Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Neck σε Gibson SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Δυστυχώς χθες στην πρόβα μου έπεσε η κιθάρα κάτω (ανάσκελα) ενώ την έιχα ακούμπησει προσωρινά σε μια καρέκλα και έσπασε - άνοιξε το κεφάλι.

Η κιθάρα είναι μια Gibson SG Menace που είχα πάρει από το ebay πριν κανα 6μηνο μεταχειρισμένη και είχε απο πριν μια ρωγμή που φαινοταν στο πίσω μέρος του headstock ακριβώς στο ίδιο σημείο που άνοιξε τώρα. Ο πωλητής μου είπε πως δεν γνωρίζει αν είχε επισκευαστεί στο παρελθόν αφού και αυτός την είχε πάρει από δεύτερο χέρι. Γνώριζα λοιπόν ότι είχε λογικά σπάσει στο σημείο αυτό και επισκευαστεί στο παρελθόν και δεν είχα πρόβλημα αφού έπαιζε μια χαρα και δεν με ενοχλούσε η μικρή ρωγμή στο πίσω μέρος του κεφαλιού αισθητικά (την είχα αποκτήσει και σε καλή τιμή).

 

Όρίστε και φωτογραφίες που δείχνουν το σπάσιμο.

20140424_231854.jpg

20140424_231933.jpg

20140424_231949.jpg

Στο μπροστινό μέρος δεν φαίνεται η ζημιά

20140424_232003.jpg

 

Ζητώ λοιπόν τη βοήθεια σας στο τι μπορώ να κάνω για να την επισκευάσω?

Έχω ψάξει αρκετά θέματα που μιλούν για; εποξική κόλλα 2 συστατικών για ξυλόκολα titebond για καβίλιες και έχω δει βίντεο στο youtube μέχρι και με μεταλλικές βίδες.

 

Θα μου πείτε πήγαινε τη σε ένα μάστορα. Σωστό, αλλά τα λεφτά αυτή τη στιγμή δεν περισσεύουν και φαντάζομαι ότι μια τέτοια επισκευή θα κοστίζει παραπάνω απο 80-100 ευρώ.

 

Έχω ένα καλό φίλο που πιάνουν πολύ τα χέρια του και φτιάχνει από σεταρίσματα με shimming στο neck και δικό του nut μέχρι αλλαγή τάστων και χειροποίητη καμπίνα 2χ12. Το έχει πολύ γενικά ο φίλος και θα βοηθήσει. Αλλά επειδή τέτοιο πράγμα δεν έχει ξανατύχει και οι απόψεις ως προς την σωστή επιδιόρθωση είναι πολλές θέλω τα φώτα όσων γνωρίζουν.

 

Ποιά είναι τα σωστά βήματα που πρέπει να ακολουθήσω για την επιδιόρθωση?

Τι κόλλα να χρησιμοποιήσω?  κτλ.

 

Παρακαλω πολύ βοηθήστε όσο μπορείτε με τη διαδικασία. Αναμένω τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1. Καταρχην χαλαρωσε τις χορδες να μην τραβανε και χειροτερεψουν τη ζημιά.

2. Δανείσου, ζητιάνεψε, κλέψε, κλάψου ή ότι άλλο τέλος πάντων και βρες 80 ευρω και πήγαινέ την σε ένα μάστορα και αστα DYI για άλλες περιπτώσεις.

 

Είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με SG πριν 3 χρόνια. Την πήγα σε γνωστό μάστορα στην Αθηνα, και την κόλησε/επισκεύασε.  Η κιθάρα αυτή τη στιγμή μετά από 3 χρόνια χρήσης, μπορεί σε άλλο σημείο να σπάσει αν μου ξαναπέσει, αλλά στο επισκευασμένο σημείο δεν πρόκειται να πάθει τιποτα. Η επιρρορή δε του σπασίματος στον ήχο της (στα δικά μου τουλάχιστον αυτιά) είναι ακριβώς ΜΗΔΕΝ.

 

Αρα, πηγαινέ την σε μάστορα και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Gibson ειναι δεν είναι κιθάρα της πλάκας να κάνεις πειράματα και σημειωτέον αν πας να την φτιάξεις μόνος και δεν σου κάτσει η επισκευή τότε θα είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να επισκευαστεί μετά ακόμα και απο μάστορα γιατί θα έχουν μείνει οι κόλλες της αποτυχημένης προσπάθειας στους πόρους του ξύλου...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσπασα τη λες πωλ μου 2 φορες σε αυτο το σημείο. Τα ξύλα σε αυτο το σημείο είναι φορ δε πουτς...ανοίγουν σαν τριαντάφυλλα. Πήγαινε στον Αντώνη Παπαδόπουλο που κάνει τα χειροποίητα μπάσα και θα τη κάνει καινούρια...

 

 

http://www.antonisbass.com

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσπασα τη λες πωλ μου 2 φορες σε αυτο το σημείο. Τα ξύλα σε αυτο το σημείο είναι φορ δε πουτς...ανοίγουν σαν τριαντάφυλλα.

 

 

Το προβλημα δεν ειναι τα ξυλα στο συγκεκριμενο σημειο, αλλα η κλιση του headstock που σε συνδυασμο με το τεντωμα των χορδων δημιουργει πιεση στο συγκεκριμενο σημειο καθιστωντας το πιο ¨ευαισθητο¨.Παντως οπως λενε τα παιδια παραπανω χιλιες φορες καλυτερα σε ενα εμπειρο μαστορα παρα σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://guitar-dreamer.blogspot.gr/2013/03/bc-rich-broken-headstock-repair.html

 

Εχω εντυπωσιαστει απο αυτα που κανει ο συνφουρμητης! :D

Δεν του στελνεις ενα π.μ.?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσπασα τη λες πωλ μου 2 φορες σε αυτο το σημείο. Τα ξύλα σε αυτο το σημείο είναι φορ δε πουτς...ανοίγουν σαν τριαντάφυλλα.

 

Συγγνώμη αλλά αν έσπασες δύο φορές ένα μουσικό όργανο, θα έλεγα πως η μεταχείριση που του κάνεις είναι φορ δε πουτς  ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με ότι λέτε και εγώ στο μάστορα θα προτιμούσα να την πάω αλλά δεν.

 

Μπορεί κάποιος από τους μάστορες του φόρουμ που φτιάχνουν παπάδες και μας τρέχουν τα σάλια κάθε τόσο να βοηθήσει στον τρόπο επισκευής. Ποιά είναι η σωστή κόλλα που χρειάζεται κτλ. ??

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να επισκευασεις ένα σπασμένο μπράτσο αλά ένας-δυο ειναι οι σωστοί.

Με ένα ρουτερ σκαβεις δυο αυλάκια,ένα δεξιά και ένα αριστερά εκατερωθεν και παράλληλα του truss rod, απο την πίσω πλευρά του μπρατσου και του headstock.

Έπειτα βάζεις μέσα στα αυλάκια δυο κομμάτια ξύλο με κολλα όπως επίσης και κολλα σε όλο το σπάσιμο.

Σφιγγεις με νταβιδια και το αφήνεις για 24ωρες.

Βγάζεις τα νταβιδια τρίβεις, βαφεις, γυαλίζεις, τέλος.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου