Προς το περιεχόμενο

Cellar Door Blues-Vasmar


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καινούριο κομμάτι ! Επιμένω ακουστικά μέσα στις γιορτές τελικά και πολύ γουστάρω να σας πω την αλήθεια :)

Προχθές μου ήρθε το progression ,χθες τζάμαρα από πάνω,βρήκα το θέμα και προσπάθησα να μην βγει overplayed,αλλά να αναδείξω τη μελωδία .Σήμερα soundcloud και ιδού..

Εν τέλει προέκυψε αυτή η ακουστική blues (μπαλάντα?) που θα χαρώ πολύ αν ακούσετε και  σχολιάσετε !!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ακρόαση.

https://soundcloud.com/vasmar/cellar-door-blues

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος!!! Πολύ ωραίο chord progression και πολύ ωραίο σόλο!!! Μια παράκληση αν γίνεται,κάνε ένα καλό και δώσε μας τα ακόρντα απ'το κομμάτι, γιατί με το αυτί μου δεν..... ;D  Υ.Γ. Το αριστερό χέρι (φαντάζομαι είσαι δεξιόχειρας) μετά το σόλο πως το ένιωθες; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας και για το χρόνο σας ! Χαίρομαι αν σας άρεσε αυτό που ακούσατε :) Δεν είναι και τρομερό το take μου στη lead,ήθελα λίγο παραπάνω τριβή με το κομμάτι αλλά νομίζω ότι εν τέλει περνάει το feel που ήθελα να δώσω :)

 

Tώρα για το progression ,you kill me  ;D,αλλά έκατσα και τα έγραψα επειδή είδα ενδιαφέρον.

Θα τα γράψω λίγο χύμα ,αλλά είναι σωστή η σειρά and you'll get the point.

 

1)Amaj7(add13)|Gmaj7(add13)|F#7#5-->F#7|Bm11|E7-->E7sus4|

 

2)Amaj7(add13)|F#7|Bm11|E7#9-->E7b9|Amaj7-->A#maj7-->Amaj7|Eaug|

 

repeat 1)

 

3)Amaj7(add13)|F#7#9|Bmaj7(add13)-->Bbmaj7(add13)|Amaj7(add13)-->Bbmaj7(add13)-->Amaj7(add13)|Eaug|

 

4) D9->D#9->D9|Amaj7(add13)-->Bbmaj7(add13)-->Amaj7(add13)|

 

5)D9|F#dim|E7#9->E7b9->E7(no 5th)|A#9b5|

 

Ίσως φαίνονται πολλά επειδή έχω γράψει και τις επαναλήψεις και είναι λίγο χύμα η γραφή μου,αλλά είναι blues εν τέλει και βγαίνει νόημα,όταν τα παίξεις :)

 

Cheers

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα για το progression ,you kill me,αλλά έκατσα και τα έγραψα επειδή είδα ενδιαφέρον.
  ;D ;D ;D  Ξανάματαξανά, πολύ ωραίος και πολύ ενδιαφέρον progression.  Ευχαριστώ πολύ φίλε μου :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου