Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Drum Room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οροφή

 

IMG_1068.JPG

 

IMG_1072.JPG

 

IMG_1073.JPG

 

Αυτή τη στιγμή έχει κλείσει με 2πλη στρωση γυψοσανίδας και από αυριο η από βδομάδα θα μπει και η 3η. Τα ολα τα κενα είναι ασφραγιστα προς το παρόν.

 

Αυτός ο εργολάβος μου φέρνει "εγκεφαλικά" απανωτά. Κατεβαίνω σε μια φαση να δω σε τι στάδιο είναι οι αναρτήσεις και βλέπω 4 θεοστραβα τοποθετημένες. "Ρε μαστορα" του λεω "γιατι δεν τις εχεις βάλει σωστά και ειναι έτσι?" "Ε τί να κάνουμε" μου λεει "δε μπηκε σωστα το τρυπάνι" (!!!) και του λέω φυσικά "ωραία ξήλωσέ τες τώρα και βάλτες όπως πρέπει" ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ!!!

 

IMG_1065.JPG

 

IMG_1066.JPG

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως η κατασκευη βρίσκεται σε καλό δρόμο.

 

Έβαλα κάσα, βαθυ, ταμπουρο και ενα crash χύμα κάτω με ένα λεπτό χαλί μόνο χωρίς πόρτες και πάτωμα καθώς και ασφράγιστους αρμόυς. Γονείς στο σαλόνι τους χαμήλωσα εντελως την ενταση στην τηλεόραση και πήγα να πάιξω.

 

Δονήσεις δεν είχαν στο σαλόνι, δεν καταλάβαν κάτι τέτοιο τουλάχιστον αλλά μου είπαν γενικά καμία σχέση με πριν καθως ακουγόμουν μεσω αέρα από τη μεριά της εισόδου του σπιτιού όπου απέξω στον απέναντι τοιχο είναι μια πορτά και σκάλα που οδηγεί κάτω στην αποθήκη. Επίσης ακουγομουν πολύ λιγότερο από όταν ήταν γυμνο το "δωματιο"

 

Απλά ξαναλέω χωρίς πόρτες, χωρίς πάτωμα, ασφράγιστοι αρμοι, χωρις "σιγαστήρες" εξαερισμού και με κανενα είδους treatment εσωτερικό κλπ.

 

Στο θέμα του δομικού θορύβου φαίνεται ότι το σχέδιο αυτό και η κατασκευη φέρνει το επιθυμητο αποτέλεσμα. Το οτι αναγκάστικα επίσης να είμαι με το βούρδουλα από πάνω τους φέρνει επίσης αποτέλεσμα.

 

Το γελίο της ιστορίας είναι ότι όταν έλειπε ο "εργολάβος", με τα μαστόρια συννενοουμουν μια χαρά. Όταν και αν έκανα μια παρατηρηση και προσπαθούσα να τους εξηγήσω και δεν είχαμε θέμα στη επικοινωνία. Ο ακατανόμαστος μου έβγαζε το λάδι.

 

Όπως και ναχει εγώ ο ίδιος δεν έχω ακούσει τα αποτελέσματα, θα φέρω κανα φίλο όμως να κοπανήσει ελαφρως.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθέτησα τα εφέδρανα ανά 60 cm. Στο σημείο που θα είναι το σετ είναι ελαφρώς πιο πυκνά τοποθετημένα. Ισως θα πρέπει να πάρω 4 ακόμη (2πλης στρωσης). Θα μπει πετροβάμβακας ανάμεσα και από πάνω 2 στρώσεις κόντρα πλακέ θαλάσσης με 2 στρώσεις γυψοσανίδα ανάμεσα. Το ύψος του πατώματος θα είναι 12cm και δεν θα εφάπτεται με την υπάρχουσα τοιχοποιία, θα έχει απόσταση γύρω στα 4cm.

 

IMG_1080.JPG

 

IMG_1087.JPG

 

IMG_1087.JPG

 

IMG_1089.JPG

 

IMG_1092.JPG

 

IMG_1093.JPG

 

IMG_1097.JPG

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτωμα

 

Εφέδρανα Vibro EP RED 6x6x5 και πετροβάμβακας 75kg/m3, τα εφέδρανα είναι τοποθετημένα ανά 60cm πάνω-κάτω και είναι γύρω στα 5.5τμχ/m2, στο "χώρο" όπου θα βρίσκονται τα τύμπανα και εγώ, όπου και το δυναμικό φορτίο θα είναι μεγαλύτερο είναι ελαφρώς πιο συμπυκνωμένα ως προς την τοποθέτησή τους.

 

IMG_1099.JPG

 

IMG_1103.JPG

 

IMG_1107.JPG

 

Κόντρα πλακέ θαλάσσης (1η στρώση)

 

IMG_1111.JPG

 

IMG_1115.JPG

 

Γυψοσανίδα (2 στρώσεις)

 

IMG_1117.JPG

 

IMG_1119.JPG

 

IMG_1120.JPG

 

Κόντρα πλακέ θαλάσσης (2η στρώση)

 

IMG_1121.JPG

 

IMG_1123.JPG

 

IMG_1125.JPG

 

Τα κόντρα πλακέ και οι γυψοσανίδες απέχουν γύρω στα 2cm από την τοιχοποιία. Τα κενά θα σφραγιστούν με κορδόνι πολυαιθυλενίου και ελαστική μαστίχα.

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα μια μοκέτα "τσόχα" και έστεισα και το kit. Νομίζω ότι ο χώρος φτάνει για να τζαμάρω με 2 ακόμα άτομα ακόμα κ 3 χωρίς βέβαια να έχουμε και απαιτήσεις ήχου.

 

IMG_1165.JPG

 

IMG_1166.JPG

 

IMG_1169.JPG

 

IMG_1175.JPG

 

IMG_1176.JPG

 

IMG_1177.JPG

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τα Εφέδρανα για το πατώμα, θα τοποθετηθούν τα κόκκινα (6x6cm) σε 2πλή στρωση (5cm υψος) 5.5 τμχ/m2.

Στο σημείο που θα είναι τα drums και εγώ όπου το φορτίο είναι πολύ περισσότερο τα εφέδρανα θα τοποθετηθούν σε αντιστοιχία με το βάρος το δικό μου και των τυμπάνων. Τα εφέδρανα αυτά έχουν συγκεκριμένο πεδίο φόρτισης - λειτουργικότητας και ΑΝ δεν είμαι λάθος τα συγκεκριμένα έχουν μέγιστο πεδίο φόρτισης ανά σημείο έδρασης (δηλ ανα εφέδρανο) 20 κιλά. οπότε έχουμε 110 κιλά μέγιστη φόρτιση ανα m2.

 

EDIT:

 

Το max φορτίο ανά εφέδρανο είναι 40kg το οποίο σημαίνει 220kg ανα m2

 

UPDATE:

 

Προσεχώς πάνελ για το ταβάνι, πήρα τα υλικά την άλλη βδομάδα θα τα έχω έτοιμα μάλλον.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες κάναμε κάποιες πρόχειρες μετρήσεις της ακουστικής κατάστασης του χώρου χωρίς treatment με το REW-Room EQ Wizzard.

 

Λέω "πρόχειρες" γιατί χρειαζόμασταν πέρα από κάρτα ήχου κ laptop τα εξής:

 

Condenser Omnidirectional Mic

2 Loudspeakers

 

Εμείς είχαμε Condenser Cardiod Mic, 1 KRK Rokit 6 Studio Monitor.

Επίσης ο φίλος που κάνει τις μετρήσεις δεν είχε ξαναδει ποτέ το πρόγραμα οπότε καταλαβαίνετε λίγο πολύ όλα ήταν άρπα-κόλα.

 

Οι μετρήσεις θα γίνουν πάλι αυτή τη βδομάδα, μιας και το μελέτησε αρκετά το πρόγραμα, με κατάλληλο μικρόφωνο και κατάλληλα ηχεία.

 

Τα graphs τα πόσταρα στο forum του Sayers όπου με βοηθάει ένα παληκάρι από τη Χιλή.

 

Μου εξήγησε ότι πρέπει να τα ξανακάνουμε με τον σωστό εξοπλισμό καθώς και να καλιμπράρουμε το λογισμικό για να έχουμε πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα.

 

Αλλά και πάλι τα γραφήματα δεν θα απέχουν πολύ από τις νέες μετρήσεις καθώς αυτά που δείχνουν είναι λογικά για ένα δωμάτιο σαν το δικό μου.(χαμηλοταβανο, παραλληλοι τοιχοι, κυβοειδές)

 

Ο χώρος χρήζει μπόλικου treatment μου ανέφερε, και κυρίως θα χρειαστώ μεγάλες μπασσοπαγίδες μιας και εκεί εστιάζεται κυρίως το πρόβλημα. Με το κατάλληλο treatment θα έχω σημαντική βελτίωση για practice και πρόβες ακόμα και για να ηχογραφώ χωρίς όμως να έχω απαιτήσεις για "επαγγελματικές" δουλειές κάτι το οποίο δε με χαλάει καθόλου.

 

Αν μπορεί κάποιος από σας να κατάνοησει τα γραφήματα και έχει αποψη θα ήθελα πολύ να την ακούσω!

FILTER_IR-.thumb.jpg.c14e96e47789c571f9527f7c58a85a99.jpg

GD-.thumb.jpg.2e06453dcfd73f39c042910b3e568774.jpg

IMPULSE-.thumb.jpg.f8700f34c33ca9dcc42d2acf2d121934.jpg

RT60-.thumb.jpg.10a8459a6bc1ae1c18733630035d1bd0.jpg

SCOPE-.thumb.jpg.d97e1bebd5b830340f2c312150cf66e8.jpg

SPECTOGRAM-.thumb.jpg.a806ec5af87351daed15e47831b72dc2.jpg

SPL__PHASE-.thumb.jpg.913596a318b6dedb115be38afa832626.jpg

SPL_ALL-.thumb.jpg.95aa1ed23405d2590b173e9bb9a507b7.jpg

WATERFALL-.thumb.jpg.0fc231cc8e26aa7c78ce6b53eac7b4d3.jpg

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα παίδια...Long time...

 

Ξεκίνησα τις μπασσοπαγίδες ακολουθόντας την "superchunk" κατασκευή.

 

Επίσης πήρα ύφασμα και έχω ξεκινήσει να καλυπτω τα πανελάκια.

 

Έχει κανείς να προτείνει σημεία τοποθέτησης?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου