια με υγεια και ωραιες μουσικες! Εχθες λοιπον και εγω απεκτησα την συγκεκριμενη μικρη πεταλιερα (μικρη στο ματι)! Αφορμη ηταν η τιμη του,τα πολυ καλα σχολια και το συγκεκριμενο αρθρο! Η πρωτη εντυπωση που μου αφησε το μηχανακι ειναι να μεινω με ανοιχτο το στομα! Πιστευω οτι ειναι αξιοπρεπεστατο (και οχι μονο για την τιμη του)! Πολυ καλοι ηχοι (και δεν εχω κατσει να διορθωσω τιποτα ακομα), πολυ καλη συνεργασια με τον ενισχυτη και extra πεταλακια και στο volume και tone της κιθαρας ανταποκρινετε τελεια!

Καποιες αποριες τωρα αν μπορουν να μου τις λυσουν οι κατεχοντες!

1. Ποια ειναι η καλυτερη συνδεση στον ενισχυτη? Λογικα θα χρησιμοποιησω και βρωμικα και εφφε! (ο ενισχυτης μου ειναι ο fender blues deluxe ri) Χρησιμοποιω και ενα boost\overdive πεταλακι ή σκετο ή με το "βρωμικο" του ενισχυτη!

 

2. Αν ειναι συνδεδεμενο το zoom με το laptop δεν μπορω να ακουσω τους ηχους που εχω κατεβασει και αποθηκευσει στον υπολογιστη? (ανοιξα εναν καινουριο φακελο στο edit & share, στο session του pc για να μην χαλασω τους αρχικους ηχους και τους αποθηκευσα εκει αλλα οταν το παταω ενω εμφανιζει τα πεταλια και τα εφφε πανω συνεχιζει να παιζει τον προηγουμενο ηχο)! Στην G2.1NU γινοταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα, για να μην ανοίξω άλλο θέμα μιας και αφορά την πεταλιέρα zoom g3x έχω κάποιες ερωτήσεις. Πήγα και σύνδεσα την πεταλιέρα στον bugera v22 στο fx loop που έχει με την συνδεσμολογία output πεταλιέρας στο return του ενισχυτή και input πεταλιέρας στο send του ενισχυτή και καρφί την κιθάρα στο input του ενισχυτή. Όταν κλείνω την πεταλιέρα (στο off το κουμπί) δεν περνάει σήμα από την κιθάρα στον ενισχυτή. Γιατί γίνεται αυτό?Εφόσον είναι στο fx loop κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω ήχο?(εξάλλου στο fx loop τα συνδέουμε για να μπορούμε να "παίζουμε" και με τα εφέ του ενισχυτή)Ανοίγω τα εφέ απο το πεταλάκι του ενισχυτή και πάλι δεν δουλεύει.

Επίσης όταν είναι αναμένη η πεταλιέρα (στη θέση on) συνδεδεμένος πάντα με τη σύνδεση fx loop και επιλέγω ένα εφέ απο την πεταλιέρα και "παίξω" με το clean και το master (τα ποντεσιόμετρά τους) βλέπω οτι δουλεύουν ενω κανονικά δεν θα έπρεπε. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά τελικά το fx loop δεν είναι ανεξάρτητο από τις ρυθμίσεις του ενισχυτή (volume κλπ) και λογικά αν κλείσω εντελώς την πεταλιέρα δεν θα 'επρεπε να περνάει ο ήχος της κιθάρας απο τον ενισχυτή μιας και την κιθάρα την έχω καρφί στο input του ενισχυτή?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην οταν λες εφε του ενισχυτη μαλλον εννοεις το βρωμικο καναλι του ε?

 

κατα δευτερον αμα κλεινεις την πεταλιέρα (ΟΦ) τοτε περναει σημα προφανως στην προενισχυση του ενισχυτη, βγαινει απο κει (σενντ) αλλα το σημα σταματαει εκει γιατι δε μπορει να περασει απο την πεταλιέρα και να καταληξει στην εισοδο του τελικου (ριτερν) αφου η πεταλιέρα ειναι σβηστη.

 

λογικά η πεταλιέρα θα εχει καποιο κουμπι bypass που θα την παρακαμπτει, αλλα η πεταλιέρα δε θα εινια εντελως σβηστη, οποτε δε θα διακοπτει το σημα, απλα θα το αφηνει να συνεχιζει το δρομο του προς τον τελικο και αρα θα ακουγεται σα να μην ειχες πεταλιέρα.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην οταν λες εφε του ενισχυτη μαλλον εννοεις το βρωμικο καναλι του ε?

 

κατα δευτερον αμα κλεινεις την πεταλιέρα (ΟΦ) τοτε περναει σημα προφανως στην προενισχυση του ενισχυτη, βγαινει απο κει (σενντ) αλλα το σημα σταματαει εκει γιατι δε μπορει να περασει απο την πεταλιέρα και να καταληξει στην εισοδο του τελικου (ριτερν) αφου η πεταλιέρα ειναι σβηστη.

 

λογικά η πεταλιέρα θα εχει καποιο κουμπι bypass που θα την παρακαμπτει, αλλα η πεταλιέρα δε θα εινια εντελως σβηστη, οποτε δε θα διακοπτει το σημα, απλα θα το αφηνει να συνεχιζει το δρομο του προς τον τελικο και αρα θα ακουγεται σα να μην ειχες πεταλιέρα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Ναι,όταν λέω εφέ του ενισχυτή αναφέρομαι στο βρώμικο και το reverb του.

Λογικό μου ακούγεται αυτό που αναφέρεις, αλλά είναι δυνατόν να ελέγγχω τον ήχο από τον master και clean του ενισχυτή εν μέσω αναμένης πεταλιέρας σε fx loop?Τότε τα level,tone κλπ που έχει η πεταλιέρα είναι άχρηστα.Να πώ οτι συνδέω την πεταλιέρα καρφί στο input του ενισχυτή να πω εντάξει.Δηλ στην ουσία έτσι όπως δουλεύει σε εμένα είναι άχρηστο το fx loop.

Θέλω η πεταλιέρα να δουλεύει με το δικό της volume(δηλαδη level/gain κλπ).Και όταν σβήνω το εφέ της να έχω το καθορισμένο volume του ενισχυτή μου.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.Για παράδειγμα, να βάλω clean 4 και master 4 στον ενισχυτή, από την λούπα να έχω την πεταλιέρα.Όταν ενεργοποιώ το εφέ της πεταλιέρας(distortion πχ) να μην πειράζω το master/ clean του ενισχυτή γιατί αν τα πειράξω όταν θα επιστρέψω σε καθαρό κανάλι θα ακούγεται ή χαμηλότερα ή δυνατότερα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που δεν μπορεις να εχεις "true" 4 cables συνδεσμολογια τοτε η πεταλιέρα σου θα σου χρησιμευει μονο για τα time based effects (delay chorus κλπ)

 

το παραπάνω αμα μιλάμε για "ορθολογικό" τροπο χρησης. Φυσικά ο καθένας μπορεί να κανει ό,τι θελει αρκει να καουγεται καλό στ'αφτιά του.

 

Η λογική του effects loop στους ενισχυτές είναι να σου δινει τη δυνατότητα να τοποθετεις τα time based effects σου μετα το distortion του ενισχυτή αφου υποτιθεται οτι ετσι ακουγονται καλύτερα.

 

Αν δεν ειχε λουπ ο ενισχυτης τοτε θα επρεπε ενα delay να το βαλεις πριν το βρωμικο καναλι, και αυτο υποτιθεται οτι ακουγεται λασπωμένο (ξαναλεω ομως εδω, περι ορέξεως κολοκυθοπιτα, αμα σε καποιον αρεσει, δεν εγινε τιποτα)

 

σκεψου τι κανει το καθε εφε της πεταλιέρας (χρονος, pitch, δυναμικες, αρμονικες) και σκεψου πως θα λειτουργησει πριν ή μετα απο ενα πεταλάκι overdrive (που ουσιαστικά είναι η προενισχυση του ενισχυτή σου, ξεκιναει απο το input και καταληγει στο effects send) και αποφασισε αμα σε συμφερει να εχεις την πεταλιέρα στη λουπα, ή μπροστά, για χρηση μονο time based effects ή και όλων των αλλων, τι κερδιζεις και τι χανεις σε καθε περίπτωση. Δεν ειναι και πυρηνική φυσική.

 

Σχετικά με την ισορροπία των εντάσεων, δε καταλαβαινω που ειναι το πρόβλημα. Καθε πεταλακι overdrive της πεταλιέρας έχει και level, και η πεταλιέρα ολόκληρη έχει ένα γενικό level. Ισορρόπησέ τα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα για να ακούσω γνώμες σχετικά με κάποιο Mod που έχει βγει για scroll και bank. http://ashbass.com/AshBassGuitar/Zoom/

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Επίσης οι διακόπτες αυτοί Ελλάδα υπάρχουν?(είδα ένα site από Ελλάδα και πούλαγε τον έναν 35ευρω ???Τόσα πολλά κάνει ένα switch?)

Μήπως συμφέρει τελικά να πάρει κάποιος ένα απλό pedal switching να το ανοίξει και να αλλάξει απλά τις συνδεσμολογίες?(τα pedal switch έχουν διακόπτες μιας επαφής?on-on?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου