Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη ηχειων και απορία με ohm


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eνας καλός φίλος μου έχει δώσει κάποια μεγάφωνα καλής ποιότητας  Mc Audio made in Japan 450watt.Eχω βάλει φωτογραφίες με τα specs όπως και τα μεγάφωνα δίπλα απο ένα cd για να δείτε τις διαστάσεις.Το woofer είναι 10άρι αν κατάλαβα καλά.Θέλω να φτιάξω 2 ηχεία για μικρά live πχ.μια ακουστική και μία φωνή.Δεν θα ζορίζονται με drums (μπότες κλπ).Το woofer είναι 4ohm το mid 8ohm και το twitter 4.Kαι τα 3 μεγάφωνα συνδέονται σε δικό τους crossover.

1 crossover για κάθε ηχείο.Ποιό θα είναι το σύνολο των ohm για κάθε ηχείο?

Η κονσόλα μου είναι αυτοενισχυόμενη 300watt και έχει εξόδους 2χ8ohm  ή 1χ4ohm.

To τελικό άθροισμα απο τα ηχεία ποιό θα είναι ?2χ8ohm? Γινεται να δουλέψουν με τη κονσόλα χωρίς να κάνω ζημία?

IMG_0620.thumb.JPG.4bbb982195f1ebd3b285c04cf3af5369.JPG

yu.thumb.JPG.c6898e707aafc5bd16d406c3c8839be7.JPG

IMG_0623.thumb.JPG.59ef95836195d4459835350908f8f8a6.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No one? ???

Σαν τι να πούμε;

Τα μεγάφωνα μου είναι πλήρως άγνωστα.

Υποθέτω ότι πας για ηχεία hifi.

Βέβαια δεν ξέρεις σε τι καμπίνα θα τα βάλεις γιατί δεν έχεις και τα T/S στοιχεία των μεγαφώνων.

Αλλά και να τα βάλεις και να δουλέψουν (άντε και πες ότι δούλεψαν καλά) δεν θα είναι PA που χρειάζεσαι αλλά (επιεικώς χαρακτηριζόμενα) hifi και σε χαμηλές εντάσεις.

Θα μου πεις "ε και; δεν γίνετα;"

Μωρέ όλα γίνονται (πέρα από του σπανού τα γένια) αλλά δεν θα κάνεις κάτι σοβαρό γιατί θα χρησιμοποιείς κάτι που θα είναι (αν είναι) για άλλη δουλειά. Με λίγα λογια πας να βάψεις αυγά με ....

Από την άλλη δεν χάνεις τίποτα.

Δοκίμασε κι ότι κάτσει....

 

Για το crossover (που τελικά δεν είπα κουβέντα) τα είπε καλά ο Mystery....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα δε κανουν για το λόγο που τα θέλω.

Ολόκληρο το σύστημα είχε αγοαστει παλιά 2000 μαρκα.

Θα τα βαλω αγγελία τελικά.Ολο και κάποιος θα χρειάζετε καλά μεγάφωνα αυτοκινήτου.Είναι στο κουτί τους καινούρια και αχρησιμοποιητα με τα καλώδια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα έτσι, γιατί δεν είναι και κάνα φοβερό έξοδο να πάρεις ηχεία ΡΑ και μάλιστα με 12άρι γούφερ

 

www.thomann.de/gr/search.html?gk=palppf&bn=&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=8243&wgfid2=8244&wgfid3=8247&wgfid4=10970&wgf10970=1x+12"&wgfid5=10971

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Στο ίδιο περίπου θέμα και διαπράττοντας και ένα hijacking στο θέμα, θέλω να ρωτήσω εσάς του πιό έμπειρους το εξής. Είναι δυνατόν να τοποθετήσω στην ίδια καμπίνα ένα μεγάφωνο 8Ω και ένα 16Ω;; Ισχύουν οι τύποι για την παράλληλη και σε σειρά σύνδεση, ως προς τη συνολική εμπέδηση ή υπάρχει κάτι άλλο που κάνει αδύνατη και απαγορευτική μιά τέτοια σύνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως γίνεται!

 

Διάβασε το συγκεκριμένο άρθρο για περαιτέρω λεπτομέρειες,

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=784

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου