Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Drum Room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ενδιαφερουσα ιστορια Σπυρο και λυπαμαι που επεσες θυμα απατεωνα

 

Ευχομαι να βρεις λυση συντομα και να χαιρεσαι το δικο σου χωρο πλεον με ανελεητο drumming !  ;)

 

Δε μπορώ ακόμα να τον χαρακτηρίσω απτεώνα. Απλά ο τύπος είναι ανίδεος. Θα είδε κάπου ή θα του είπε κάποιος πως φτιάχνεται ενα στο στούντιο και κάνει και αυτή τη δουλειά.

 

Δε περίμενα ποτέ ότι θα γινόταν μια δουλειά ίδια με αυτή που θα έκανε ένα συνεργείο από εταιρία ακουστικής. Δε περίμενα όμως ότι θα έκανε μια δουλειά η οποία θα έφερνε αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που προσδοκώ, ειδικά όταν προκειται για ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ άνθρωπο από κάποιον του χώρου....

 

Ενδιαφέρουσα είναι η ιστορία, όχι για μένα όμως, προς το παρόν είναι εφιάλτης...

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Περικλή! μόλις συνειδητοποίησα ότι γνωριζόμαστε. έχεις έρθει σπίτι μου και έχω έρθει στο studio σου. θυμάσαι; λέξεις κλειδιά: Πάτρα - rhodes73 - κανα 3αρι χρόνια πρίν.

 

δες εδώ τις φωτό

https://sites.google.com/site/kotetsistudio/

Για σου Μακη τι γινεται ρε φιλε .Θα κατεβω Πατρα μετα το Καρναβαλι αν θες τα λεμε απο κοντα.

Φτιαχνεις studio;ΑΝ μπορω να βοηθησω στην Διαθεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σου Μακη τι γινεται ρε φιλε .Θα κατεβω Πατρα μετα το Καρναβαλι αν θες τα λεμε απο κοντα.

Φτιαχνεις studio;ΑΝ μπορω να βοηθησω στην Διαθεση σου.

Στείλε mail ή πάρε με τηλ (69744144-ένα-έξι) να πιούμε κανα καφέ. Ελπίζω να έχει προχωρήσει λίγο ώς τότε.

 

Συγνώμη παιδιά για το off topic αλλά ο κόσμος απ' ότι φαίνεται είναι μικρός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το δωματιο αποσυναρμολογήθηκε και θα ξανακατασκευαστεί από βδομάδα.

 

Πήγα στην εταιρία που κατασκευάζει τα αντικραδασμικά εξαρτήματα "Vibro"

 

Αυτές είναι οι αναρτήσεις οροφής, χοντρικά τοποθετούνται 3τμχ/m2.

Αυτά είναι τα τακάκια/χωρίσματα γυψοσανίδας του σκελετού και τοποθετούνται ανα 60cm σε αντιστοιχία με τους ορθοστάτες πάνω και κάτω.

Αυτά είναι τα Εφέδρανα για το πατώμα, θα τοποθετηθούν τα κόκκινα (6x6cm) σε 2πλή στρωση (5cm υψος) 5.5 τμχ/m2.

Στο σημείο που θα είναι τα drums και εγώ όπου το φορτίο είναι πολύ περισσότερο τα εφέδρανα θα τοποθετηθούν σε αντιστοιχία με το βάρος το δικό μου και των τυμπάνων. Τα εφέδρανα αυτά έχουν συγκεκριμένο πεδίο φόρτισης - λειτουργικότητας και ΑΝ δεν είμαι λάθος τα συγκεκριμένα έχουν μέγιστο πεδίο φόρτισης ανά σημείο έδρασης (δηλ ανα εφέδρανο) 20 κιλά. οπότε έχουμε 110 κιλά μέγιστη φόρτιση ανα m2.

 

Θα κατασκευαστεί περιμετρικά η νέα τοιχοποιία σε απόσταση 15 cm από τους τοίχους με 7.5άρι σκελετό (Το κενό από την υπάρχουσα τοιχοποιία και την 1η στρώση γυψοσανίδας θα είναι 15 cm και θα γεμίσει με ορυκτοβάμβακα χαμηλής πυκνότητας.) ο οποίος θα πατάει στις ελαστικές εδράσεις οι οποίες τοποθετούνται πάνω και κάτω.

Εκεί θα έχουμε ένα κενό 5χιλ όπου θα μπει ορυκτοβάμβακας από κάτω και θα σφραγιστεί με ελαστικό κορδόνι σφράγισης αρμών και με ελαστική μαστίχη.

 

Μετά θα τοποθετηθούν οι αναρτήσεις οροφής και θα κατασκευαστεί η οροφή η οποία δε θα έρχεται σε άμεση επαφή με τους τοίχους.

Η απόσταση από την τοιχοποιία θα είναι 5χιλ και παρομοίως θα σφραγιστεί με ελαστικό κορδόνι και ελαστική μαστίχη.

 

Περιμετρικά έχω 3 τοίχους αλλά για να έχω ένα δωμάτιο μεσα στο δωμάτιο μου λείπει μια τοιχοποιία η οποία θα κατασκευαστεί και θα πάρει το ρόλο μιας κανονικής τοιχοποιίας δηλαδή δεν θα πατάει σε ελαστικά χωρίσματα αλλά κατευθείαν στο μπετό πάνω και κάτω.

Αν δε γίνομαι κατανοητός δείτε την κατασκευή του fleamail και θα καταλάβετε. Είναι ίδιο σχέδιο με τη διαφορά ότι το ταβάνι του flea δεν κάνει decoupling από την νέα τοιχοποιία. (γιατί όμως αυτό flea? Τα παιδιά μου μου δώσαν τα υλικά και το σχεδιο μου είπαν ότι έτσι "ακυρώνεις" τις αναρτήσεις οροφής)

 

Το σχέδιο που μου πρότεινανε όσον αφορά την τοιχοποιία και το ταβάνι είναι το παρακάτω. Μη δώσετε σημασία στο πάτωμα καθώς είναι ένα πραγματικό και βαρύ πλωτό πάτωμα από οπλισμένο σκυρόδεμα.

 

Το πάτωμα που θα κάνω είναι ουσιαστικά ένα decoupling πάτωμα και όχι πραγματικό/σωστό πλωτό.

 

Επειδή εμένα το πάθημα μου έγινε μάθημα και ήταν πολύ σκληρό, προσέξτε για να μην πάθετε...και δε μου κόστισε σε χρήμα αλλά σε άγχος και σε νεύρα. Το νού σας!

 

STUDIO%2520DESIGN.jpg

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως τον κι ας αργησε. Αλήθεια τι να σημαίνει η φράση στο ενημερωτικό φυλλάδιο  Vibro-SH "Για την ηχοαπομόνωση τον μεσαίων και υψηλών ακουστικών συχνοτήτων" ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατρέχοντας στις συμβουλές που σου έδωσαν στο Sayers πάντως, η αντιμετώπισή τους σχετικά με τα περί υφιστάμενου δαπέδου από σκυρόδεμα (ότι είναι damped κλπ) δεν είναι σωστή. Τα δάπεδα από σκυρόδεμα (τουλάχιστον εν Ελλάδι) είναι πρακτικά σε πλήρη επαφή με στοιχεία του σκελετού και κατά συνέπεια μεταφέρουν δονήσεις κλπ. Συχνά δε είναι και επί τούτου μονολιθικά συνδεδεμένα.

 

Πριν πάντως ολοκληρώσεις, ξεκίνα να σκέφτεσαι και το θέμα του treatment. Από ότι βλέπω θα σου χρειστεί σοβαρή παρέμβαση. Το δωμάτιο θα είναι κουδούνι...

 

Πρέπει να είσαι, με βάση την ιστορία του θέματος, ίσως ο υπομονετικότερος Έλλην.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατρέχοντας στις συμβουλές που σου έδωσαν στο Sayers πάντως, η αντιμετώπισή τους σχετικά με τα περί υφιστάμενου δαπέδου από σκυρόδεμα (ότι είναι damped κλπ) δεν είναι σωστή. Τα δάπεδα από σκυρόδεμα (τουλάχιστον εν Ελλάδι) είναι πρακτικά σε πλήρη επαφή με στοιχεία του σκελετού και κατά συνέπεια μεταφέρουν δονήσεις κλπ. Συχνά δε είναι και επί τούτου μονολιθικά συνδεδεμένα.

 

Το έχω αναφέρει αυτό που λες

Τσέκαρε το πιο προσεκτικά για να καταλάβεις τί λένε

 

Πριν πάντως ολοκληρώσεις, ξεκίνα να σκέφτεσαι και το θέμα του treatment. Από ότι βλέπω θα σου χρειστεί σοβαρή παρέμβαση. Το δωμάτιο θα είναι κουδούνι...

 

Αυτό που με καίει είναι η μετάδοση δονήσεων προς τα πάνω. Το treatment φτιάχνεται σιγά-σιγα. Μέχρι να γίνει ωτοασπίδες. Στην τελική δεν προορίζεται για recording.

 

Πρέπει να είσαι, με βάση την ιστορία του θέματος, ίσως ο υπομονετικότερος Έλλην.

 

Να σου πω την αλήθεια , μακάρι να είχα τα 2.200 που εδωσα ως προκαταβολή "για πέταμα" δηλαδή να του έλεγα "ξήλωσε το πάρε τα πράματά σου και τράβα στην ευχή του θεού και κοίτα να περάσεις καλα με τα λεφτά που μου έφαγες" αλλά εδω του είπα "φέρε 1500 πίσω πάρε τα υλικά σου κ δρόμο" και μου είπε ότι "δε γίνεται κλπ κλπ".

 

Έμπλεξα δεν έχω περιθώρια τώρα...ότι έγινε, έγινε.

 

Σκέψου να μην είχα ποστάρει έγκαιρα στο φόρουμ του Sayers και να είχα ένα τελειωμένο με πόρτες εξαερισμούς τα πάντα όλα δωμάτιο κ να έπρεπε να ξηλωθεί...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τονίζω (και για ενημέρωση όσων άλλων διαβάζουν) ότι η κατασκευαστική λογική διαφέρει δραστικά από Ελλάδα σε π.χ. Αμερική, και αυτό πρέπει να το συνεκτιμά κάποιος σε ότι διαβάζει.

Σχετικά με το treatment, είναι βέβαια κατά την άποψή μου άσχετο με το αν θα κάνεις recording ή όχι. Ιδιαίτερα δε με το δεδομένο του μικρού χώρου, είναι σημαντικότερο ακόμα.

Μην αντιμετωπίζεις το treatment σαν "νέκρωση" του χώρου (βλ. ωτοασπίδες). Μπορείς να πετύχεις "αίσθηση" μεγαλύτερου δωματίου.

Καλή συνέχεια πάντως.

Nullius in Verba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου