Προς το περιεχόμενο

Κατσκευη replica richie sambora strat


thundersteel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι μου και καλη χρονια.Στα μεσα του 2011 ειχα σταμπαρει το παρακατω μανικι το οποιο και "τσιμπησα" με σκοπο να κανω τη super strat του Sambora

Αν και δεν ειμαι κολημενος με Bon Jovi οταν ειχα δει αυτην την κιθαρα στην παρουσιαση του Metal Hammer (τευχος του '95) την ειχα ερωτευθει.Ηκιθαρα της παρουσιασης ηταν η λευκη με λευκο pickguard και maple μανικι με star inlays και floyd rose.οταν αργοτερα ειδα την cherry burst επαθα πλακα.

και καπως ετσι ξεκινησε το project.

θα ποσταρω σιγα-σιγα φωτο με μια συντομη περιγραφη.οποιεσδηποτε ενστασεις και παρατηρησεις καλοδεχουμενες.

Για την ιστορια παντως το οργανο ολοκληρωθηκε πριν απο 5 μερες και δεν εχω παιξει μεχρι στιγμης με καποια αλλη απο τις κιθαρες μου :)

 

η φωτο απο το μανικι ειναι αυτη που ειχε ο πωλητης στο ebay (εννοειτται οτι θα δειτε κ αλλες στη συνεχεια)

355764797_KGrHqMOKpIE1qvSk31BNdvS8ZiQ_3.jpg.fb26cf4d54bab22fe37234c28c9449f1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το μανικι το πηρα απο Καναδα.hard rock maple με canadian maple ταστιερα  ??? ???

αρκετα παχυ θα ελεγα με medium ταστα και σκαψιμο για R2 lock nut(42mm)

ειχε ενα ψιλο χερι νιτρο περασμενο αλλα περισσοτερο για sealer μου εκανε.

τα ταστα αλαχτηκαν με μεγαλυτερα και τριφτηκε και περαστηκε με πολυουρεθανη αλλα αυτα στη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συνεχεια μεσω autocad τυπωσα ενα σχεδιο απο σωμα strat (και για neck pocket και για το floyd ) για να φτιαξω  πατρον σε 5αρι mdf

το pickguard ειναι παλιο-δεν θα μπει αυτο

001g7.JPG.8c05db3d14be2b8210abe9397498c6d6.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συνεχεια τα πραγματα ειναι απλα.κοπηκαν τα πατρον με τη σεγα χειρος και επεσε πολυ τριψιμο.λογω ελλειψης χρονου θα ποσταρω μεχρι εδω.και αυριο μερα ειναι οποτε επανερχομαι δριμυτερος :)

006g7.JPG.8b09149fff138a7d855f1a004511b6fa.JPG

008g7.JPG.c91e8bcdd88a5d3ae911bf2795b41e23.JPG

014g7.JPG.a881a91633d6bfe6667e9f47bf13f1d5.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια.

δεν ειναι η πρωτη κιθαρα που φτιαχνω

απλα ειχα παρουσιασει παλιοτερα στο guitars & amps.

στο παρακατω λινκ θα τις δειτε αν θελετε.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193027.0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και φυσικα εγινε δοκιμη πανω στο πατρον.το schaller τρεμολο στη φωτο με το πατρον δεν ειναι αυτο που μπηκε στο τελος (original floyd rose ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου