Προς το περιεχόμενο

Hiwatt DR-504 / David Gilmour Linked input & Specs - Clone - DIY


David Gilmour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλλιτέχνημα σωστό...

 

ευχαριστώ φίλε Γιώργο , σε θέλω κάποια στιγμή να μου πεις για το 12L που έχετε περάσει πολλές τρυφερές στιγμές μαζί από ότι έχω μάθει :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

τρομερος!!  :o :o

και μια ασχετη σχετικη ερωτηση/απορια:

Ποσο κοντα ειναι σε σχεση με εναν Sound City 50+ η και περισσοτερων watt?

δεν ειχα ποτε την τυχει να παιξω με καποιον απο τους DR...

ευχαριστω και sorry για το ξεθαμα...

και παλυ μπραβο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε!!!

ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.....

Εχεις τρελό κόλλημα για να φτιάχνεις τέτοια πράγματα

σε παρακολουθώ με ΠΟΛΥ ευχαρίστηση(μεχρι και στα ποστ σου στο site του Duncan)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τρομερος!!  :o :o

και μια ασχετη σχετικη ερωτηση/απορια:

Ποσο κοντα ειναι σε σχεση με εναν Sound City 50+ η και περισσοτερων watt?

δεν ειχα ποτε την τυχει να παιξω με καποιον απο τους DR...

ευχαριστω και sorry για το ξεθαμα...

και παλυ μπραβο!  :)

 

οι Hiwatt για να παραμένουν καθαροί ακόμη και σε μεγαλύτερες εντάσεις ,

 

( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν σπάνε ποτέ διότι λανθασμένα λόγω του Γκίλμουρ έχουμε την εντύπωση ότι οι Hiwatt είναι καθαροί σαν Fender , αυτό δεν ισχύει διότι ο Γκίλμουρ παίζει τον 100αρη με το Μάστερ στο 3 στα LIVE  ( Βενετία , Earls Court ETC ) εκεί ρε παιδιά τι να σπάσει το μηχάνημα καμία σχέση ... αλλα αν τον ανοίξεις με το΄Μάστερ στην μέση ( 12 η ώρα και μετά )  ο ήχος θα γίνει ένα ελαφρώς καθαρότερο Marshall Plexi )

 

και επανέρχομαι, για να παραμένουν καθαροί έχουν μετασχηματιστή εξόδου τα 50άρια μεγαλύτερο από 50 με ανοχή και  75 Watt και τα 100άρια μπορεί και 150 Watt αυτό βοηθάει να "σπάει " δυσκολότερα και να παραμένει καθαρότερο

 

επίσης τα Hiwatt είναι πολύ πολύ δυνατά , στο 50άρι είναι πολύ δύσκολο να καθίσει δίπλα 50άρι σύγχρονο , μόνο ίσως κάποιο παλιό point to point με καλά τροφοδοτικά και υψηλά ρεύματα , συγκεκριμένα το δικό μου έχει Plate voltages κοντά στα 500 βόλτ για την ακρίβεια 488-490 είναι σχεδόν ανέφικτο να βρεις τέτοια ρεύματα σε σημερινά εμπορίου ίσως σε κάποια μοντέλα ίσως λέω ... και με βασική προϋπόθεση να έχουν ΤΑΡ για 230 VOLT όχι 240 που εκεί κατ'ανάγκη χάνεις και υψηλή τάση και Headroom διότι στην Ελλάδα η Τάση δικτύου είναι 230 και όχι 240

 

οι Sound City είναι παρεμφερείς ενισχυτές με παρεμφερή φιλοσοφία , θα έλεγα ελάχιστα θορυβώδεις στην προενίσχυση σε σχεση με τους Hiwatt

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα αν τον ανοίξεις με το΄Μάστερ στην μέση ( 12 η ώρα και μετά )  ο ήχος θα γίνει ένα ελαφρώς καθαρότερο Marshall Plexi )

 

Και θα εχεις ΣΚΟΤΩΣΕΙ οσους ειναι σε αποσταση κατων απο 30 μετρα απο τον ενισχυτη..... ;D ;D ;D

 

Ειχα παλια εναν 100αρη και ηταν τοσο δυνατος (μαζι με την καμπινα SE4123 4x12 ) που μονο για μπασο μπορουσα να τον χρησιμοποιησω.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα εχεις ΣΚΟΤΩΣΕΙ οσους ειναι σε αποσταση κατων απο 30 μετρα απο τον ενισχυτη..... ;D ;D ;D

 

Ειχα παλια εναν 100αρη και ηταν τοσο δυνατος (μαζι με την καμπινα SE4123 4x12 ) που μονο για μπασο μπορουσα να τον χρησιμοποιησω.... ;D

 

Ισχύει !!!

για το λόγο αυτό ακούστε την ταπεινή γνώμη μου ακόμα και επαγγελματίες ( δεν μιλάμε για σπίτι εκεί κλαίμε )  ΜΗΝ πάρετε DR-103 100άρι γιατί θα το φάτε στον κ... θα το παίζετε στο 1 , σε λάιβ ο ηχολήπτης δεν θα σας αφήσει πάνω από το 2.5 -3  να το ανοίξετε

Πάρτε 50άρι να το χαρείτε περισσότερο η διαφορά στο headroom αρχίζει να γίνεται αισθητή μετά το 4,5  - 5 .... που δεν θα το βάλετε ΠΟΤΕ

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα την γειτονιά μου Μιχάλη... τους έχω κάνει όλους φλόιντ φανς.... ή ακριβός το αντίθετο.  ;D

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου