Προς το περιεχόμενο

Synth για κουβέντα-σκέψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινώ κάπως δηλά, γιατί δεν ξέρω που και αν θα καταλήξω κάπου.

 

Με έχει φάει λίγο τελευταία να έχω ένα synth. Τι εννοώ... έχω στην κατοχή μου τα παρακάτω:

Roland XP30, XV5080, Kurzweil PC2R, SP4-7, συν 3 διαφορετικά midi controllers (25, 49 και 61keys) και άλλα πιο άσχετα, αλλά στην ουσία δεν έχω κάποιο analog ή έστω va.

Με το XP30 (λόγω real-time controllers και aftertouch) αλλά και με το XV5080 μέσω midi controller κάνω την δουλειά μου πλήρως όσο αφορά τα pads, τα digital-like-strings, κλπ κλπ.

 

Μιλάμε λοιπόν για live χρήση, μιας και σπίτι με τα VST δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Εκτός λοιπόν από την φάση ενός analog/va και τον πειραματισμό, χρειάζομαι και 2 πράγματα σε live:

Ένα καλό lead ήχο, όχι μόνο για solo, όσο και για ατμόσφαιρα και μελωδίες. Σαν παράδειγμα ήχων να φέρω το Lingus των Snarky Puppy (

και
), οκ καταλαβαίνω ότι μιλάμε για kingkorg, αρκετά χρήματα κλπ αλλά για να πάρετε μια εικόνα, και ένα delay με tap tempo για να μπορώ να ελέγξω κάποια πράγματα από τα υπόλοιπα synths που παίζω.

Ευτυχώς δεν χρειάζομαι και τα δύο πράγματα ταυτόχρονα, οπότε θεωρώ ότι με το σωστό routing θα την κάνω την δουλειά μου.

 

Τι ψάχνω λοιπόν; Κάτι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό, κατά προτίμηση να έχει audio in, από fx έχω ανάγκη από delay με tap tempo (ή δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο μπορώ να το αντικαταστήσω με tap από sequencer), γενικότερα κάτι compact ή όσο το δυνατό μικρότερο σε μέγεθος, και χωρίς πλήκτρα δεν λέω όχι (αν έχει πλήκτρα, το πολύ μέχρι 25κανονικά ή 37μικρά) και τέλος καλό θα ήταν να είχε και 4 ή 6 voices πολυφωνία, αλλά αν βρω κάτι αρκετά οικονομικό ας είναι και mono δεν με πολυπειράζει. Το midi-in είναι υποχρεωτικό μιας και το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιήσω άλλο κλαβιέ.

Έπαιξα λίγο με το microkorg, δεν τρελάθηκα από lead ήχους, έπαιξα με ένα παλιό korg prochecy, αρκετά καλό σε ήχο αλλά δεν έχει audio input και είναι αρκετά ογκώδες, διάβασα για το volca keys μπας και την έβγαζα οικονομικά αλλά δεν, μάλλον προς microbrute (arturia), mininova ή bassstationII με κόβω;

 

Εναλλακτικά μήπως κάνα μεταχειριμένο yamaha an200 που είναι και πολύ compact αλλά και πάλι ξεχνάω τα input και το tap-delay οπότε θα πρέπει να κοιτάξω και για ξεχωριστό delay pedal με tap-tempo κλπ.

 

Ακούω άλλες οικονομικές προτάσεις, ιδέες και προβληματισμούς, δεν ξέρω αν θα καταλήξω τελικώς σε άμεση αγορά ή θα κάνω κράτει για αργότερα, ίσως για κάτι καλύτερο αν δω ότι με τα λίγα λεφτά δεν καλύπτομαι.

Να ξεκαθαρίσω ότι πάω για ένα και τέλος, δεν υπάρχει δυνατότητα για δεύτερο ή συνδυασμό, ή αν υπάρξει δεύτερο θα είναι για πλήρη αντικατάσταση του πρώτου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχεις αρκετά παλιό εξοπλισμό πρέπει να ανανεωθείς, την βιβιλοθηκη των JV&XV την ξέρω απέξω σχεδόν ειδικά των JV ακούγεται πολύ παλιά πλέον 90's σαν ήχος+των καρτών που είχαν κυκλοφορήσει.

 

Μπορεί το XP-30 να βγήκε από τα τελευταία αλλά μην ξχνάς ότι το XP-80 που είναι βασισμένο κλείνει φέτος τα 20 χρόνια κυκλοφορίας (1995)+ τη μηχανή του JV1080 βάλε άλλα 3 χρόνια πριν πάμε στα 23 (εάν ήταν γυναίκα θα ήταν ότι πρέπει ;D)

 

οπότε καλό θα ήταν να τα δώσεις όλα και να πας για ένα πχ m3-m και κάποιο Clavia Nord-lead3 ή electro από Roland το G νομίζω θα σε κάλυπτε ή κάποιο V-synthXT ας είναι και το απλό ή V-synth/module τα φτηνά και παλιά μοντέλα δεν νομίζω να σε καλύπτουν (prophecy επίσης φέτος 20ετία) χρειάζεσαι κάτι πιο καινούργιο ανανεωτικό, όρεξη αν έχεις να ψάξεις κάτι θα βρεις σε αγγελίες υπάρχουν πολύ καλές προσφορές.

 

δώσε και ένα μπάτζετ πάνω-κάτω αν θες στο περίπου.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οικονομικά, ό,τι φθηνότερο. Αν μπορούσα να έπαιρνα και κάτι με 100-200 ευρώ θα ήταν τέλειο, αλλά καταλαβαίνω ότι ίσως χρειαστεί να πάω στα 300+. Αν βάλουμε ένα πάνω ταβάνι, θα έλεγα τα 350 με το ζόρι.

Αυτό περί βιβλιοθήκες κλπ ανανέωση, δεν με πολυπειράζει. Στα live χρειάζομαι ένα καλό rompler, το οποίο τώρα πια καλύπτεται και με το παραπάνω από το sp4-7. Στην ανάγκη έχω για δεύτερο το pc2r ή το xv5080 με το 25άρι ή το 49άρι midi controller. To xp30 κάθεται σπίτι πολύ καιρό τώρα, αλλά όταν στην ανάγκη θέλω καμιά έκτακτη πρόβα με το ελάχιστο βάρος σε κουβάλημα με βγάζει μια χαρά, είναι και το πρώτο μου σε άψογη κατάσταση οπότε δεν με βλέπω να το δίνω τελικά.

 

Το blofeld δεν έχει audio input οπότε για αρχή θα το αποφύγω. Πάνω από 3 οκτάβες, ή ακριβά πράγματα απορρίπτονται, άρα m3, nord, v-synth/xt είναι όλα εκτός, το είχα σκεφτεί παλαιότερα για το v-synth xt, αλλά είναι ακριβό και ογκώδες. Δεν πρόκειται να κουβαλάω 2ο ογκώδες/βαρύ μαζί μου, ο λόγος είναι να αντικαταστήσω το pc2r ή το xv5080 ως δεύτερο με κάτι μικρότερο, αν έχει και ένα 25άρι κλαβιέ ακόμη καλύτερα γιατί θα γλιτώσω και το midi controller.

 

Τα παλαιότερα va καταλαβαίνω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο γι'αυτό και κλείνω προς φθηνό/μοντέρνο analog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις πολυφωνία + effects αναγκαστικά θα πρεπει να στραφείς,προς κάποιο v.a.

 

Αν, όπως αναφέρεις, δεν σε πειράζει να ειναι mono ,duo ή παραφωνικο  κοιτα τα παρακάτω:

 

Erebus απο την murmux που έχει και delay (ειναι και ελληνικό)

Waldorf pulse 2

Basstation 2

microbrute 2

DSI monoevolver

 

Edit: τωρα ειδα το όριο των 350€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Erebus απο την murmux που έχει και delay (ειναι και ελληνικό)

 

 

νομιζω πως η εταιρία πλέον λέγεται dreadbox

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSI Mopho, εξαιρετικο αναλογικο monosynth χωρις πληκτρα και εφφε αλλα με Audio In.

353€.

www.thomann.de/gr/dave_smith_instruments_mopho.htm

 

Arturia MicroBrute (299€)

ή

Arturia MicroBrute SE (333€).

Αναλογικο monosynth με mini πληκτρα, χωρις εφφε αλλα με Audio In κι αυτο.

www.thomann.de/gr/arturia_microbrute.htm

www.thomann.de/gr/arturia_microbrute_se_blue.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από Roland το G νομίζω θα σε κάλυπτε ή κάποιο V-synthXT ας είναι και το απλό ή V-synth/module

 

το είχα σκεφτεί παλαιότερα για το v-synth xt, αλλά είναι ακριβό και ογκώδες.

 

Απλα να σημειώσω πως το V synth Xt είναι το module ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οικονομικο VA με αρκετους ηχους αλλα οχι τοσο καλο κοντρολ (3 knobs , 3 modulation wheels μεν αλλα οχι τοσο ευκολο στο προγραματισμο οσο αλλα συνθ) να προτεινω το akai MINIAK...

εσωτερικα ειναι το ιδιο engine με ALESIS ION.. το θεμα ειναι λιγο με το ποσο μπορεις χωρις πολλα knobs να κανεις δουλεια αλλα.. οταν υπαρχει οικονομικο θεμα ειναι μια καλη λυση .. μεταχειρισμενα μπορει να βρεις με 200ευρω...

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να σημειώσω πως το V synth Xt είναι το module ;D

 

με 300 παίρνει το σασί κ κλαβιέ από V-synth GT χωρίς μηχανή είναι ακριβό δενμας βγαίνει... 8) ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου