Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Κοντσίτα Γουρστ (λέω "ο" γιατί εφόσον φυτρώνουν γένια, από κάτω είναι αγοράκι) είναι η αποθέωση της κακογουστιάς. Αυτό βέβαια έχει να κάνει με την αισθητική του και όχι με το σεξουαλικό του προσανατολισμό. Παρόλα αυτά, δεδομένου ότι θέλοντας και μη εκπροσωπεί μια ομάδα συνανθρώπων μας, αν ήμουν gay, θα ήθελα να τον δείρω.

Well said my friend, very well said!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεδομένου ότι θέλοντας και μη εκπροσωπεί μια ομάδα συνανθρώπων μας, αν ήμουν gay, θα ήθελα να τον δείρω.

Ναι, εκπροσωπεί τους κακόγουστους, που ούτε την kitsch αισθητική μπορούν να προβάλλουν σωστά. Δυστυχώς οι περισσότεροι θα θεωρήσουν οτί αυτή είναι η gay αισθητική, οπότε, ναι, αν ήμουν gay θα ήθελα να τον δείρω κι εγώ. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήμουν gay, θα ήθελα να τον δείρω.

 

οπότε, ναι, αν ήμουν gay θα ήθελα να τον δείρω κι εγώ.  

Πείτε μου, ως straight, δέρνετε άλλους straight που σας χαλάνε την αισθητική;

 

Sorry guys αλλά αυτός είναι διεστραμμένος σεξισμός και απλά κεκαλυμμένη ομοφοβία.

Άλλωστε, το ότι εσείς που δεν είστε gay θα θέλατε να τον δείρετε αν ήσασταν gay, αλλά κανένας gay δεν έχει εμφανιστεί που να θέλει να τον δείρει, κάτι λέει. Μόνο κάτι anti-gay "μάγκες" από τη Ρωσία...

 

Ίσως αν ακούγατε / διαβάζατε και τους στίχους του κομματιού, να καταλαβαίνατε (και το μούσι) και πολύ περισσότερο γιατί οι gays - γιατί ναι ουσιαστικά αυτό έγινε - έβγαλαν πρώτο τον άνθρωπο αυτό:

 

Rise Like a Phoenix

 

Waking in the rubble

Walking over glass

Neighbours say we’re trouble

Well that time has passed

 

Peering from the mirror

No, that isn’t me

A stranger getting nearer

Who can this person be?

 

You wouldn’t know me at all today

From the fading light I fly

 

Rise like a phoenix

Out of the ashes, seeking rather than vengeance

Retribution, you were warned

Once I’m transformed, once I’m reborn

 

You know I will rise like a phoenix

But you’re my flame

 

Go about your business

Act as if you’re free

No one could have witnessed

What you did to me

 

‘Cause you wouldn’t know me today

And you have got to see to believe

From the fading light I fly

 

Rise like a phoenix

Out of the ashes, seeking rather than vengeance

Retribution, you were warned

Once I’m transformed, once I’m reborn

 

I rise up to the sky

You threw me down but I’m gonna fly

 

And rise like a phoenix

Out of the ashes, seeking rather than vengeance

Retribution, you were warned

Once I’m transformed, once I’m reborn

 

You know I will rise like a phoenix

But you’re my flame

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου ενθυμισετε τον λογο υπαρξης της EuroΒύζιον;

 

Τελικα ποιο ειναι το κερδος, ποιοι κερδιζουν στην ουσια, και ποσο "τυχερη" ειναι μια χωρα που αναλαμβανει να τη διοργανωσει;

 

Επισης, το να βγουμε πρωτοι εχει να κανει μονο με το "εγωιστικο" αισθημα του "ειμαι πρωτος";

 

Έλα ντε; Ένα πανηγυράκι για να δείχνουμε ότι εμείς οι Ευρωπαίοι περνάμε πολύ καλά, αλήθεια. Και μετά κουβέντα να γίνεται.

 

Πάντως και οι gay έχουν δικαίωμα στην κακογουστιά, το μούσι/φόρεμα δεν διαφέρει και πολύ απ' το s.a.g.a.p.o. στυλάκι του Ρακιντζή, κιτσαριό το ένα κιτσαριό και το άλλο. Τώρα ότι και καλά είναι διαμαρτυρία, οκ, μπορεί και να είναι κι αυτό δεν είναι κακό, αποτυχημένη ή πετυχημένη διαμαρτυρία, αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Και μια ερώτηση γιατί δεν παρακολουθώ eurovision. Το τραγούδι ήταν όντως καλό ή να 'χαμε να λέγαμε;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ότι και καλά είναι διαμαρτυρία, οκ, μπορεί και να είναι κι αυτό δεν είναι κακό, αποτυχημένη ή πετυχημένη διαμαρτυρία, αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Ξέρεις, πολλές φορές, η διαμαρτυρία δεν κρίνεται από τον πράττοντα αλλά από τον αποδέκτη. Το τραγούδι ήταν καλό αλλά αν δεν το είχαν εκλάβει τόσοι πολλοί ως διαμαρτυρία ή τέλος πάντων κάποιου είδους στάση ζωής, δεν θα έβγαινε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, πολλές φορές, η διαμαρτυρία δεν κρίνεται από τον πράττοντα αλλά από τον αποδέκτη.

 

Σίγουρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να μου ενθυμισετε τον λογο υπαρξης της EuroΒύζιον;

 

Ο ίδιος με κάθε τηλεοπτικό σώου : η όσο γίνεται πλατύτερη αποδοχή και η συγκέντρωση μεγάλων διαφημιστικών κονδυλίων.

 

Η αξία του έγκειται στο ότι αυτό το κάνει πάρα πολύ καλά : το κοινό είναι τεράστιο και η αντίστοιχη δαπάνη είναι σημαντική, με αποτέλεσμα να είναι στη Γιουροβίζιον που βλέπουμε τηλεοπτικές τεχνικές και τεχνολογίες που φτάνουν (αν φτάσουν) με σημαντική καθυστέρηση στα τοπικά κανάλια.

 

Το μουσικό περιεχόμενο είναι ΠΟΠ, και αν κάποιος δεν αρέσκεται στην ΠΟΠ αισθητική και κουλτούρα, απλώς εκνευρίζεται. Εγώ π.χ. δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, καίτοι στον ελεύθερο χρόνο μου ακούω Μπαχ. Επίσης, τόσον εγώ όσο και άλλοι, έχουμε ένα γενικότερο ενδιαφέρον για την αισθητική των μήντια.

 

Ειδικώς για το τραγούδι που βραβεύτηκε, σχολιάζω απλά ότι παρόμοια σχόλια άκουγα πριν μερικά χρόνια για τον Μπόυ Τζώρτζ (μάλλον από τους ίδιους έλληνες ροκάδες, ή τους προγόνους τους), αλλά έκαναν λάθος τότε, όπως πάντα κάνει λάθος κάποιος που κρίνει με τόσο επιδερμικά κριτήρια.

 

Δεν κατανοώ τους ομοφυλόφιλους και - σίγουρα - είμαι ομοφοβικός σε κάποιον βαθμό, αλλά δεν μπορώ και δεν μου επιτρέπεται να είμαι σεξιστής και μάλλιστα από δημόσιο βήμα.

 

Τέλος, το τραγούδι είναι καλό, αλλά υπήρχαν και άλλα καλά χθες το βράδυ, όπως αναγνωρίστηκε και από άλλα μέλη, και σήμερα από το σύνολο του σχετικού Τύπου.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία του έγκειται στο ότι αυτό το κάνει πάρα πολύ καλά : το κοινό είναι τεράστιο και η αντίστοιχη δαπάνη είναι σημαντική, με αποτέλεσμα να είναι στη Γιουροβίζιον που βλέπουμε τηλεοπτικές τεχνικές και τεχνολογίες που φτάνουν (αν φτάσουν) με σημαντική καθυστέρηση στα τοπικά κανάλια.

 

Ναι ρε 'συ trolley, αλλά δεν μπορεί να είναι η δικαιολογία ύπαρξης αυτής της "διοργάνωσης" το τεχνικό case study ούτε η μελέτη της ευρωπαικής pop αισθητικής, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Αν ισχύουν αυτά τότε η eurovision δεν επιτελεί το "έργο" για το οποίο υποτίθεται ότι προορίζεται, να βγάζει δηλαδή κάθε χρόνο το απ' την βάση συμφωνημένο καλύτερο τραγούδι της Ευρώπης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν αυτά τότε η eurovision δεν επιτελεί το "έργο" για το οποίο υποτίθεται ότι προορίζεται, να βγάζει δηλαδή κάθε χρόνο το απ' την βάση συμφωνημένο καλύτερο τραγούδι της Ευρώπης.

smileys_001_01.png

 

Και ντροπή τους βέβαια.

Γιατί περιμέναμε τόσο πολλά από αυτούς.

 

Που σαι Ray

Ο Τσικιτολουκάνικος ήταν θλιβερός.

Gay straight sideways και όπως θέλεις πάρτο, ήταν για πολλές κλωτσιές ο τύπος και η "συγκίνησή" του.

Όπως και καμπόσοι άλλοι βέβαια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που σαι Ray

Ο Τσικιτολουκάνικος ήταν θλιβερός.

Gay straight sideways και όπως θέλεις πάρτο, ήταν για πολλές κλωτσιές ο τύπος και η "συγκίνησή" του.

Όπως και καμπόσοι άλλοι βέβαια.

Θα έλεγες το ίδιο αν ήταν γυναίκα στη θέση του;

Ότι ήταν για πολλές κλωτσιές λόγω της (ψεύτικης, να το δεχτώ) συγκίνησής της;

Ή είναι για πολλές κλωτσιές επειδή είναι άντρας στη φυσιολογία και πρέπει να είναι μάγκας και μερακλής;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου