Προς το περιεχόμενο

Και τώρα... Zoom G5!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

G5_DIP.jpg

 

Εντάξει. Κάπως διασώζεται απ'αυτή την φωτό.

 

Ενδεικτική τιμή λιανικής, $299. Που σημαίνει το αντίστοιχο σε ευρώ (πιθανολογώ 285 στον Θωμά). Not bad at all.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάπου διάβασα ομως ότι όταν βαζεις amp sim και reverb μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο 2 ακόμη εφέ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα ομως ότι όταν βαζεις amp sim και reverb μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο 2 ακόμη εφέ.

 

Όταν βάζεις amp sim και το "HD Reverb" (ένα από τα εφφέ που τυχαίνει να έχει και ποιότητα rack και ανάλογες απαιτήσεις DSP).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ είναι θέμα επεξεργαστικής ισχύος; Υπάρχει και άλλο reverb που δεν είναι HD το οποίο αν το βάλεις, πάντα με κάποια amp sim, έχεις όλα τα εφέ;

 

Από αυτό που είχα διαβάσει - στο tdpri νομίζω - μου είχε μείνει η εντύπωση ότι το amp sim είναι αυτό που περιορίζει τον αριθμό των εφέ και όχι το reverb.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ είναι θέμα επεξεργαστικής ισχύος; Υπάρχει και άλλο reverb που δεν είναι HD το οποίο αν το βάλεις, πάντα με κάποια amp sim, έχεις όλα τα εφέ;

 

Από αυτό που είχα διαβάσει - στο tdpri νομίζω - μου είχε μείνει η εντύπωση ότι το amp sim είναι αυτό που περιορίζει τον αριθμό των εφέ και όχι το reverb.

 

Το περιοριστικό είναι η εν γένει ισχύς του DSP σε σχέση με τους βαρβάτους αλγόριθμους που έχουν γράψει για το G3/G5.

 

Έτσι οι ενισχυτές και τα εφφέ έχουν ποιότητα (kateme πάντα) επιπέδου POD HD και βάλε αλλά περιορίζονται στον αριθμό (ταυτόχρονα) από το DSP.

 

Τα πιο απαιτητικά είναι τα amps φυσικά και το HD Reverb, προσωιπκά βρήκα και 2-3 άλλους συνδιασμούς που δεν έπαιζαν ταυτόχρονα 3.

 

Στο G5 έχεις περισσότερα θεωρητικά "slots" γι'αυτό μιλάνε για 9 εφφέ ταυτόχρονα, αλλά αυτά θα είναι πιο απλά και βασικά εφφέ. Να σημειώσω πάντως ότι μέσα στη συλλογή υπάρχουν και "διπλά" εφφέ που σώζουν κάπως την κατάσταση. Ωστόσο σίγουρα η Zoom πρέπει να βγάλει κάποια στιγμή ένα πιο βαρβάτο μηχάνημα, με 2 επεξεργαστές, και πράγματι φημολογείται ότι ετοιμάζεται το G8! (για το Summer NAMM ή την Φρανκφούρτη).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Τζάμπα πράμα

 

Όντως. Πως τα κατάφεραν και το κράτησαν τόσο φθηνό, είναι ένα ερώτημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kατι μου λεει οτι με περισσοτερο ψαξιμο ισως βγει ακομα καλυτερο αποτελεσμα.

Καπου διαβασα οτι ετοιμαζεται firmware update για το G3 που θα του κανει τα τρια.. εξι (πεταλια)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου