Προς το περιεχόμενο

Γράψτε ΕΣΕΙΣ τη μουσική στο νέο δίσκο του Βασίλη!


WrTsXxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναδημοσιεύω από http://www.mixgrill.gr/ar9801el_grapsteeseistimoysikistoneodiskotoyvasilipapakwnstantinoy.html

 

>>

 

Όπως ανακοινώθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του Βασίλη Παπακωνσταντίνου (vasilisp.com), μετά από παρότρυνση των μελών της και πρωτοβουλία του ίδιου του καλλιτέχνη, ο επόμενος δίσκος του θα δημιουργηθεί με μελοποιήσεις που θα προκύψουν μετά από ελεύθερο διαγωνισμό ανάμεσα στο ευρύ κοινό.

 

Με άλλα λόγια, ο Παπακωνσταντίνου δίνει την ευκαιρία στον οποιονδήποτε το επιθυμεί, είτε είναι επαγγελματίας συνθέτης είτε όχι, να στείλει τη σύνθεσή του πάνω σε νέους στίχους του Οδυσσέα Ιωάννου και αν αυτή επιλεγεί να γίνει ένα από τα κομμάτια της νέας δισκογραφικής του δουλειάς.

 

Πέρα από τα σχόλια που μπορεί να κάνει κάποιος για το τι ενδεχομένως σημαίνει η κίνηση αυτή, δεν μπορεί να αρνηθεί ότι είναι σίγουρα πρωτοποριακή και ότι δίνει μια ευκαιρία σε νέους συνθέτες να συνεργαστούν με δύο καταξιωμένους καλλιτέχνες.

 

Αναδημοσιεύουμε παρακάτω την αρχική ανακοίνωση και τις πρώτες λεπτομέρειες της διαδικασίας, έτσι όπως αναρτήθηκαν στο vasilisp.com:

 

 

Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου δημιουργεί μαζί με νέους μουσικούς!

 

Γράψτε εσείς την μουσική στο νέο δίσκο του Βασίλη!

 

Καιρό τώρα μας έρχονται πάρα πολλά email με προσπάθειες νέων καλλιτεχνών και απλών ανθρώπων, είτε αυτό αφορά την μελώδια, είτε τον στίχο .

 

Έτσι λοιπόν, μετά και από μια αρχική ιδέα ενός φίλου αλλά και αξιοποιώντας όλα τα σχόλια και προτάσεις που γίνονται μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα vasilisp.com προτείναμε στον Βασίλη να τραγουδήσει αλλά και να βοηθήσει νέες ιδέες και προσπάθειες .

 

Ο Βασίλης και ο Οδυσσέας δέχτηκαν λοιπόν να γράψετε εσείς τη μουσική στη δισκογραφική δουλειά τους .

 

Ακολουθούν τα διαδικαστικά:

 

Η διαδικασία έχει διαμορφωθεί ως ακολούθως:

 

***Θα επακολουθήσουν και οι όροι συμμετοχής από δικηγόρο, το αργότερο μέχρι την επομένη ΔΕΥΤΕΡΑ 10/10/2011 οπότε θα δημοσιευθούν και οι στίχοι.***

 

 

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ:

 

* Ο δίσκος θα αποτελείται από 10 τραγούδια όλα σε στίχους του ΟΔΥΣΣΕΑ ΙΩΑΝΝΟΥ.

 

* Θα δημοσιευτούν οι στίχοι από τα 7 τραγούδια τα οποία όσοι θέλουν, θα μελοποιήσουν.

 

* Τα υπόλοιπα τρία δουλεύονται μουσικά από τον ΒΑΣΙΛΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ.

 

* Ο κάθε συμμετέχων έχει δικαίωμα να μελοποιήσει ένα έως το πολύ τέσσερα κομμάτια .

 

* Δικαίωμα συμμετοχής έχουν ΟΛΟΙ οι σύνθετες, επαγγελματίες και μη, ανεξάρτητα από το αν έχουν κυκλοφορήσει η όχι κάποια δισκογραφική δουλειά.

 

* Τα κομμάτια θα πρέπει να είναι τραγουδισμένα συνοδεία ενός οργάνου ή υποτυπώδους ενορχήστρωσης .

 

* Οι συμμετοχές θα αποστέλλονται σε μορφή mp3 στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] έως 10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2011 με όνομα επίθετο και τηλέφωνο.

 

* Κατά την διάρκεια της διαδικασίας συλλογής μελωδίων θα δημοσιεύονται από εμάς το μικρό όνομα, το αρχικό γράμμα του επιθέτου του και τα τρία τελευταία ψηφία του τηλεφώνου του ως επαλήθευση της λήψης της αποστολής.

 

* Ο συμμετέχων στη διαδικασία οφείλει να έχει κατοχυρώσει με επίσημο τρόπο την δημιουργία του.

(και ακολουθούν οι λεπτομέρειες για τη διαδικασία επίσημης κατοχύρωσης των δημιουργιών, όλη τη δημοσίευση τη βλέπετε εδώ)

 

* ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οι δημιουργίες να δημοσιευτούν από τον συνθέτη η από τρίτον, έως την επίσημη κυκλοφορία του δίσκου. Σε αντίθετη περίπτωση θα ακυρώνεται αυτομάτως η συμμετοχή του.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ WrTsX....Μίλτο....θα πάρεις μέρος?

 

* Τα υπόλοιπα τρία δουλεύονται μουσικά από τον ΒΑΣΙΛΗ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ.

Εμένα...αυτό με φοβίζει...μήπως είναι πολύ ροκ!!! :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ WrTsX....Μίλτο....θα πάρεις μέρος?

 

Τι σε μέλλει εσένα.. εσύ είπαμε ότι θα ασχοληθείς με τον τουρισμό...

 

Υ.Γ. Ήταν-που-ήταν μακάβριο το φόρουμ σήμερα.. δεν περίμενες ευλογημένε να ανοίξεις αύριο το thread..???

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε μέλλει εσένα.. εσύ είπαμε ότι θα ασχοληθείς με τον τουρισμό...

με τρώει το σαράκι του ροκ στάρ...ο τουρισμός, μπορεί να περιμένει ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK ΕΔΩ...;D

 

Γραφω απο το PC του BLUE και δεν θυμαμαι τον κωδικο ΜΟΥ...;D

 

Ευχαριστω ΠΟΛΥ για την ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...θα κανω Ο,ΤΙ μπορω...και ΕΛΠΙΖΩ να μπορεσω και εγω να συνεισφερω το κατιτις μου στο ελληνικο ΡΟΚ.

 

ΥΓ. Ανταλλαζω 3 TONELAB με μία Boss GT6 λόγω project στο οποιο θα συμμετάσχω. Πληροφορίες σε ΠΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως οικογενειακός φίλος (που παρεπιπτόντως τον θεωρώ προσωπικά σοβαρό άνθρωπο-οικογενειάρχη) μου είπε ότι έστειλε κάποτε κάτι στίχους του στον Β.Παπακωνσταντίνου για να τον ρωτήσει πως του φαίνεται και αν υπάρχει προοπτική να γίνει κάτι με αυτό. Ο δεύτερος είπε ότι του φάνηκαν ΟΚ και εν συνεχεία ότι, αν θέλει να το προχωρήσουν το θέμα πρέπει να καταβάλει ένα Α ποσό, προφανώς ως ''εισιτήριο'' στον κόσμο κάποιας ''κλίκας'' γνωστών συνθετών-στιχουργών στον συγκεκριμένο χώρο, ή τέλος πάντων για να αρχίσει μια διαδικασία γνωστοποίησης-προώθησης του εν λόγω ερασιτέχνη στιχουργού.

 

Βέβαια έτσι ισχυρίζεται ο φίλος, μπορεί να είναι και αρλούμπες (ή ''μισές'' αλήθειες), αλλά έλα μου που όπως προείπα τον θεωρώ σοβαρό. Δεν ξέρω αν γίνεται να αποποιηθώ των ευθυνών του ποστ μου, καθώς παρότι δεν εκφράζω εγώ αυτή την άποψη, εγώ είμαι που την ποστάρω σε δημόσιο ιστότοπο. Αλλά επειδή είναι το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα το thread, I couldn't fight it....

 

Στον αντίλογο, επειδή υπάρχουν πολλοί νέοι άνθρωποι που την ψάχνουν ως συνθέτες στο συγκεκριμένο είδος (που είναι το μόνο είδος που μπορεί να έχει κάποια Α απήχηση στην Ελλάδα πέρα από μπουζούκια κ.τ.λ.) επικροτώ εν μέρη την κίνηση...και θα ενημερώσω μερικούς φίλους που έχω υπ'όψην...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

byzantino metal.

H μετά-την-ΚΝΕ γεροντική άνοια.

...τοξερα ότι δεν είναι το στύλ μου...πάλι θα κερδίσει ο Superfunk... :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου