Προς το περιεχόμενο

Προσαγωγέας και Αρμονική Μινόρε


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το ‘ξερα ότι θα κλειδωθεί  και  μάλιστα όταν άρχισε να γίνεται ουσιαστικός  διάλογος έστω και με ημιμαθή:

Πριν αποχωρήσω να απαντήσω στην απορία του Nicolas

Για το 4:

photo3MinorScales_zps025a90f0.jpg

από το πινακάκι φαίνεται ότι:

Αν προσαγωγέας C η τονική βάζοντας μια αναίρεση γίνεται Db

Αν προσαγωγέας G η τονική βάζοντας μια αναίρεση γίνεται Ab

Αν προσαγωγέας D η τονική βάζοντας μια αναίρεση γίνεται Eb

Απλά Nicolas δεν τα ανέλυσα γιατί απλούστατα όπως φαίνεται από τον εσωτερικό (δικό μου) κύκλο δεν υπάρχουν τέτοιοι προσαγωγείς (Υπάρχουν αλλά αναφέρονται στις ΣΠΑΝΙΕΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ Harmonic Minor – Dbm – Abm – Ebm που σπάνια χρησιμοποιούνται)

Για το 5:

Όπως φαίνεται από την φωτογραφία  ‘’Τροποποιημένος κύκλος των 5ων’’  όταν ο προσαγωγέας είναι F#-C#-G#-D#-A#-E#  (εσωτερικός κύκλος) δεν αλλάζει τίποτα δηλαδή ότι οπλισμό είχε η ματζόρε με τη σχετική μινόρε τον ίδιο θα έχει και η αρμονική απλά θα προσθέτετε τον προσαγωγέα:

Πχ Gm harmonic ίδιο οπλισμό με Gm natural , ίδιο οπλισμό με ματζόρε σχετική Bb απλά θα έχει η Gm harmonic θα έχει και F#. Ομοίως και για τις υπόλοιπες κλίμακες . Είναι απλό!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το ‘ξερα ότι θα κλειδωθεί  και  μάλιστα όταν άρχισε να γίνεται ουσιαστικός  διάλογος έστω και με ημιμαθή:

Πριν αποχωρήσω να απαντήσω στην απορία του Nicolas

Για το 4:

photo3MinorScales_zps025a90f0.jpg

από το πινακάκι φαίνεται ότι:

Αν προσαγωγέας C η τονική βάζοντας μια αναίρεση γίνεται Db

Αν προσαγωγέας G η τονική βάζοντας μια αναίρεση γίνεται Ab

Αν προσαγωγέας D η τονική βάζοντας μια αναίρεση γίνεται Eb

Ο προσαγωγέας είναι η 7η νότα της σκάλα, σωστά; Άρα το Ντο είναι προσαγωγέας μίας κλίμακας Ρε. Ρε ύφεση, Ρε αναίρεση, Ρε δίεση.

 

ΚΑΙ σε ματζόρε, ΚΑΙ σε μινόρε.

 

Αν είναι ρε ύφεση (Ματζόρε) τότε ο προσαγωγέας θα είναι Ντο. Όλα καλά εδώ. Η Ρε ύφεση έχει 5 υφέσεις.

Αν είναι Ρε (Ματζόρε), τότε ο προσαγωγέας οφείλει να είναι Ντο#, και όχι Ντο, αφού όχι μόνον πρέπει να απέχει ημιτόνιο από την τονική, αλλά επιπλέον η Ρε ματζόρε, έχει οπλισμό

Φα# και Νοτ#.

Αν είναι Ρε# (Ματζόρε), τότε έχει οπλισμό 8 (!!!) διέσεις, πρόκειται για φανταστική κλίμακα και έχει Ντο## (διπλή δίεση).

 

Αν είναι Ρε ύφεση (Μινόρε), τότε είναι σχετική της Φα ύφεση, που είναι φανταστική με 8 (!!!) υφέσεις και το Ντο θα θέλει, πράγματι αναίρεση, αλλά εξακολουθεί να είναι φανταστική κλίμακα.

Αν είναι Ρε (Μινόρε), τότε το Ντο γίνεται Ντο#.

Και αν είναι Ρε# (Μινόρε), το Ντο είναι Ντο## (αφού η Ρε# μινόρε είναι σχετική της Φα# ματζόρε με 6 διέσεις και οξύνουμε τον προσαγωγέα).

 

Είναι απλό!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ

Έβγαλα τα υπόλοιπα γιατί παραμένει ότι δεν είναι απλό, και μάλλον δεν τα εξηγείς καλά... Λυπάμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ήξερες ότι είσαι ημιμαθής στα της θεωρίας/αρμονίας της μουσικής Νικόλα;! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ‘’ημιμαθή’’ δεν αναφέρομαι στο Nicolas αλλά στον εαυτό μου -όπως έχω συχνά ονομαστεί. Το εξήγησα στο κλειδωμένο Post. Ποτέ δεν θα τολμούσα κάτι τέτοια φρασεολογία για ΚΑΝΕΝΑΝ.

 

Στο θέμα: Αναφέρομαι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε Κλίμακα Harmonic Minor  (Το λέει η επικεφαλίδα) την δε όλη τροποποίηση του κύκλου την έκανα απλά για να φαίνεται και ο οπλισμός της harmonic minor.

Πχ σε Dbm ο οπλισμός θα είναι: Db , Eb ,Fb , Gb, Ab, Bbb (A) , C . Και γι’ αυτό δεν τον έθεσα τον προσαγωγέα C στον εσωτερικό κύκλο - παρά στην σημείωση- γιατί η κλίμακα είναι φανταστική.

Τέλος πάντων αφού η συνέχεια δεν έγινε από εκεί που έπρεπε εδώ δεν μπορεί να συνεχιστεί. Απλά απάντησα σε νέο thread για να μη νομίζεις ότι διέφυγα.

 

Απλά Nicolas ρωτάω:

1. Άσε τις υποσημειώσεις μου κατά μέρος: Ένας που βγάλει φωτοτυπία τον τροποποιημένο κύκλο δεν έχει ΟΠΤΙΚΑ μπροστά του και τους οπλισμούς των κλιμάκων harmonic Minor εκτός από τις φανταστικές κλίμακες που του είναι άχρηστες);;; Εγώ τον χρησιμοποιώ συχνά – τον έχω σε χαρτί A3 – και τον θεωρώ μεγάλη βοήθεια.

2. Εγκρίνεις τέτοια φρασεολογία;

Δεν θα συνεχίσω εκτός αν ξεκλειδωθεί το αρχικό post

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες

Καληνύχτα σας

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, ελεος με τα κλειδώματα των threads. Πραγματικα.

 

Αν υπάρχουν λαθη ας τα διορθωσουμε (γι αυτο νομιζα ότι ειμαστε κοινοτητα), δεν καταλαβαίνω προς τι η σφοδρα επιθετικότητα για κάποιον που κανει τον κοπο να γραψει ενα αρθρο.

 

Λες και το υπολοιπον ιντερνετ βρίθει ορθότητας... καθε πηγη διασταυρώνεται ετσι κι αλλιώς και εδω εχουμε την ευκαιρια να διορθωσουμε / βελτιώσουμε κατι ολοι μαζι.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, ελεος με τα κλειδώματα των threads. Πραγματικα.

 

Αν υπάρχουν λαθη ας τα διορθωσουμε (γι αυτο νομιζα ότι ειμαστε κοινοτητα), δεν καταλαβαίνω προς τι η σφοδρα επιθετικότητα για κάποιον που κανει τον κοπο να γραψει ενα αρθρο.

 

Λες και το υπολοιπον ιντερνετ βρίθει ορθότητας... καθε πηγη διασταυρώνεται ετσι κι αλλιώς και εδω εχουμε την ευκαιρια να διορθωσουμε / βελτιώσουμε κατι ολοι μαζι.

 

 

Τι να διορθώσουμε, δηλαδή τι είμαστε, οι διορθωτές του κάθε βαρεμένου που θέλει να γίνει στα γεράματα DIY δάσκαλος μουσικής, αν ήταν αναγνώστης του noiz φυσικά και θα τον διορθώναμε, το μόνο που θέλει όμως είναι να πάρει τις διορθώσεις από εδώ και να τις κάνει copy paste στα άλλα site για να το παίζει γκουρού. Ας δώσει κάνα χρήμα σε κάνα δάσκαλο για να τον ξεστραβώσει.

 

 

Και για να τελειώνουμε.

 

 

επιμένω ότι σ’ αυτό το thread δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ το παραμικρό λάθος [...]  και προκαλώ να  υποδειχθεί έστω και τώρα λάθος και τότε θα εξαφανιστώ από το noiz.gr αλλά και σας υπόσχομαι το λάθος να μου κοστίσει από την κουτσουρεμένη σύνταξη μου 50 Ευρώ

 

 

Και καπάκι...

 

 

ο οπλισμός της Cm Αρμονικής δεν θα περιλαμβάνει την Βb αφού με την αναίρεση για να επιτευχθεί αρμονία το Bb έγινε Β

 

Έφυγες, κράτα τα 50 ευρώ να πας ωδείο, αν θέλεις να σου δώσω και εγώ άλλα 50 να γραφτείς, στο καλό, και να ΜΗ μας γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  το μόνο που θέλει όμως είναι να πάρει τις διορθώσεις από εδώ και να τις κάνει copy paste στα άλλα site για να το παίζει γκουρού.

 

 

 

Είσαι λίγο υπερβολικός ίσως.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο υπερβολικός ίσως.

 

 

Καθόλου υπερβολικός, δεν υπάρχει site μουσικό που να μην έχει και τις "διδασκαλίες" του κυρ Στέφανου,  ;D ;D ;D κάνε μια γυροβολιά να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελουμε να ακριβολογουμε, οι οπλισμοι των harmonic minor γραφονται οπως και των αντιστοιχων minor. Η C Harmonic minor εχει ΤΟΝ ΙΔΙΟ οπλισμο με την C Minor, η Α Harmonic minor τον ιδιο με την A minor και παει λεγωντας. Η διαφορα που προερχεται οταν μεταβαινεις απο minor σε harmonic minor ΔΕΝ γραφεται στον οπλισμο αλλα μπαινει ως accidental.

 

Προχειρο παραδειγμα απο wiki:

Η C Harmonic Minor θα γραφτει ετσι, με Bb στον οπλισμο

798px-C_harmonic_minor_scale_ascending_and_descending.png

 

Oποτε στο παρακατω, αν θελουμε να ειμαστε τυπικοι

Ένας που βγάλει φωτοτυπία τον τροποποιημένο κύκλο δεν έχει ΟΠΤΙΚΑ μπροστά του και τους οπλισμούς των κλιμάκων harmonic Minor εκτός από τις φανταστικές κλίμακες που του είναι άχρηστες);;;

οχι, δεν τον εχει. Εχει εναν "μπασταρδεμενο" οπλισμο που δειχνει τα accidentals της αρμονικης σκαλας "χωμενα" μεσα στον minor οπλισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λίγο υπερβολικός ίσως.

πάντως...(δεν καταλαβαίνω γρί από όσα γράφονται)...δεν έχω δεί ένα που ξέρω εδώ μέσα ότι ξέρει μουσική...να συμφωνεί με το μπαρμπα Στέφανο... 8) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου