Προς το περιεχόμενο

η κιθάρα ταστάρει


gerrard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μπώ κατευθείαν στο ψητό. έπεσε στα χέρια μου μια strat την οποία ο προηγούμενος κάτοχος είχε σετάρει σε ρε δίεση.

 

Σε πρώτη φάση είπα να μην πειράξω βέργα και σήκωσα τον καβαλάρη τέρμα όσο πάει αλλά το action ήταν αρκετά χαμηλό για τα γούστα μου.

 

εδώ και 2 μέρες χαλαρώνω τη βέργα (1/4 της στροφής, την αφήνω για 10-12 ώρες και τσεκάρω πάλι) μέχρι που νομίζω πως πλέον δεν υπάρχει περιθώριο για άλλο relief.

 

Με κάπο στο 1ο και πατημένη τη E στο 14ο δεν χωράει πέννα 0.46mm στο 7ο και 8ο. Με κάπο στο 1ο και πατημένη τη E στο 21ο χωράει πέννα 0.46mm και στο 7ο και 8ο.

 

Μου είπαν οτι το radius είναι 12.

 

το πρόβλημα μου είναι πως η Ε (μπάσα) ταστάρει άγρια σε όλο το εύρος της ταστιερας αλλά κυρίως απο το 4ο μέχρι και το 17 (όχι οτι πάιζω εκει κάτω  :P αλλά ..)

 

Αυτά .. και ελπίζω να με βοηθήσετε  :)

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανως η κιθαρα εχει προβλημα,αν το truss rod εχει εντελως χαλαρωσει και το μπρατσο δεν εχει relief πρεπει να την πας σε μαστορα .

 

Αλλοιως δοκιμασε να τις βαλεις 13αρες χορδες κουρδισμενες εναν τονο πανω και να την αφησεις κανα μηνα ετσι μηπως και φυγει το upbow.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικότερο δε μας είπες.

Τι χορδές έχει;;;

 

10ρες

Μόνο η μπάσσα Μί στο κάνει?

ναι μόνο η Μι μπάσα

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως η κιθαρα εχει προβλημα,αν το truss rod εχει εντελως χαλαρωσει και το μπρατσο δεν εχει relief πρεπει να την πας σε μαστορα .

 

Αλλοιως δοκιμασε να τις βαλεις 13αρες χορδες κουρδισμενες εναν τονο πανω και να την αφησεις κανα μηνα ετσι μηπως και φυγει το upbow.

 

φυσικά υπάρχει διαφορά απο πρίν που ήταν η βέργα σφιγμένη οπότε υποθέτω πως το μπράτσο δεν είναι στραβό.

 

πώς καταλαβαίνεις αν έχει φτάσει η βέργα στα όριά της? να την ξεβιδώσω εντελώς? αν ξεβιδώσω μισή στροφή ακόμα η βέργα θα βγεί ελάχιστα έξω απο το μπράτσο (βιδώνει απο κάτω όχι στο headstock).

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν σου ειπε οτι το μπρατσο ειναι στραβο,απλα δεν εχει αλλο relief.

 

Bαλε 11αρες μηπως και λυθει το προβλημα (ή βαλε βαρυτερη μι χορδη)

 

 

αν ξεβιδώσω μισή στροφή ακόμα η βέργα θα βγεί ελάχιστα έξω απο το μπράτσο (βιδώνει απο κάτω όχι στο headstock).

 

το εχεις ηδη ξεβιδωσει ολοκληρωτικα λοιπον,αρα δεν μπορει να εχει αλλο relief το μπρατσο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.46mm δεν ειναι υπερβολικά πολυ relief για strat;

 

απο οτι μας λεει ο φιλος μας η κιθαρα εχει ΜΗΔΕΝΙΚΟ relief οχι 0,46mm

 

Με κάπο στο 1ο και πατημένη τη E στο 14ο δεν χωράει πέννα 0.46mm στο 7ο και 8ο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου