Προς το περιεχόμενο

Μια καθοδήγηση σε αρχάριο για αρμόνιο/πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

 

ειμαι 34 χρονών , και βρίσκομαι σε μια φάση της ζωής μου που έχω πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο. εδώ και πολλά χρόνια θέλω να ασχοληθώ με την εκμάθηση κάποιου οργάνου. και πιστεύω πως είμαι στην φάση της ζωής μου που ο χρόνος με βοηθάει για να το κάνω.

 

παλιότερα είχα μια ηλεκτρική κιθάρα, την σκάλιζα για έξι μήνες περίπου μόνος, διαβάζοντας βιβλία ασκήσεων, αλλά την παράτησα γιατί απλά δεν το χα. έξι μήνες και μπαρέ δεν έπαιζε να πιάσω με τίποτα. ήθελα πολύ να μάθω αλλά δεν το χα. δεν είχα τον χρόνο και την υπομονή.

 

εντελώς ελάχιστα που είχα ασχοληθεί με θεωρία, πιστεύω ότι το κατέχω, αρκεί να βρω το κατάλληλο υλικό να διαβάσω. δηλαδή νομίζω ότι μου κόβει και μπορώ να κατανοήσω θεωρητικά πράγματα.

 

επίσης μου αρέσουν όλων των ειδών οι μουσικές, από ελληνικά λαικά σκυλάδικα, μέχρι ροκ, blues κτλ.

 

στο διαταύτα. σκέφτομαι να αγοράσω ένα αρμόνιο (ή synthesizer αλλά δεν ξέρω την διαφορά που έχουν), για να ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο μου.

ο στόχος μου είναι να πίάσω ένα κομμάτι που μου αρέσει, να κάτσω να βασανιστώ μια δυο βδομάδες, και να είμαι σε σημείο να μπορώ να το παίζω.

είναι κάτι τέτοιο εφικτό στην ηλικία που είμαι; αρκεί ο ελευθερος χρόνος και η θέληση;

είναι σωστό το να επιλέξω αρμόνιο; μήπως αφού δεν το χα με την κιθάρα θα είναι και με το αρμόνιο χαμένος κόπος;

 

ζητάω την βοήθειά σας, καθότι δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση, να κινηθώ. δεν ξέρω να κανω έναν προγραμματισμό, να επιλέξω το σωστό όργανο, και γενικά να κάνω τ ην αρχή. όλες οι γνώμες θα με βοηθούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μην το σκέφτεσαι κάν αφού είσαι στα 34... μια χαρά μπορείς να μάθεις να παίζεις, όταν φτάσεις τα 84 εκεί το συζητάμε το θέμα. ;D Μπορείς να αγοράσεις ένα αρμόνιο, κανά δυό βιβλία εκμάθησης αρμόνιου τα οποία έχουν και τραγούδια μέσα για να μάθεις να παίζεις και όσο πιό τακτικά ασχοληθείς τόσο καλύτερα και γρηγορότερα θα μάθεις.

Καλύτερα πάρε αρμόνιο και όχι συνθεσάιζερ επειδή στα αρμόνια υπάρχουν ρυθμοί και θα είναι πιό ευχάριστη η εκμάθηση του, το συνθεσάιζερ κυρίως είναι για να φτιάχνεις ήχους και να παίζεις και δεν έχει ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ότι λέει ο axtarmas

 

προτείνω κοίτα για κανα φτηνό Korg pa50 μεταχειρισμένο ώστε να μπορείς να έχεις και ρυθμούς βοηθάει ή κάποιο Yamaha PSR όχι πάνω από 300-350E max.

 

Ποτέ δεν είναι αργά απλά θέλει υπομονή και επιμονή.

 

προς το παρόν το synth δεν σε απασχολεί πρώτα πρέπει να μάθεις να παίζεις, μετά σιγά σιγά μαθαίνεις τα βασικά- καλύτερα κοίτα για αρμόνιο-arranger.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό θεωρία προτείνω του Μπαλταζάνη.Βατό,σε βάζει όμορφα σε ρυθμούς,μελωδίες κλπ.Επίσης του William Leavitt (Berklee press) το πρώτο για να εξοικειωθείς με παρτιτούρα και νότες.Για τα υπόλοιπα μίλησαν ήδη.Καλά παιξίματα. :)

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη αρχη....

Εγω ξεκινησα στα 42+(εδω και 3 χρονια δηλαδη)!

Απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι σε φαση στρωνομαι στο θρανιο (ουτε εγω...σε καταλαβαινω ;D)

Θα σου πω τι μου συνεβει εμενα, και θα σου προτεινα να πραξεις αναλογως.

*Μαθε τι σημαινει "πρωτη -τριτη (μεγαλη μικρη)- πεμπτη"

*Μαθε τι σημαινει "τονικη -δεσποζουσα-υποδεσποζουσα"

*Ξεκινα με το αυτι να παιζεις μελωδιες σε οποια κλιμακα μπορεις, και προσπαθησε να "κουμπωσεις" συγχορδιες με βασικη θεωρια (το Utube εν τω μεταξυ ειναι σουπερ εργαλειο/βοηθημα).

*Παιζε ΜΟΝΟ τραγουδια που σου αρεσουν αρχικως, διοτι θα αποτελουν τον καταλυτη για συνεχη αναλυση/διερευνηση/βελτιωση (στοχος η καλυτερη εκτελεση).

*Ολο και καποιος καλοδιαθετος θα βρεθει να σου λυσει την απορια του στυλ...."βρηκα την συγχορδια αλλα κατι δεν παει 100%" .Αν εχει χρονο θα σου πει για εβδομες, ντιμινοιτες κλπ κλπ.....σιγα σιγα, ολα θα καθαρισουν.

*Με λιγα λογια, μπορεις πανευκολα να αρχισεις να  συλλαβιζεις.Ειναι δικο σου θεμα καθαρα, ποσους και ποιους τομους θα διαβασεις (θεωρω δεδομενο οτι το αυτι σου "κοβει", αλλιως δεν θα ρωτουσες σχετικως).

Οσο αφορα απο οργανα:

Μεταχειρισμενα Yamaha PSR βρισκεις ευκολα και φθηνα (προτεινονται σαν πρωτη αγορα).

Σαν εξελιξη επιβαλεται ενα 88αρι βαρυκεντρισμενο κλαβιε (παλι μεταχειρισμενο....την πλακα μας κανουμε).

Σου μεταφερω και προσωπικη μου προσφατη εμπειρια, και σου προτεινω την συνδεση του οργανου με καποιο ηχοσυστημα....Θα εκπλαγεις!

Τα μεγαφωνακια των αρμονιων ειναι πολυ "λιγα" για να αποδωσουν τις πραγματικες δυνατοτητες των οργανων....

Αυτα τα συνοπτικα για την ωρα,

Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εξελιξη επιβαλεται ενα 88αρι βαρυκεντρισμενο κλαβιε...

Oχι, σαν "εξελιξη" δεν επιβαλλεται κανενα 88ρι κλαβιε. Αν θελει να μαθει να παιζει πιανο, τοτε ναι, επιβαλλεται ενα 88ρι βαρυκεντρισμενο κλαβιε. Και θα αγορασει ενα απο την αρχη, δεν υπαρχει το "αγοραζω τωρα 'αρμονιο' και σε 1-2 χρονια το γυρναω σε πιανο/88ρι κλαβιε".

 

...σου προτεινω την συνδεση του οργανου με καποιο ηχοσυστημα....Θα εκπλαγεις!

Τα μεγαφωνακια των αρμονιων ειναι πολυ "λιγα" για να αποδωσουν τις πραγματικες δυνατοτητες των οργανων...

Μπορει να "εκπλαγει" και αρνητικα ξερεις, αν το ηχοσυστημα που θα συνδεσει το keyboard του ειναι ενα φτηνο/μετριο/συνηθισμενο σπιτικο stereo συστημα. Μπορει να εχει μεγαλυτερη ενταση, αλλα απο ηχο μην βαζεις και στοιχημα οτι θα ειναι καλυτερος απο τα ηχεια της "μαμας" Yamaha, τα οποια ειναι κατασκευασμενα αποκλειστικα γι αυτα τα οργανα. Μιλαω βεβαια κυριως για τα μεγαλα PSR μοντελα, οπως το PSR S950.

 

Αν θελει μεγαλυτερη ενταση και σωστο ηχο, προτιμοτερο ειναι να αγορασει ενα ζευγαρι monitors παρα να συνδεσει το keyboard του στο stereo του. Τωρα βεβαια το πηγαμε καπως μακρια, ακομα δεν εχει αγορασει τιποτα. Απλα να εχει υποψη του καποια πραγματα αν τελικα αποφασισει να ασχοληθει με το "αθλημα".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω βεβαια κυριως για τα μεγαλα PSR μοντελα, οπως το PSR S950.

 

...το οποίο στην Ελλάδα κοστίζει 1800Ε.

 

Και επειδη ο φίλος μας βρίσκεται στην παρακάτω πολύ πρώιμη φάση:

 

μήπως αφού δεν το χα με την κιθάρα θα είναι και με το αρμόνιο χαμένος κόπος;

 

...του προτείνω να ξεκινήσει πολύ πιο οικονομικά και να δει πώς του κάθεται η υπόθεση.

 

Με κάτι σαν αυτό http://www.skroutz.gr/s/3658626/Yamaha-PSR-E243.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταθέσω την άποψη μου καθώς μετά από 25 χρόνια όντας και εγώ στα 40+ αποφάσισα να ξανασχοληθώ με τα πλήκτρα (είχα βέβαια κάνει 4-5 χρόνια πιάνο χωρίς να έχω λόγω αρμονίας). Για να μην κουράσω πήρα το Yamaha PSR 343 που έχει σύνδεση και με iPhone & iPad, καλούς ρυθμούς, midi κλπ και ολα αυτά με 200€. Όταν δε πήρα και μια κονσολιτσα και 2 monitors της boehringer ο ήχος απογειώθηκε. Μετά από ένα χρόνο επανασύνδεσης και μελέτης πήρα ένα ηλεκτρικό πιανάκι το οποίο δεν αποχωρίζομαι και απολαμβάνω τα βαρυκεντρισμένα πλήκτρα ;). Βήμα - βήμα φίλε και θα δεις που θα σε πάει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε παρτιτουρες, ουτε νοτες δεν χρειαζεται να ξερεις, το κυριαρχο ειναι το αυτι. Μαθε μονο τα ονοματα των νοτων. Επισης θα προτεινα συνθεσαϊζερ γιατι ειναι πιο μαγευτικο σιγουρα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το οποίο στην Ελλάδα κοστίζει 1800Ε.

Το ξερω. Δεν του ειπα να το αγορασει, παραδειγμα εφερα μιλωντας για τα ηχεια. Με ενα μικρο PSR μοντελο θα ειναι μια χαρα, η ποιοτητα του ηχου ακομα και στα φτηνα μοντελα εχει ανεβει πολυ τα τελευταια χρονια.

 

Επισης θα προτεινα συνθεσαϊζερ γιατι ειναι πιο μαγευτικο σιγουρα.

Ειναι, αλλα θα του ερθουν καπως μαζεμενα ολα αυτα. Ας μαθει πρωτα 5 βασικα πραγματα να παιζει και μετα μπορει να αρχισει να μαθαινει και καποια τεχνικα θεματα γυρω απο τα synths.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου