Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα για metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες σε όλους!Ύστερα από μια γρήγορη αναζήτηση, δεν βρήκα κάτι παρόμοιο (εκτός από μια συζήτηση που είχε γίνει το 08'), οπότε να και ο λόγος που δημιουργώ αυτό το θέμα.

 

Έχω 5-6 πεταλάκια και είχα κ ένα όνειρο να τα κάνω 10 και 15 κλπ κλπ αλλά η οικονομική κρίση δεν βοηθάει και πολύ...Οπότε αποφάσισα (δύσκολα γιατί είμαι "πεταλάκιας") να επενδύσω σε μια καλή, δυνατή και αξιόπιστη πεταλιέρα.

Έχουν βγει ένα σωρό, υπήρχαν κι ένα σωρό από παλιά, αλλά θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις σχετικά με το θέμα.

Budget: πόσο να έχει μία πολύ καλή? 200-600 φαντάζομαι και διασταυρώνω με ιντερνετικές πηγές, οπότε κάπου εκεί κυμαίνομαι (δεν είναι και άμεση η αγορά, οπότε οικονομία κ πάλι οικονομία :Ρ).

Ήχος: Metal. Από bay area, judas priest, και σαπιο thrash, μέχρι progressive, dream theater, folk κλπ κλπ. Με πιάνετε... Κυρίως με νοιάζει προς viking-o-καταστασοειδές. Τεσπα. Metal. Τελεία. Αυτό  ;D

Προφανώς μιας και θα είναι πεταλιέρα (και μιας κ δεν είμαι κ κολλημένος) θα κάνει την δουλειά κ της και για άλλα στυλ που με ενδιαφέρουν, αλλά για metal την θέλω σε ένα 90%...Οπότε σε εκείνο τον ήχο θέλω να φτάσω.

Επίσης, είναι σίγουρο ότι όποια πεταλιέρα αναφερθεί θα δοκιμαστεί πάραυτα, απλά θεωρώ πολύ καλύτερο να μου πει κάποιος "δες αυτή κ αυτήν γιατί έχει αυτό κ αυτό", καθώς και εμπειρίες και αξιολογήσεις από κατόχους, παρά απλά να μπω σε ένα μαγαζί και να έχω τον τυπά πάνω από το κεφάλι μου,να μου λέει ό,τι να'ναι, καθώς και limited χρόνο σε αρκετές περιπτώσεις...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Καλημέρες σε όλους!Ύστερα από μια γρήγορη αναζήτηση, δεν βρήκα κάτι παρόμοιο (εκτός από μια συζήτηση που είχε γίνει το 08'), οπότε να και ο λόγος που δημιουργώ αυτό το θέμα.

 

 

 

???

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192244.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193144.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=190862.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=191854.0

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω...  ΟΛΕΣ τους! Για να σου πω την αλήθεια, για metal δεν χρειάζεσαι καν ''καλη'' και ακριβή πεταλιέρα. Έχω την Zoom G1.x και κάνει αυτή την δουλειά εντυπωσιακά καλά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποίησα την αναζήτηση του site με λέξεις-κλειδιά πεταλιέρα και metal και είχε 6 αποτελέσματα (μάλλον γτ το metal ήταν με λατινικούς χαρακτήρες)

2ον καμία από αυτές τις συζητήσεις δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε...Στη πρώτη ο φίλος έψαχνε για πετάλι-πεταλιέρα κ όλοι του γράφανε για πετάλια και μακρυά από πεταλιέρες...Ένας άλλος ζητούσε φτηνή, και σε μία άλλη αναζητούσαν εξοπλισμό συναυλίας απ'ότι φαίνεται....

Απλά ζητάω κάποιον να μου πει "δες αυτήν γιατί έχει αυτό κι αυτό κι αυτό" και να πεταχτεί κάποιος άλλος και να του πει "ναι αλλά αυτή έχει εκείνο και εκείνο κ το άλλο" όπως γίνεται σε τόσες άλλες συζητήσεις XD

 

Το μόνο που βλέπω είναι ότι όλοι στα ίδια καταλήγουνε: boss, line6, zoom και digitech...Το θέμα είναι οι προσωπικές εμπειρίες κατόχων και εκεί θέλω να στοχεύσω... Και γιατί πχ να επιλέξω την boss κ όχι την line6 κλπ. Όλες είναι εκπληκτικές εταιρίες (προφανώς) και τείνω προς την line6 (έχω μια αγάπη για τις παραμορφώσεις της) αλλά θέλω να διαβάσω απόψεις  :)

 

Πάνω κάτω...  ΟΛΕΣ τους! Για να σου πω την αλήθεια, για metal δεν χρειάζεσαι καν ''καλη'' και ακριβή πεταλιέρα. Έχω την Zoom G1.x και κάνει αυτή την δουλειά εντυπωσιακά καλά.

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θέλω κάτι παραπάνω από τον τωρινό μου ήχο...Noise gates, eq, κι ένα σωρό άλλα που θα φορτώσουν την πεταλιέρα μου και στην τελική θα έχουν την ίδια τιμή με ένα δυνατό πολυεφε το οποίο θα παίζει και παντώς καιρού κ τύπου κ θα κουβαλιέται κ πιο εύκολα...Για να μη μιλήσω για συνδεσμολογίες, καλώδια ρεύματος, απώλεια ήχου κλπ κλπ κλπ κλπ

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον καμία από αυτές τις συζητήσεις δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε...

 

Σου έγραψα 4 συζητήσεις από τις δεκάδες που βρήκα. Μέσα εκεί υπάρχουν πάμπολλες γνώμες για πεταλιέρες και μάλιστα με στόχο το μέταλ (πράγμα εύλογο αφού κάθε τόσο έρχεται κάποιος μεταλοκέφαλος και ζητά γνώμες για εξοπλισμό). Από κει και πέρα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Καταρχας το θεμα "Τι δεν μου αρεσει στην πεταλιερα μου" ειναι το καλυτερο που μπορεις να διαβασεις.

 

Απο κει και επειτα οι λυσεις ειναι αυτες που ειπες, οποτε δοκιμασε αν γινεται και κρινε μονος σου.

Σε αυτες τις εταιριες θα πηγαινα απευθειας στα τοπ μοντελα και στο εξηγω με μια προσωπικη μου εμπειρα:

" Τον καιρο εκεινο (2005) ημουν στην αναζητησην πεταλιερας και ψαχνοντας εφτασον στο καταστημα του Ζοζεφ στο κεντρο της Αθηνας, το οποιο δεν υπαρχει πια. Μετα την συνομιλιαν που ειχα με τον πωλητη μιας και πηγα να παρω μια boss ME? (ετσι λεγοταν τοτε?) μια φτηνιαραν δηλαδη με συμβουλεψε "ου αγορασεις φτηνην πεταλιεραν θα την ξεπερασεις λιαν συντομως και θα αναζητας νεα παρε λοιπον το podxt live". μαζεψα τα λεφτα, τοτε 520ευρω και την πηρα, μετα απο 7 χρονια εχει μερικα λειτουργικα μικροπροβληματακια αλλα εχει βγαλει λαηβ, ηχογραφησεις και απειρες προβες.

 

Αμην.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα τις boss gt-6, gt-8 καθώς και την me25 που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς.

http://www.thomann.de/gr/boss_me25.htm

 

Έχουν πολλές δυνατότητες και σίγουρα είναι μανούλες για metal & heavy stuff.

 

Πάντως, πολλές πεταλιέρες έχουν τις δυνατότητες που αναζητάς. Θα έλεγα απλά ότι προσωπικά δε μου άρεσαν σε ποιότητα και reliability οι digitech που μου είχαν βγάλει προβλήματα με τα button. Κατά τ΄άλλα, οι περισσότερες καλύπτουν ηχητικά τους heavy ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι boss έχουν πολύ καλές κριτικές, κ στη μάχη boss gt-8 vs pod xt κέρδιζε ελαφρώς το boss...αλλά τι νέα έχουμε για την gt-10?

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    ;D    γεια χαρά. προσωπικά στο θέμα πεταλιέρας κατέληξα με έναν τρόπο. αγόραζα,δοκίμαζα,(Κυριακή χαρά :D-δευτέρα λύπη :(),πούλαγα. και πάλι από την αρχή. έχουν πολλά αρνητικά και θετικά που ο καθένας παίρνει αυτό που τον βολεύει τελικά. ::)

 

        ξεκίνησα με ένα ποσό και από τις αγγελίες(που είναι οι περισσότερες του κουτιού) και τις πήρα σβάρνα. έψαχνα συγκεκριμένα μόνο για ηχογράφηση στο laptop γιατί τα δεδομένα πιθανόν και σίγουρα να αλλάζουν με άλλη χρήση  .τώρα όσο αφορά στο να πας σε μαγαζί πάλι εγώ δεν έβγαλα άκρη γιατί οι Preset Patch δεν είναι και πολύ της προκοπής και οι πωλητές δεν ξέραν να  μου δείξουν πως ρυθμίζονται ώστε να τις ψάξω στο μαγαζί .εκτός και αν πάρεις το manual και προσπαθήσεις μόνος σου μέσα στο μαγαζί άλλα πάλι δεν σχηματίζεις τελική γνώμη  σε μια-δυο ώρες. Η τάδε καλή και την τάδε πάρτη είναι υποκειμενικό αλλά σίγουρα όχι άχρηστο και υπάρχουν πολλά θέματα για πεταλιέρες στο φορουμ.οπότε με λίγα λόγια:

 

Νο1 λύση, αγοροπωλησίες

Νο2 πας στο μαγαζί και "ενοικιάζεις" την πεταλιέρα

No3 ακούς από demo που φτιάχνουν τα μέλη του φόρουμ που έχουν ανεβάσει,νοιζ, youtube,myspace και όπου άλλου και διαβάζεις τις κριτικές τους. εγώ ξεκίνησα ανάποδα και κατέληξα στην λύση Νο1 να βγάλω καλύτερο συμπέρασμα(και πιστεύω οι περισσότεροι).αυτά και  καλή τύχη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου