Προς το περιεχόμενο

Η στιγμη που περναει και χανεται


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια μικρη περιγραφη , ισως σας δωσει μια αισθηση της σημερινης συναυλιας.

Σχεδον ‘γεματο’ το  φεγγαρι, καταμεστο το Ηρωδειο- καρφιτσα δεν επεφτε- μπλε, μωβ, κοκκινα φωτα χρωματιζαν τα αρχαια τειχη, απνοια,  ένα ευρηματικο ‘παιξιμο’ με τον στιχο «Η στιγμη που περνα και χανεται» (κατά την εισοδο του)  και  ο Σταματης Σπανουδακης  μιλησε με χιουμορ, με αυτοσαρκασμο και με αγαπη για την ζωη του, τα πιστευω του και τις συνθεσεις του.  4 χρονια δουλειας και απομονωσης και τωρα περιοδευει. «Το εργαλειο του συνθετη είναι το δακρυ. Όταν ο συνθετης ακουει  την μελωδια και δακρυζει, τοτε ξερει …».

Εξοχη η ορχηστρα εγχορδων  «ΤΑΝΙΡΑΜΑ».  Eπισης , στο πιανο+ στα πληκτρα ο Δημητρης Γιαννακακης,   κοντραμπασσο (και λιγο χορο!) ο Νικος Χατζοπουλος, τυμπανα και κρουστα ο Στεφανος Λαρεντζακης, τυμπανα  (και μπουζουκι σε 2 κομματια) ο «Τσικο» Πανος Κατσικιωτης.

 Ωραιες μουσικες , ωραιες συνθεσεις και ομορφη παρουσιαση.  Πινακες ζωγραφικης η κάθε συνθεση.

Δεμενη ομαδα, τα μελη το διασκεδασαν και αυτό φαινοταν.  Ολοι απολυτα συγχρονισμενοι.

Ο αριστεροχειρας «Τσικο» και  ο  Σ.Λαρεντζακης  «ανεπνεαν» μαζι.  Σαν ενας εγκεφαλος με 2 σωματα.

Η τραγουδιστρια Ιροντινα ηταν απλα καλη. Δεν  με ‘αγγιξε’.

Η συντροφος του Σ.Σ. , η Ντορη, σε ένα γαλλικο τραγουδι  ηταν επισης  απλα καλη.

Μερικα από τα κομματια που ακουστηκαν ηταν: Ζωη Κλεμμενη, Σημερα, Δρομος δικος σου, Καλημερα, Πετρινα Χρονια, Κυματα, Μαυρος Καβαλαρης, Στιγμη χαρας και περασε, Ζει και Βασιλευει, Νυφες, Σαν Ονειρο, Χαιρε Θαλασσα μου, Δειλινο στον Αγιο Θοδωρο.

Ηταν μια αψογη συναυλια, δεν ηταν ‘κυριλε’, όπως  ισως  να νομιζουν καποιοι.

Ειδα ράσα και ράστα, μοϊκάνες και Dr Martens, ξυρισμενα κεφαλια με τατουαζ,  Αντωνη Βαρδή, Μαριο Φραγκουλη, Αρτέμη the rapper, δωδεκαποντα (που απαγορευονται  στο Ηρωδειο, αλλά τι να πω…) κοστουμια και  τζην , μαξι φορεματα και δροσερα σορτσακια, ολες οι ηλικιες, ολοι σιγοτραγουδουσαν όταν το ζητησε ο μαεστρος, ολοι καταχειροκροτησαν  ορθιοι στο τελος.

Μια  αψογη Ελληνικη συναυλια ενός μεγαλου συνθετη.

Καλο Σ/Κ !

 

 

 

ΣΗΜΕΡΑ

 

 

www.youtube.com/watch?v=oSaQEwV-oUg

 

 

 

ΚΥΜΑΤΑ

 

 

 

 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια  αψογη Ελληνικη συναυλια ενός μεγαλου συνθετη.

 

Επαιξε κι αλλος μετα τον ΟΝΝΕΔίτη? :P

 

(σορυ δεν αντεξα ;D no flame intendendendended)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξε κι αλλος μετα τον ΟΝΝΕΔίτη? :P

 

(σορυ δεν αντεξα ;D no flame intendendendended)

 

Without any intendededededed flames:

 

Οχι βεβαια, δεν επαιξε κανενας αλλος στη συναυλια του Σ.Σπανουδακη. (και η ΟΝΝΕΔ ειναι για τους νεους-  αυτος μεγαλωσε πια!)

Και απορω πως εσυ, ενας μουσικος, ενδιαφερεσαι για την πολιτικη τοποθετηση του συνθετη. Ποτέ δεν ασχοληθηκαμε εδω στο ΝΟΙΖ για τις πολιτικες τοποθετησεις του D.Weckl, του Εric Clapton, του Carlos Santana, του Tom Waits, του Andrew Lloyd Webber,των Hμισκουμπρίων  η του  Φ. Πλιατσικα.

Ουτε θα ασχοληθουμε  ΕΔΩ με το τι ψηφιζουμε και το τι πιστευουμε, εσυ και γω.

Eσυ σαφως με καλη προθεση (!) βρηκες να γραψεις αυτο που εγραψες, Neeq.

Η μουσική ενωνει και δεν εχει συνορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Τις πολιτικές απόψεις

 

του D.Weckl, του Εric Clapton, του Carlos Santana, του Tom Waits, των Hμισκουμπρίων  η του  Φ. Πλιατσικα.

δεν τις ξέρουμε.

Του Σπανουδάκη όχι μόνο τις ξέρουμε αλλά και ο ίδιος είναι στρατευμένος με το συγκεκριμένο κόμμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Τις πολιτικές απόψεις

 

δεν τις ξέρουμε.

Του Σπανουδάκη όχι μόνο τις ξέρουμε αλλά και ο ίδιος είναι στρατευμένος με το συγκεκριμένο κόμμα.

 

Διαφωνεις. Οκ. Ομως δεν καταλαβα με τι ακριβως διαφωνεις.

 

Συναυλια εδωσε ο ανθρωπος , δεν ηταν πολιτικη μαζωξη, ουτε αναφερθηκε στην πολιτικη.

Και περιγραφη εκανα.

Δεν εχω καμμια προθεση να εμπλακω σε πολιτικες αναλυσεις με αφορμη ενα σχολιο του Neeq.

Θεμα ηταν η συναυλια.

Για πολιτικα, παρακαλω, στην παιδικη χαρα, φανταζομαι. :) Χωρις εμενα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξε κι αλλος μετα τον ΟΝΝΕΔίτη? :P

 

(σορυ δεν αντεξα ;D no flame intendendendended)

 

Idol, (who's?) ;D ;D :

 

2. Συμφωνείτε να μην αναρτήσετε:....... ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή, καθώς και πολιτικού, θρησκευτικού, ή φυλετικού χαρακτήρα.

Θα μου το κλειδωσουν :-X

 

Κατι για την μουσικη του συγκεκριμενου, εχεις να γραψεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι για την μουσικη του συγκεκριμενου, εχεις να γραψεις ?

 

??? Παίζει και μουσική ενδιαμεσα απο τις ασκησεις Τσερνυ? ;D

 

Μη με τσιγκλας βρε, είναι ο χειροτερος μου :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Το εργαλειο του συνθετη είναι το δακρυ. Όταν ο συνθετης ακουει  την μελωδια και δακρυζει, τοτε ξερει …».

 

Πρώτο, και στο λέω με όλη μου την ειλικρίνεια, χαίρομαι που πέρασες καλά. Κι εγώ πέρναγα καλά με τον Σπανουδάκη. Στα δεκαπέντε μου. Πριν συνειδητοποιήσω ότι όλοι του οι "μεγάλοι" δίσκοι είναι 3-4 επαναλαμβανόμενα θέματα που τα σκίζει σε παραλλαγές, αλλά με τέτοιο τρόπο που ούτε μινιμαλιστή δεν μπορείς να τον πεις. Χρησιμοποιώντας τα λόγια του, εγώ δακρύζω από τα νεύρα μου όταν ακούω Σπανουδάκη και ιδιαίτερα όταν ακούω να τον χαρακτηρίζουν μεγάλο συνθέτη.

Παρόλα αυτά, όταν παλιότερα άκουσα live το θέμα των "Πέτρινωn χρόνων" με Σαλέα στο κλαρίνο και Ζέρβα στο βιολί ανατρίχιασα. Είχε κι αυτός την στιγμή του. Ίσως γιατί το άκουσα σε instrumental μορφή.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? Παίζει και μουσική ενδιαμεσα απο τις ασκησεις Τσερνυ? ;D

Σόρρυ δεν είμαι του ωδείου και δεν τις ήξερα. Αλλά τις άκουσα τώρα και τοπιασα το υποννοούμενο... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Θεός!!!!

 

Μεγάλος συνθέτης δεν είναι με την καμία πάντως (IMHO και YMMV)...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου