Προς το περιεχόμενο

Fender amps, από Blues Junior III σε 65 DRRI


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε και? τους ενισχυτες δεν τους αγοραζουμε για να τους ανοιγουμε στο τερμα,τους αγοραζουμε γιατι μας αρεσει ο ηχος τους ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΝΤΑΣΕΙΣ και χαμηλα και δυνατα,in fact στην πραγματικη ζωη και στα "παλκα" (απο τη μουσικη σκηνη της γειτονιας σου μεχρι το ΟΑΚΑ)  δεν θα βρεις και τοσο πολλους κιθαριστες που εχουν τον ενισχυτη τους τερματισμενο.....    

 

Όπως έχουμε πει πενήντα χιλιάδες φορές (αλλά όπως λες κι εσύ η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως), αυτή είναι μια αποπροσανατολιστική υπεραπλούστευση του θέματος με αποσπασματικές δόσεις αλήθειας, με μια μονάχα από τις παραμέτρους της το γεγονός πως πολλοί ωραιότατοι ενισχυτοί ΔΕΝ παίζουν καλά σε εντάσεις δωματίου, και πως έχουν μια "ωφέλιμη" περιοχή που συσχετίζεται με το μεγάφωνο, το wattage, το master volume (ή την απουσία του), το αν είναι κόμπο ή ποια καμπίνα φέρει κλπ κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριεμαι να ξαναμπω σε αυτη τη κουβεντα για 1000στη φορα,πιστευε και λεγε οτι θες και ασε με και εμενα να πιστευω και να λεω οτι θελω.... ;).Προσωπικα δεν εχω παντως συναντησει καλο ενισχυτη που να μη παιζει καλα σε λογικες εντασεις,τωρα αν με το εντασεις δωματιου εννοουμε να ακουγεται η ακουστικη κιθαρα δυνατοτερα απο τον ενισχυτη ..αστο καλυτερα παιζε με ακουστικη...

 

για τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περιπτωση των 2 ενισχυτων αυτων  ετσι κι αλλοιως ισχυει μια και εχοντας τους και τους 2  πλαι πλαι για πολυ καιρο μπορω να διαβεβαιωσω τον ΟΡ οτι εχουν σχεδον την ΙΔΙΑ ενταση και δεν προκειται να αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα προσαρμογης...δεν θελει να αγορασει 100αρη Marshall το παιδι εναν ενισχυτη 22 βαττ θελει να παρει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτός είναι ένας Laney VC30. Τον DRRI μπορείς να τον ακούσεις σκέτο σε αυτό:

 

 

Με τέτοιες κοματάρες, δε βοηθάς ρε φιλε (να αποφύγω το έξοδο  ;D)

 

Καμία βοήθεια antiGAS απο κανένα?

Ειναι του πεταματου ο BJ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν θελει να αγορασει 100αρη Marshall το παιδι εναν ενισχυτη 22 βαττ θελει να παρει... ;D

 

Μπα, το βλέπω το παιδί να κάθεται στα αυγά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες κοματάρες, δε βοηθάς ρε φιλε (να αποφύγω το έξοδο  ;D)

 

Καμία βοήθεια antiGAS απο κανένα?

Ειναι του πεταματου ο BJ?

 

 

Όχι.

 

Ειναι μια χαρά, επαρκώς δυνατός για ό,τι μπορείς να φανταστείς, βγάζει και πολύ καλα καθαρά και πολύ ωραιο od. Ηχογραφείται πολύ ευκολα με ωραία αποτελέσματα και βολεύει πολύ στο κουβάλημα.

 

Μου αρέσει και εμένα ο DRRI. Όμως 1200ευρώ ειναι υπολογίσιμο ποσό, ενώ bj βρίσκεις καινούργιο στα 600 και μεταχειρισμένο στα 400-450 (ο DRRI δεν κυκλοφορεί τόσο στα μεταχειρισμένα, αλλά και πάλι ακριβότερος θα ήταν). Επίσης ο laney v30 ειναι πολύ ωραίος ενισχυτής.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

κατσε στα αυγα σου :)

 

Έκατσα στ αυγά μου πέντε μήνες

Σήμερα αποφάσισα ότι είμαι ΠΟΛΥ μεγάλος για κλώσσημα.

Προς το παρον, βεβαια, εξακολουθώ να γουστάρω περισσότερο τον blues junior

Μάλλον είμαι κουφός

20140322_170014.thumb.jpg.f7932b50c81ef193dfc5fd2514123347.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος, ο ενισχυτής είναι εξαιρετικός!  :)

 

Προς το παρον, βεβαια, εξακολουθώ να γουστάρω περισσότερο τον blues junior

Μάλλον είμαι κουφός

 

Σίγουρα είναι πολύ υποκειμενικά τα κριτήρια στον ήχο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μήπως παίζει κάποιο ρόλο και η εξοικείωση με το παλιό σετάπ?

 

Μην ξεχνάς ότι αγόρασες ένα κομμάτι της.. μουσικής ιστορίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος, ο ενισχυτής είναι εξαιρετικός!  :)

 

Σίγουρα είναι πολύ υποκειμενικά τα κριτίρια στον ήχο, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μήπως παίζει κάποιο ρόλο και η εξοικείωση με το παλιό σετάπ?

 

Μην ξεχνάς ότι αγόρασες ένα κομμάτι της.. μουσικής ιστορίας!

 

Ευχαριστω για την ψυχολογική υποστήριξη Suede - μαλλον πάσχω απο αυτο που λένε post-shopping regret  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου