Προς το περιεχόμενο

Decoupage (κολαζ) σε κιθαρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανασταίνω μάλλον το θρεντ  :P :P.

 

Η δικιά μου #1 κιθάρα  :) :) :) !!!

 

Fender Statocaster American Traditional Made in USA (αν και από μεταγενέστερο ψάξιμο ανακάλυψα ότι το made in USA είναι λίγο σχετικό  :P :P.. αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα) .

 

Η κιθάρα ήταν μαύρη με άσπρο pickguard δηλαδή ο χειρότερος χρωματικός συνδυασμός που έχει υπάρξει σε stratocaster κατά την γνώμη μου :P.. Αρχικά, είχα αλλάξει το pickguard από άσπρο σε μαύρο αλλά επειδή αργότερα ήθελα να κάνω κάτι πιο δραστικό (είχε πέσει πολύ μαυρίλα  ;D) έκανα (μαζί με μία φίλη) την αλλαγή που φαίνεται στις φωτογραφίες (α και απέκτησε και έναν διπλό στην πορεία η κιθάρα) .

 

Την ιδέα την είχα πάρει από καιρό πριν από ένα project νομίζω του longshadow ?? , δεν πολυθυμάμαι ... πάντως το είχε κάνει κάποιος με παλιές εφημερίδες .

 

(όλα τα καρέ είναι από κόμιξ που έχει σχεδιάσει ο Ντον Ρόσα με τον οποίο είχα πάντα κόλλημα  :P :) )

 

303955_2295392018959_159228332_n.jpg.a3f787eff46bea090ff6d0d638788414.jpg

315900_2295393699001_2023372553_n.jpg.256610d0e0742eacb114fc3fd2339a96.jpg

320716_2295392698976_722120467_n.jpg.443d2e63f8b8a2ebc2f7e1bcbc1d6b53.jpg

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολυ ωραια βγηκε! Ο deadendmind ειχε κανει κατι τετοιο στο παρελθον και το αποτελεσμα ηταν ιδιαιτερα εντυπωσιακο μπορω να πω, οταν ειδα απο κοντα την κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια βγηκε! Ο deadendmind ειχε κανει κατι τετοιο στο παρελθον και το αποτελεσμα ηταν ιδιαιτερα εντυπωσιακο μπορω να πω, οταν ειδα απο κοντα την κιθαρα.

 

Πολύ ωραία ιδέα όντως!

 

;)

 

297427_246971578680530_169510863093269_803303_1737856_n.jpg

 

Ψήνομαι να κάνω άλλη μία παρόμοια...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαμαει η κιθαρα - πανεμορφη μπραβο

και ο williamsats το ειχε κανει με εφημεριδες σε καμπινα κιθαρας αν θυμαμαι καλα - και οντως το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο (και του deadendmind φυσικα)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ !!! :) :)

 

Όντως από τον deadendmind το είχα δεί  ;).

Η πλάκα είναι ότι είναι αρκετά εύκολη διαδικασία και το αποτέλεσμα αν είσαι απλά προσεχτικός και έχεις στο μυαλό σου τι θες να κολλήσεις στην κιθάρα είναι πολύ όμορφο  :).

 

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο αποτελεσμα και σιγουρα ειναι μια και μοναδικη.

 

Ευχαριστώ πολύ !!!  :) :)

Ναι είναι όντως μοναδική  :) . Το μόνο θέμα με αυτό είναι ότι μάλλον (  ??? ) χάνει την αξία της αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πουλήσω αυτή την κιθάρα οπότε δεν με ενδιαφέρει προσωπικά  :) .

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όλα τα καρέ είναι από κόμιξ που έχει σχεδιάσει ο Ντον Ρόσα με τον οποίο είχα πάντα κόλλημα  :P :) )

 

Μεγάλε!!! :o Είμαι άρρωστος Don Rosa fan! Είχα δει κιθάρες με εφημερίδες ή εικόνες από περιοδικά, αλλά αυτή με τα καρεδάκια του Ρόσα με ταρακούνησε! Μπράβο σου, ωραία ιδέα, πολύ το χάρηκα... :)

 

Υ.Γ. Όταν λέμε ότι είναι εύκολη διαδικασία τι εννοούμε; Το κάνεις σπίτι σου;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε!!! :o Είμαι άρρωστος Don Rosa fan! Είχα δει κιθάρες με εφημερίδες ή εικόνες από περιοδικά, αλλά αυτή με τα καρεδάκια του Ρόσα με ταρακούνησε! Μπράβο σου, ωραία ιδέα, πολύ το χάρηκα... :)

 

Υ.Γ. Όταν λέμε ότι είναι εύκολη διαδικασία τι εννοούμε; Το κάνεις σπίτι σου;  ::)

 

Χαχαχ δεν το περίμενα να υπάρχει και άλλος Don Rosa fan  :) :o . Για εμένα κάθε καρέ του είναι μία ιστορία ολόκληρη  :) πολύ λεπτομέρεια ,πάντα την έβρισκα με τα κόμιξ του :). 

 

Είναι πολύ απλό βασικά. Κόβεις αυτά που θέλεις να κολλήσεις στην κιθάρα , τσεκάρεις πρώτα να φτάνουν για να την καλύψουν  :P. Παίρνεις μία κόλλα (μάλλον είδος κόλλας είναι ) που λέγεται decoupage , τα κολλάς με αυτή την κόλλα πάνω στην κιθάρα και μετά αφού τα κολλήσεις όλα τα περνάς ένα χέρι με την ίδια κόλλα από πάνω. Περιμένεις να στεγνώσει και τα ξαναπερνάς.. επαναλαμβάνεις αυτή την διαδικασία με τα περάσματα μέχρι να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα . Σε κάποια φάση γίνεται σαν στρώση από πάνω από το χαρτί και γίνεται όλο αρκετά λείο και μοιάζει σαν να ήταν εξ αρχής έτσι η κιθάρα  ;).

Γενικά νομίζω είναι αρκετά εύκολο και ευχάριστο (αν εξαιρέσεις τα σημεία που έχει έντονες καμπύλες ή γωνίες η κιθάρα που είναι λίγο πακέτο  :P ) .

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ δεν το περίμενα να υπάρχει και άλλος Don Rosa fan  :) :o . Για εμένα κάθε καρέ του είναι μία ιστορία ολόκληρη  :) πολύ λεπτομέρεια ,πάντα την έβρισκα με τα κόμιξ του :). 

 

Είναι πολύ απλό βασικά. Κόβεις αυτά που θέλεις να κολλήσεις στην κιθάρα , τσεκάρεις πρώτα να φτάνουν για να την καλύψουν  :P. Παίρνεις μία κόλλα (μάλλον είδος κόλλας είναι ) που λέγεται decoupage , τα κολλάς με αυτή την κόλλα πάνω στην κιθάρα και μετά αφού τα κολλήσεις όλα τα περνάς ένα χέρι με την ίδια κόλλα από πάνω. Περιμένεις να στεγνώσει και τα ξαναπερνάς.. επαναλαμβάνεις αυτή την διαδικασία με τα περάσματα μέχρι να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα . Σε κάποια φάση γίνεται σαν στρώση από πάνω από το χαρτί και γίνεται όλο αρκετά λείο και μοιάζει σαν να ήταν εξ αρχής έτσι η κιθάρα  ;).

Γενικά νομίζω είναι αρκετά εύκολο και ευχάριστο (αν εξαιρέσεις τα σημεία που έχει έντονες καμπύλες ή γωνίες η κιθάρα που είναι λίγο πακέτο  :P ) .

Χαχαχ δεν το περίμενα να υπάρχει και άλλος Don Rosa fan  :) :o . Για εμένα κάθε καρέ του είναι μία ιστορία ολόκληρη  :) πολύ λεπτομέρεια ,πάντα την έβρισκα με τα κόμιξ του :). 

 

Είναι πολύ απλό βασικά. Κόβεις αυτά που θέλεις να κολλήσεις στην κιθάρα , τσεκάρεις πρώτα να φτάνουν για να την καλύψουν  :P. Παίρνεις μία κόλλα (μάλλον είδος κόλλας είναι ) που λέγεται decoupage , τα κολλάς με αυτή την κόλλα πάνω στην κιθάρα και μετά αφού τα κολλήσεις όλα τα περνάς ένα χέρι με την ίδια κόλλα από πάνω. Περιμένεις να στεγνώσει και τα ξαναπερνάς.. επαναλαμβάνεις αυτή την διαδικασία με τα περάσματα μέχρι να είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα . Σε κάποια φάση γίνεται σαν στρώση από πάνω από το χαρτί και γίνεται όλο αρκετά λείο και μοιάζει σαν να ήταν εξ αρχής έτσι η κιθάρα  ;).

Γενικά νομίζω είναι αρκετά εύκολο και ευχάριστο (αν εξαιρέσεις τα σημεία που έχει έντονες καμπύλες ή γωνίες η κιθάρα που είναι λίγο πακέτο  :P ) .

 

Δεν χρειαζεται να βγαλεις το αρχικο βερνικι ή κατι τετοιο??

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου