Προς το περιεχόμενο

Πετάλια του Josh Homme - Queens of the Stone Age (2005-2008)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Iδού ένα σχεδιάγραμμα μαζί με settings πεταλιών του Homme που είχα φτιάξει κάποια χρόνια πριν. Είχα μανία με το σετάπ του από την εποχή των Kyuss, και είχα κάνει πολύ μεγάλη και πολυετή έρευνα την οποία σχεδίαζα να την παραθέσω σε ένα σάιτ τύπου Gilmourish, αλλά δυστυχώς ποτέ δεν είχα τον χρόνο να το φτιάξω. You never know, though.

 

Σημειώνω πως είναι ενδεικτικά, πως αλλάζουν συνεχώς, πως ο ήχος εξαρτάται πέρα από τον ίδιο τον Homme και πάρα πολύ από τον συνδυασμό κιθάρας-ενισχυτή-μεγαφώνων-ηχογράφησης κλπ κλπ. Απλά το παραθέτω ως αφορμή πειραματισμών για το δικό σας στυλ.

 

j2.JPG

 

 

(Μη με βάλετε να αναλύσω τα setups του, υπάρχουν άπειρες πληροφορίες ονλάιν και σε παλαιότερες συζητήσεις εδώ και αλλού. Επίσης, το ανωτέρω δεν αφορά εποχές προ του Songs for the Deaf που ήταν πολύ μινιμαλιστικές, ούτε τις τελευταίες που έχει βάλει POG, διάφορα πετάλια Moog, octavers της Boss κλπ., και δεν περιλαμβάνει ούτε το Rotovibe (και το τιουνεράκι της Boss) που χρησιμοποιεί σχεδόν ανελλιπώς από τους Kyuss)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μη με βάλετε να αναλύσω τα setups του[...]

 

Σε αγνοώ επιδεικτικά.  ;D

Θα ήθελα πολύ να μας ρίξεις δυο πενιές περί κιθαρώνε και ενισχυτώνε όταν βρεις την ευκαιρία. Εσύ, σε thread για Homme, και μας παρακαλάς να μη σε χώσουμε; Θα πήξεις. :D

Τέτοιες πληροφορίες θα είναι straight from the horse's mouth... έστω, from the stable master's.  ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.

Δηλαδή μιλάς για εποχές songs for the deaf πάνω κάτω...

δύο SIB?

Και το EQ curve είναι για τον Ampeg, σωστά? Τι ενισχυτές είχε με αυτό το setup?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε Σπύρο!

 

Άρα ο Homme το wah το βάζει από μπροστά.

Έτσι φαίνεται. Και εμένα με ενδιαφέρει πώς αντιμετωπίζουν οι μεγάλοι το συγκεκριμένο ζήτημα γιατί πειραματίζομαι με τη θέση του wah, για την ώρα το βάζω μετά τα fuzz μου. Αλλά το προτιμώ σαν συνθοειδές φίλτρο παρά σαν κλασικό wah.

 

Το θέμα είναι ότι έχει τρία φιλτροειδή στη σειρά και η απορία μου (εφόσον ξέρεις Σπύρο και αντέχεις τη διαδικασία της συνέντευξης τύπου  ;D ), είναι αν ποτέ τα στακάριζε μεταξύ τους προτού τα "ταΐσει" στο fulltone.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον.

 

Απο ενισχυτες ο Homme εχω διαβασει πως συνηθως διαλεγει οτι ακουγεται πιο χαλια. Ακομα και ενισχυτες απο Pawn Shop εχει χρησιμοποιησει στο παρελθον. Γενικως παντως ειναι λιγο κρυψινος με το setup του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περισσότερο από "λίγο" κρυψίνοΥς, είχε πει σε κάποια συνέντευξη κάτι σαν: "έχω περάσει πολύ χρόνο ψάχνοντας να φτιάξω τον ήχο μου, δεν θα δώσω τα μυστικά μου έτσι επειδή με ρωτάς!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου είχα δει έναν ηχολήπτη του "songs for the def" να λέει ότι βασικό μέρος του ήχου του ήταν το zvex super hard on με ένα παλιό ampeg VT40 ενισχυτή και ότι κατά την ηχογράφηση έκαψαν το τρανζιστορ....

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου