Προς το περιεχόμενο

Bass for Theod


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Ο τίτλος ειναι λίγο παραπλανητικός, ο συμφορουμίτης μπασίστας Theod μου έστειλε μήνυμα για να ρωτήσει πώς μπορεί με χημικό τρόπο να αφαιρέσει το χρώμα απο ένα σώμα μπάσου

Πρίν προλάβω να απαντήσω νέο μήνυμα: το ξέβαψα θα μου το βάψεις ?

να και το λινκ απο κάποια σώματα στο κόκκινο-βυσινί, μέσα σ όλα αυτά και ένα σώμα σκαμμένο περίεργα -hollow- για να ελαφρύνει, αμάν ωραίο ειναι λές να παίζει καλά?

Το θέλω και πιο ελαφρύ ;D

Τι Ξύλο ειναι ???

Δεν ξέρω ακριβώς κάτι σαν και αυτά που φτιάχνεις

Τελικά ήταν ακριβώς σαν κι αυτά που φτιάχνω δεσποτάκι- ash ψιλοασήκωτο στα 2,3 κιλά

 

Ο στόχος τώρα Βαμμένο και ελαφρύτερο

 

Επιασα δουλειά για να δούμε τι θα βγεί στο τέλος

Επρεπε να φτιάξω το template για το σκάψιμο, ψάχνοντας γύρω βλέπω το headstock template απο τη κλασική μου: ότι πρέπει γύρω στα 15χιλ φάρδος για να χωράει και το κοπτικό που ειναι 12,75 mm και φυσικά  διαφανές απο plexiglass για να βλέπω καλύτερα

Κάνω παράλληλες γραμμές για να βοηθήσουν στη σχεδίαση και προχωράω στο σχέδιο για τις τομές για το ρούτερ

Η συνέχεια σε φωτο, ακούω γνώμες  ;D

DSC_9985B.thumb.jpg.9c6a2ad222b5d5633682fe79dde72787.jpg

DSC_9986b.thumb.jpg.3665d105d343a3eb487f3b8b2b2c9ffb.jpg

DSC_9987b.thumb.jpg.5a2be87ead03ae380662cca4ca9b4e5d.jpg

DSC_9988b.thumb.jpg.47a0a2c07a15450161586e6dbf90a0fb.jpg

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Συγνώμη αλλά κάπου σας έχασα...

 

Θα γίνει chambered και θα του βάλεις κάποιο veneer;

 

 

ΥΓ: Ελπίζω να μην καταστρέφετε κάποιο Fender κούτσουρο  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά κάπου σας έχασα...

 

Θα γίνει chambered και θα του βάλεις κάποιο veneer;

 

 

ΥΓ: Ελπίζω να μην καταστρέφετε κάποιο Fender κούτσουρο  ;D

Κάποιο Κορεάτικο είναι δεν ξέρω την Ιστορία του

Ναι θα μπεί ξύλο απο πάνω και έχουμε δύο επιλογές ή κάποιο κομμάτι ash ίδιο δηλαδή, ή κάτι σε flame maple  που με το χρώμα θα δείξει καλύτερα

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά κάπου σας έχασα...

 

Θα γίνει chambered και θα του βάλεις κάποιο veneer;

 

 

ΥΓ: Ελπίζω να μην καταστρέφετε κάποιο Fender κούτσουρο  ;D

 

Μη φοβάσαι παιδι μου Ολα θα πανε καλά .Μας έδωσε οδηγίες τηλεφωνικός ο κυριος Σαντοφσκι  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάποιο Κορεάτικο είναι δεν ξέρω την Ιστορία του

Ναι θα μπεί ξύλο απο πάνω και έχουμε δύο επιλογές ή κάποιο κομμάτι ash ίδιο δηλαδή, ή κάτι σε flame maple  που με το χρώμα θα δείξει καλύτερα

 

Αν βάλεις κάνα τέτοιο ή birdseye κλπ μπορεί να γίνει κούκλα- αλλά ότι αποφασίσει ο παίκτης.

 

@THEOD Εδώ έχεις Νάσο που είναι ΑΑΑ, δεν θες τίποτα άλλο. Πάντως με καπάκι (veneer) και τα νερά που έχει το ash, τόλμησε μια βαφή ανιλίνης, δώσε του χρώμα και θα γίνει τούμπανο  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως στη warmoth τα σκάβουν σχεδόν τελείως.

http://www.warmoth.com/Bass/Bodies/JBass/JBass/

(εκεί που λέει "Chambered body")

 

Απ ότι βλέπετε αφήνουν ανεπηρέαστο το κεντρικό τμήμα που είναι κάτω από τις χορδές και αφαιρούν σχεδόν όλο το γύρω γύρω.

Νομίζω ότι δύσκολα θα προτείνουμε "με το μάτι" κάτι πιο μελετημένο από αυτό που κάνουν εκεί.

 

Η άποψή μου είναι ότι αν μπει διαφορετικό top θα πρέπει να μπει και κάποιο binding γιατί θα φαίνεται περίεργο εκτός αν γίνει κάποιου είδους burst βαφή.

Καλή επιτυχία!

Screenshot_2015-02-04_22_10_28.png.f59a73bd58c40a7e02552ecd5826f45b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Η άποψή μου είναι ότι αν μπει διαφορετικό top θα πρέπει να μπει και κάποιο binding γιατί θα φαίνεται περίεργο

 

Καθόλου κακή ιδέα.

 

Και μπορεί να γίνει και «διαφορετικά»: Με διπλό καπάκι.  ;)

 

Ψευτό- binding ας πούμε... Το Wenge είναι ιδανικό για αυτή τη δουλειά.

sonus4ab.jpg.70c1d26f8b6a22b59d58212fca1b09f8.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για binding λιγο δύσκολο γιατι δεν θα δέσει καλά στην πάνω μερια ειναι ήδη σκαμμένο

 

Αν γίνει sunburst θα είναι πιο εύκολο  να κρυφτεί το διαφορετικό ξύλο στην περίπτωση του maple

Ας κάνω το σκάψιμο και βλέπουμε μετά :D

Λοιπόν συμβουλεύτηκα και μια φωτο απο Σαντόφσκι αλλά και τη warmoth ακριβώς αυτό που ανέβασες

Βέβαια αυτοί παίζουν cnc εγώ manual ;D

Αν προσέξεις δεν θα σκαφτεί απο το μπράτσο έως τον καβαλάρη

Θοδωρή τι καβαλάρη θα βάλεις ελπίζω πεντάβιδο και να πέσουν οι βίδες στο ίδιο σημείο, έχω αφήσει αρκετο κενο μη χρειαστεί να αφήσω πιο πολύ στην περίπτωση που έχει άλλες διαστάσεις απο τον στάνταρτ

Θα ήταν καλό να τα έχουμε τα μεταλλικά μέρη απο πριν μην έχουμε μετα εκπλήξεις ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αν γίνει sunburst θα είναι πιο εύκολο  να κρυφτεί το διαφορετικό ξύλο στην περίπτωση του maple

 

 

Και έτσι θα χάσει όλη την ομορφιά ενός σούπερ veneer.

 

Τολμήστε ωρέ κλεφτόπουλα  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κατα τη γνωμη μου περα απο την αισθητική πλευρα ειναι και ποσο βαρυκεντρισμενο μπορει να βγει το οργανο .Στην αρχικη του κατασταση για παραδειγμα ηταν πολυ βαρυτερο απο την πλευρα των κλειδιων και και εφευγε απο τα αριστερα.Αυτη τη στιγμη εχω παραγγείλει παναλαφρα κλειδια αλουμινίου , θα πάρω μαλλον καβαλαρη 5 βιδο  αλουμινένιο η σιγουρα πολυ ελαφρύ μαλλον Babicz λογο jeff berlin .Θα εχει ενα μαγνητη μονο πισω και ενα volume pot.Φυσικα θα χει ενα  String Retainer ενα jack socket kai τα 2 head Strap.

  Τα καλύτερα όργανα που εχω παιξει , μολις το ακουμπάς καθιστός στο ποδι σου  νιωθεις οτι δε σχεδόν δε κανει  τραμπαλα ουτε απο τη μια ουτε απο την άλλη .

  Τωρα απο οτι μου ειπε ο Νασος δε σκαβεται στη μεση γιατι χανει μερος απο το sustain του το οργανο .Οσο αφορά το καπακι απο οτι θυμαμε απο τα jazz σκάφο κιθαρα ηταν σιγουρη επιτυχια ο καπλαμας (laminate) για καπάκι γιατι ειχε τρομέρο punch και ατακα στον ηχο και φυσικα δε φούσκωνε  και ξεφουσκωνε το οργανο  αναλογα με την υγρασια του χώρου.

 Ειμαι παντος σίγουρος οτι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο  :) :) :)  

 

 Παντος και οσο θεμα του χρωματος μιας και ανοίχθηκε το θέμα αποφασίστε εσεις τι θα γινει

σας εχω απόλυτη εμπιστοσύνη :D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου