Προς το περιεχόμενο

Αγόρασα απο Ελβετία και μου ζητούν εκτελωνισμό.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας πριν μερικες μερες ειχα αρχισει μια ερευνα αγορας για καποια πληκτρα....Οπως ειναι φυσικο ρωταγα για το συνολικο κοστος με τα εξοδα αποστολης..

Το House of sound ειναι ενα μαγαζι απο την Ελβετια οι οποιοι μου κανανε μια καλη τιμη δεχτηκα ...Και την επομενη μερα κατεθεσα τα λεφτα στο λογαριασμο που μου ειχανε δωσει..

 

Προχτες ηρθε η αποστολη και με μεγαλη μου εκπληξη μου ζητησανε 400 ευρω για τελωνιακα...( ενω ειχα ζητησει το συνολικο κοστος απεφυγαν να μου πουνε οτι ειναι χωρις αυτα)        Τους εστειλα email και τους ζητησα τα λεφτα μου πισω...και εκει αρχιζει το προβλημα... Οχι μονο δεν μου τα δινουν αλλα μου λενε οτι εγω φταιω και οτι επρεπε να το ηξερα και οτι δεν στελνουν πισω παραγγελιες εκτος ελβετιας..  

 

Τι μπορω να κανω?? Δεν εχω υπογραψει και δεν εχω παραλαβει το προιον και αρνουνται να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω ..Πλεον δεν απαντανε ουτε στα μαιλ.  

Πηρα την αστυνομια ηλεκτρονικου εγκληματος και μου ειπανε οτι ετσι οπως ειναι η περιπτωση δεν μπορουν να κανουν τιποτα...Επισης πηγα στην τραπεζα και τους ζητησα να κανουν μια αμφισβιτηση συναλλαγης και ουτε αυτοι μπορεσαν να κανουν τιποτα....

Αν καποιος ξερει κατι ας βοηθησει ...Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανένα κατάστημα δεν έχω δει ποτέ να σου δίνει κόστος ΜΑΖΙ με τυχόν τελωνειακούς δασμούς. Υπέθεσες πως τα χρήματα που πλήρωσες περιλάμβαναν τελωνείο, αυτό ήταν λάθος σου. Ρώτησες όπως λές για "συνολικο΄κόστος με τα έξοδα αποστολής", αυτά σου δώσανε κι αυτοί, τα έξοδα αποστολής ΔΕΝ περιλαμβάνουν τελωνείο. Πιθανότατα κάπου στο site τους θα γράφουν πως τα έξοδα τελωνείου επιβαρύνουν τον αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο δεν μου τα δινουν αλλα μου λενε οτι εγω φταιω και οτι επρεπε να το ηξερα

 

εχουν αδικο?

 

δεν ηξερες οτι η Ελβετια δεν ανηκει στην ΕΕ?

 

δεν ηξερες οτι σε οτιδηποτε εισαγεται στη χωρα επιβαλεται ΦΠΑ & δασμοι? 

 

Πηρα την αστυνομια ηλεκτρονικου εγκληματος και μου ειπανε οτι ετσι οπως ειναι η περιπτωση δεν μπορουν να κανουν τιποτα..

 

ΦΥΣΙΚΑ και δεν μπορουνε να κανουνε τιποτα μια και δεν εχει γινει κανενα εγκλημα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας πριν μερικες μερες ειχα αρχισει μια ερευνα αγορας για καποια πληκτρα....Οπως ειναι φυσικο ρωταγα για το συνολικο κοστος με τα εξοδα αποστολης..

Το House of sound ειναι ενα μαγαζι απο την Ελβετια οι οποιοι μου κανανε μια καλη τιμη δεχτηκα ...Και την επομενη μερα κατεθεσα τα λεφτα στο λογαριασμο που μου ειχανε δωσει..

 

Προχτες ηρθε η αποστολη και με μεγαλη μου εκπληξη μου ζητησανε 400 ευρω για τελωνιακα...( ενω ειχα ζητησει το συνολικο κοστος απεφυγαν να μου πουνε οτι ειναι χωρις αυτα)        Τους εστειλα email και τους ζητησα τα λεφτα μου πισω...και εκει αρχιζει το προβλημα... Οχι μονο δεν μου τα δινουν αλλα μου λενε οτι εγω φταιω και οτι επρεπε να το ηξερα και οτι δεν στελνουν πισω παραγγελιες εκτος ελβετιας..   

 

Τι μπορω να κανω?? Δεν εχω υπογραψει και δεν εχω παραλαβει το προιον και αρνουνται να μου δωσουν τα λεφτα μου πισω ..Πλεον δεν απαντανε ουτε στα μαιλ. 

Πηρα την αστυνομια ηλεκτρονικου εγκληματος και μου ειπανε οτι ετσι οπως ειναι η περιπτωση δεν μπορουν να κανουν τιποτα...Επισης πηγα στην τραπεζα και τους ζητησα να κανουν μια αμφισβιτηση συναλλαγης και ουτε αυτοι μπορεσαν να κανουν τιποτα....

Αν καποιος ξερει κατι ας βοηθησει ...Ευχαριστω!

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πληρωσεις το τελωνιο και να παρεις το μηχανημα....

Γενικοτερα , οτι φερνουμε απο εξω και ειναι μεγαλυτερο απο το μεγεθος ενος λαπτοπ ισως να συναντησει αυτην την γραφειοκρατικη αηδια.....

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορω να κανω??

 

ένας τρόπος να μειώσεις τη χασούρα που δεν υπολόγισες είναι να εκτελωνίσεις μόνος σου το πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπα ρε παιδια.....Ναι εκανα την απερισκεψια να μην ρωτησω για τελωνειο επειδη ποτε δεν ειχα πληρωσει και επειδη μεχρι τωρα ηξερα οτι αυτα ειναι στην τιμη...

 

Αλλα μην μου λετε οτι δεν ειχαν την υπωχρεωση να μου το πουνε..

Οταν ρωτας για συνολικο κοστος δεν εξαιρειται τιποτα..

 

Τελος παντων εγω το λεω για να μην την πατησουνε και αλλοι..

 

Φιλε blue τι εννοεις να εκτελωνισεις μονος σου το πακετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα μην μου λετε οτι δεν ειχαν την υπωχρεωση να μου το πουνε..

 

Oχι δεν ειχαν.Για τι ακριβως να σε ενημερωσουν?Για το γεγονος οτι η Ελβετια δεν ειναι στην ΕΕ και οτι θα πρεπει να πληρωσεις δασμους και φορους?

 

Μα αυτο ειναι αυτονοητο.

 

Γενικοτερα , οτι φερνουμε απο εξω και ειναι μεγαλυτερο απο το μεγεθος ενος λαπτοπ ισως να συναντησει αυτην την γραφειοκρατικη αηδια

 

Να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι σε αυτα που λεμε γιατι μας διαβαζει και κοσμος.

 

Η γραφειοκρατικη...αηδια  στην οποια αναφερεσαι ειναι το ΤΕΛΩΝΕΙΟ και ισχυει σε ΟΛΕΣ τις χωρες του κοσμου.

 

Επισης τελωνειο θα πληρωσει καποιος ΜΟΝΟ για ΕΚΤΟΣ ΕΕ εισαγωγες,οχι για "οτι φερνουμε απο εξω" οπως λανθασμενα γραφεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε superfunk εχω παρει πολλες φορες..Οπως και εσυ φανταζομαι πραγματα απο το ιντερνετ γιατι ποτε δεν μου ειχε τυχει αυτο? ακομα και οταν ειχα παρει απο αμερικη καποια πραγματα απο την αρχη ηξερα την τιμη...Δεν μου το ειπανε μετα..

 

Τελος παντων σε περιπτωση που δεν παραλαβω το πακετο απο τα ελτα και παει πισω τι γινεται?

 

Θα αρνηθουνε και τοτε να μου δωσουν τα λεφτα?

Και θα εχουνε και το μηχανημα και τα λεφτα?

 

Ειναι δυνατον να ειναι νομιμο κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ποτε δεν μου ειχε τυχει αυτο?

 

Γιατι το ελληνικο κρατος ηταν τελειως διαλυμενο και δεν εκαναν σωστα τη δουλεια τους οι τελωνειακοι,πλεον την κανουν,καπως,καλυτερα.

 

Ειναι δυνατον να ειναι νομιμο κατι τετοιο?

 

Σιγουρα ΠΑΡΑΝΟΜΟ ειναι να μη πληρωνεις φορους και δασμους για εισαγωγες εκτος ΕΕ.

 

Θα αρνηθουνε και τοτε να μου δωσουν τα λεφτα?

Και θα εχουνε και το μηχανημα και τα λεφτα?

 

Διαβασε τα terms & conditions στο site του μαγαζιου σιγουρα θα γραφει κατι για την πολιτικη επιστροφων που εφαρμοζουν (και στην οποια δυστυχως συμφωνησες κανοντας την παραγγελια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα μην μου λετε οτι δεν ειχαν την υπωχρεωση να μου το πουνε..

Οταν ρωτας για συνολικο κοστος δεν εξαιρειται τιποτα..

 

κάνεις λάθος!

 

πού να ξέρουν οι Ελβετοί τι πολιτική δασμών ακολουθεί η κάθε χώρα του κάθε πελάτη τους;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου