Προς το περιεχόμενο

Μετακομιση και μεταφορα home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας αλλη μια νεα προκληση για μενα και το προσωπικο μου home studio  :-\

 

Εφτασε η ωρα να φυγω απο το πατρικο μου μπας και φτιαξω την δικη μου οικογενεια μαζι με τα ονειρα μου  8)

Το θεμα μου ειναι οτι θα παω σε διαμερισμα τριτου οροφου ο ποιος ειναι και ο τελευταιος αλλα προβληματιζομαι με τους απο κατω πλεον.

 

Ξερω οτι για ενα καλα ηχομονωμενο studio παμε στην λυση box in the box αλλα δεν μπορω να επενδυσω τοσα λεφτα σε μια δυσκολη εποχη και οχι σε δικο μου χωρο.

Θα ηθελα τα φωτα σας μιας και μου περασε η σκεψη να φτιαξω μονο πλωτο πατωμα,εχει κανει κανεις κατι τετιο? αξιζει? θα εχει αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισεις θα με ενδιαφερει να ακουσω και αλλες λυσεις που ισως να μην γνωριζω.

Γνωμες και παρομοιωδες εμπειριες,προβληματισμοι και λυσεις ειναι ευπροσδεκτες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισεις θα με ενδιαφερει να ακουσω και αλλες λυσεις που ισως να μην γνωριζω.

Γνωμες και παρομοιωδες εμπειριες,προβληματισμοι και λυσεις ειναι ευπροσδεκτες  ;D

 

απο τη στιγμη που δεν εισαι επαγγελματιας.. (δηλαδη να εχεις αναγκη να βαρανε στο 80% των δυνατοτητων τα μονιτορ σου 24-7) δεν χρειαζεται κατι πολυ ακριβο...

 

1) μια καλη λυση ειναι στις γωνιες μπασοπαγιδες.. το προβλημα με τον ηχο που φευγει προς εκει που δεν θελουμε ειναι το μπασο (οι χαμηλες συχνοτητες) ...

 

2) ποτε μην παιζεις μεσημερι... χωρις ακουστικα.....

 

3) κανε τους γειτονες φιλους αμα γινεται.. εγω ετσι ειχα καταφερει.. τους ελεγα ξερετε που και που θα παιζω λιγο δυνατα αλλα οχι ωρες κοινης ησυχιας και οχι για πολυ ωρα

 

ε και  δεν ειχα παραπονα.. οι καλοι λογαριασμοι... κλπ...

 

καλη τυχη στην μετακομιση....

 

 

edit. ειχα βοηθησει ενα φιλο να κανει μονωση στο στουντιο του.. ειχε κανει box in box

ειχε καλυτερη μονωση αλλα... για μενα (μιας και αυτος ηταν ερασιτεχνης...) δεν αξιζε ο κοπος σε σχεση με το αποτελεσμα... τωρα .. αυτο ειναι προσωπικη γνωμη....

 

 

ααα κατι αλλο... το καινουργιο δωματιο που θα βαλεις τα μηχανηματα ελπιζω να ειναι ακουστικα οχι... παγιδα... υπαρχουν διαφορες σελιδες οπου βαζοντας μηκος πλατος και υψος παιρνεις μια εικονα για αυτο. (δεν μπορεις να κανεις και πολλα να το αλλαξεις ομως)

 

μολις ξαναβρω μια τετοια θα την ποσταρω

 

edit: ριξε μια ματια σε αυτο...

http://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς εάν δεν υπάρχει ήδη ένας βοηθητικός χώρος στο διαμέρισμα ή έστω μια βοηθητική σοφίτα κάτι από επάνω -έστω και λίγα τετραγωνικά- για να διαμορφωθεί κατάλληλα τα πράγματα είναι δύσκολα, θα πρέπει να αρκεστείς στο σαλόνι, εκεί δουλειά με ακουστικά και κάποιες ώρες με μόνιτορς (κυρίως απογευματινές). Αλλιώς το να μπλέξεις με γυψοσανίδες και χωρίσματα μόνο γκρίνια θα σου φέρει... και η μόνωση κοστίζει ακριβά....

 

επίσης η διάθεση μηχανημάτων σε μη κελιδωμένο χώρο φέρει μεγάλο κίνδυνο εάν κάνεις μικρούλι σύντομα να δεις μολύβια στυλό σε γούφερ μόνιτορ, συνδετήρες μέσα σε midi keyboard, ζωγραφισμένες οθόνες και πίτσες σε υπολογιστή, λιωμένα κεριά, φρουτόκρεμες, και ότι άλλο θες μέσα σε οτιδήποτε...οπότε ας προετοιμάζεσαι ψυχολογικά! ;D

 

καλή αρχή όπως και να έχει!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που δεν εισαι επαγγελματιας.. (δηλαδη να εχεις αναγκη να βαρανε στο 80% των δυνατοτητων τα μονιτορ σου 24-7) δεν χρειαζεται κατι πολυ ακριβο...

 

1) μια καλη λυση ειναι στις γωνιες μπασοπαγιδες.. το προβλημα με τον ηχο που φευγει προς εκει που δεν θελουμε ειναι το μπασο (οι χαμηλες συχνοτητες) ...

 

2) ποτε μην παιζεις μεσημερι... χωρις ακουστικα.....

 

3) κανε τους γειτονες φιλους αμα γινεται.. εγω ετσι ειχα καταφερει.. τους ελεγα ξερετε που και που θα παιζω λιγο δυνατα αλλα οχι ωρες κοινης ησυχιας και οχι για πολυ ωρα

 

ε και  δεν ειχα παραπονα.. οι καλοι λογαριασμοι... κλπ...

 

καλη τυχη στην μετακομιση....

 

 

edit. ειχα βοηθησει ενα φιλο να κανει μονωση στο στουντιο του.. ειχε κανει box in box

ειχε καλυτερη μονωση αλλα... για μενα (μιας και αυτος ηταν ερασιτεχνης...) δεν αξιζε ο κοπος σε σχεση με το αποτελεσμα... τωρα .. αυτο ειναι προσωπικη γνωμη....

 

 

ααα κατι αλλο... το καινουργιο δωματιο που θα βαλεις τα μηχανηματα ελπιζω να ειναι ακουστικα οχι... παγιδα... υπαρχουν διαφορες σελιδες οπου βαζοντας μηκος πλατος και υψος παιρνεις μια εικονα για αυτο. (δεν μπορεις να κανεις και πολλα να το αλλαξεις ομως)

 

μολις ξαναβρω μια τετοια θα την ποσταρω

 

edit: ριξε μια ματια σε αυτο...

http://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

 

Δεν εχεις αδικο αλλα δεν σκεφτομαι να το αφησω ετσι κατι θα κανω, οκ μπορει να μην μπορεσω να εχω ενα αποτελεσμα 100-90% αλλα ιδωμεν.

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης η διάθεση μηχανημάτων σε μη κελιδωμένο χώρο φέρει μεγάλο κίνδυνο εάν κάνεις μικρούλι σύντομα να δεις μολύβια στυλό σε γούφερ μόνιτορ, συνδετήρες μέσα σε midi keyboard, ζωγραφισμένες οθόνες και πίτσες σε υπολογιστή, λιωμένα κεριά, φρουτόκρεμες, και ότι άλλο θες μέσα σε οτιδήποτε...οπότε ας προετοιμάζεσαι ψυχολογικά! ;D

 

καλή αρχή όπως και να έχει!

 

;D ;D ;D Να σαι καλα ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Μικρά μόνιτορς που δεν θα δουλεύουν στο τέρμα το μεσημέρι, ακουστικά για τις περίεργες ώρες. Φαντάζομαι δεν έχεις φυσικά τύμπανα στο χώρο, οπότε κλάιν. Ενισχυτές για να γράψεις κιθάρες και τέτοια δεν χρειάζεται να δουλεύουν πάνω απο το 1 για να πάρει ένα καλό σήμα το μικρόφωνό σου, αλλά και στο 3 να δουλέψουν το απόγευμα οι έλληνες πιο δυνατά ακούνε τηλεόραση απο ότι παίζει ένας μέσος κιθαρίστας (που δεν έχει κουφαθεί ακούμη). Απο τη στιγμή που είμεθα εραστιτέχνε, αυτά είναι προβλήματα με λύσεις...τώρα στο θέμα των παιδιών, και εγώ προβληματίζομαι για όταν έρθει η ώρα σε σημείο που θα αναγκαστώ να αλλαλω όλο το στήσιμο του σπιτιού για να πάει το home studio σε μικρότερο χώρο μέν, με πόρτα που να κλειδώνει, δε.... ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο το θέμα που άνοιξες φίλε! ;)Επειδή και εγώ σύντομα θα πρέπει να ξεβολευτώ απτό φοιτητικό μου σπιτάκι μιας και περιμένω σε κανά χρόνο το πολυπόθητο πτυχίο σκέφτομαι τις αντίστοιχες πιθανές λύσεις.

Όταν δεν υπάρχουν φυσικά όργανα που να έχουν μια Α ένταση τα όργανα τα πράγματα είναι σχετικά απλά.Πιο χαμηλές εντάσεις, πολύ συμβιβασμοί κτλ.Προσωπικά θεωρώ ότι για να γίνει ηχομόνωση και να είναι σωστή πρέπει να γίνει ολοκληρωμένη δουλειά που συνεπάγεται και μεγάλο κόστος.Δηλαδή από όσο έχω ασχοληθεί με το θέμα δεν θα επέλθει το επιθυμητό αποτέλεσμα αν επιλέξεις να βάλεις μόνο sandwich γυψοσανίδα πετροβάμβακα στον τοίχο η μόνο πατωμα η μόνο ταβάνι.Το treatment βέβαια είναι πιο απλό, πιο οικονομικό και μάλλον αυτό θα σου πρότεινα που θα σου προσφέρει και μια κάποια μικρή ηχομόνωση προς τα έξω αλλά θα ακούς και σωστά μέσα.Βέβαια πάλι θα ενοχλείς σε εντάσεις αλλά θα είναι πιο normal οι εντάσεις προς τα έξω.

Εγώ προσωπικά προβληματίζομαι ακόμη περισσότερο γιατί ο χώρος μου θα περιλαμβάνει και ένα ακουστικό πιάνο το οποίο όπως καταλαβαίνεις είναι πρόβλημα και δυστυχώς ακόμη δεν έχω βρεί την λύση στην περίπτωση μου.Άρα ομοιοπαθής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου