Προς το περιεχόμενο

SSD Για παλαιό Λάπτοπ


ManolisPiraeus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

δουλεύω πάνω από 3 χρόνια με ssd...

δυστυχώς η εμπειρία μου μαζί τους (πλην της μεγάλης διαφοράς στην ταχύτητα) με γύρισε και 20 χρόνια πίσω σε θέματα αξιοπιστίας (πράγμα λογικό βέβαια γιατί μιλάμε για φρέσκια σχετικά τεχνολογία) ...

 

στους 4 λοιπόν που απέκτησα, ο ένας παρουσίασε πρόβλημα τον πρώτο μήνα και ο δεύτερος στο εξάμηνο περίπου... αλλάχθηκαν με νέους και η πρώτη αντικατάσταση στα 2,5 χρόνια περίπου παρουσίασε μη αναστρέψιμο "bad block"... αυτά σε δίσκους λειτουργικού και με καθημερινή έντονη χρήση...

 

σου προτείνω λοιπόν στην συνύπαρξη μαζί του, πλην της δημιουργίας του απαραίτητου "ειδώλου" στον δίσκο του λειτουργικού, να αποκτήσεις και το αξιολογότατο Hard Disk Sentinel για να παρακολουθείς την "υγεία" του αποφεύγοντας ει δυνατόν εκπλήξεις (καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις διαγνωστικά και στον δίσκο που διαθέτεις για να "σιγουρευτείς" για την κατάστασή του)...

 

το απολύτως σίγουρο βέβαια (ὀπως συνηγορούν και οι φίλοι παραπάνω) είναι ότι ακόμα και με προβλήματα (που εσένα ελπίζω να μη συμβούν) βραχυπρόθεσμα μετά την συμβίωσή σου με έναν ssd, θα είναι πολύ δύσκολο πλέον να "συμβιβαστείς" με κοινούς hdd (πλην χρήσης backup)...

 

στην ερώτησή σου τώρα, θέμα συμβατότητας λογικά δεν θα υπάρξει και η θεωρητική διαφορά στην ταχύτητα sata I-II-ΙΙΙ δεν θα είναι πλήρως ανάλογη στην πράξη ώστε να σε προβληματίσει, ειδικά σε φθηνούς δίσκους, παραμένοντας κατά πολύ ταχύτερος από αυτόν που χρησιμοποιείς...

 

 

 

ΥΓ... όλοι οι δίσκοι ήταν στην entry level κατηγορία τιμών, γιατί έχω σαν αρχή πια να μην επενδύω πολλά χρήματα σε τεχνολογίες πριν "ωριμάσουν"... το ίδιο ισχύει και για φίλους που αντιμετώπισαν ανάλογα προβλήματα (αν συνέβαιναν μόνο σε μένα θα τα απέδιδα σε κακή τύχη)... οπότε δεν έχω προσωπική γνώμη για τους ακριβότερους που ίσως η αξιοπιστία τους λόγω ποιότητας κατασκευής να είναι καλύτερη...

τέλος όσο περνάει ο καιρός οι "παιδικές τους ασθένειες" σίγουρα θα λιγοστεύουν και σε αυτούς που παράγονται αυτή τη στιγμή ίσως ήδη η κατάσταση να είναι ήδη πολύ διαφορετική...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung χαλαρά.

Είναι η χειρότερη εταιρεία στο σέρβις αλλά οι ssd τους είναι κορυφαίοι

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε βάση αναλυτικά reviews που έχω κατά καιρούς διαβάσει, όταν πάρω SSD, θα έιναι οπωσδήποτε Intel (με γνώμονα την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν  όλα  πάνε  καλα  με  τον ssd κατα το  καλοκαιρι  θα  βάλουμε  και μνήμη.

 

 

Γειά χαρά,

 

Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς? Windows για 64 η 32 bit?

Αν δεν έχεις 64b λειτουργικό και δεν υποστηρίζει το hardware σου 64bit αρχιτεκτονικη τότε δεν έχει νόημα να βάλεις μνήμη πάνω από 4GB ούτως η άλλως.

 

Samsung χαλαρά.

Είναι η χειρότερη εταιρεία στο σέρβις αλλά οι ssd τους είναι κορυφαίοι

 

Mε βάση αναλυτικά reviews που έχω κατά καιρούς διαβάσει, όταν πάρω SSD, θα έιναι οπωσδήποτε Intel (με γνώμονα την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου)

 

Ο κύριος παράγοντας αξιοπιστίας και επίδοσης σε έναν SSD δεν είναι τα νούμερα που αναφέρουν Bytes/sec κτλ, αλλά η τεχνολογία του SSD controller (...χρειάζονται πολλές σελίδες για επεξήγηση...). Μέχρι τώρα οι πιο καλοί controllers στην αγορά είναι αυτοί της Samsung και της Intel. Ελπίζουμε ότι θα μπούν κι άλλες εταιρείες στο παιχνίδι με καλούς controllers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου