Προς το περιεχόμενο

Επιλογη κιθαρας και κσυλα (ακομα μια φορα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Μετα από 10+ χρόνια που ασχολουμαι με την κιθαρα δεν πιστευα ποτε οτι θα ανοιγα τέτοιο θέμα για τα κσύλα!  :(

Είμαι αναμεσα σε δύο κιθάρες:

 

Κιθάρα 1:

http://www.thomann.de/gr/jackson_pro_dk2mqht_dinky_cb.htm

http://www.thomann.de/gr/jackson_pro_dinky_dk2qm_ht_cb.htm

 

Μου φαινονται ιδιες, υπάρχει κατι που δεν βλέπω; Δεν εχω καταλαβει τι διαφορά έχουν, ξέρει κανεις να μου πει;

 

Κιθάρα 2:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgix20feqm_sbs.htm

 

Ο προβληματισμός μου:

οπως καταλάβατε στο χρώμα έχω καταλήξει,  :P

αλλα δεν εχω καταλήξει αν θελω

 

alder + maple

ή

Basswood + ebony

 

Περισσότερο με απασχολεί το κσύλο της ταστιέρας..

 

Ερωτήσεις:

1. Καπου, κάποιος είχε ποσταρει ένα site με τις ιδιοτητες των κσύλων, μπορειτε να μου στείλετε το λινκ;

2. Υπαρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει καποια απο τις δύο να μου πει την γνωμη του; Αν ειναι δυνατον θα ηθελα και μια σύντομη περιγραφή με τι ενισχυτή παίζει και τι είδος μουσικής παίζει

3. Θα ήθελα και την γνώμη καποιου που ακομα και αν δεν εχει μια απο τις δύο έχει κάποια άλλη με παρόμοια χαρακτηριστικά.

4. Απο ψάξιμο που έκανα στην αγορά δεν υπάρχουν στην Ελλαδα για δοκιμή, αν έχει παρει το ματι σας καπου μια απο τις δύο πείτε μου να πάω να την δοκιμάσω!

 

Παίζω τα παντα, αλλα κυρίως ροκ - μεταλ. Φυσικά αν θέλω κάτι πιο versatile θα αλλαξω μαγνητες, θα βάλω αλλους που σπλιταρουν κλπ οπότε θα την φέρω στα μέτρα μου. Επίσης δεν εχω πρόβλημα με τα μπράτσα τους, μεγεθος ταστων κλπ.

 

 

Υγ:

1. Αν κάποιος έχει στην κατοχή του καποια απο τις δύο, μένει Αθηνα και έχει την δυνατότητα θα ήθελα να την δοκιμάσω, με το αζημίωτο βέβαια!

2. Αν καποιος πουλαει μια απο τις δύο ας μου στειλει πμ.(Αν παραβιάζω κάποιον κανόνα του φόρουμ παρακαλώ να σβηστεί το τελευταιο)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

alder + maple

ή

Basswood + ebony

 

 

 

Πιο «ζουμερά» μεσαία+σκάσιμο

ή

Πιο «στεγνά» μεσαία+ σκάσιμο

 

Το basswood ακούγεται πολύ πιο «μαζεμένο» σε σχέση με το alder- το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Σε part bass που έχω με σώμα basswood, μου αρέσει αυτή η προσέγγιση στον ήχο του.

 

Ο έβενος έχει σκάσιμο- όχι σαν του maple, αλλά έχει.

 

 

Πάντως από αισθητικής άποψης, το λευκό μπράτσο αναδεικνύει το μπλε της κιθάρας- την φωτίζει.

 

Η διαφορά που (νομίζω) ότι βλέπω ανάμεσα στις δύο Jackson είναι ότι το ένα μπράτσο είναι με πιο έντονο λούστρο (i think), ενώ το άλλο δείχνει πιο natural/λευκό.

 

Αυτή με το πιο natural είναι και η πιο όμορφη IMHO.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκάσιμο-ξεσκάσιμο  ;D, πάρε την πιο όμορφη από τις τρεις, δηλαδή αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_pro_dinky_dk2qm_ht_cb.htm

 

Μετά δε από μερικά χρονάκια που η ταστιέρα θα έχει πιάσει και λίγη πατίνα, θα είναι έρωτας το όργανο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν (κρίνοντας από τα είδη που σου αρέσουν) παίζεις με υψηλό gain, μη σε νοιάζουν τα ξύλα που θα έχει η κιθάρα...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καπου, κάποιος είχε ποσταρει ένα site με τις ιδιοτητες των κσύλων, μπορειτε να μου στείλετε το λινκ;

o Warmoth έχει...αλλά έτσι κι αλλιώς όλα αυτά είναι άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε!!!! Όσοι γράφουν για τις ιδιότητες των ξύλων, γράφουν για το φυσικό ξύλο...έλα μου που τα δικά μας έχουν sealer, μπογιά, λούστρα και κρέμες γυαλίσματος...που κανένας από τους "σοβαρούς" δεν έχει υπολογίσει!!!

Εδώ έχουμε άλλους που ακούνε τη διαφορά νίτρου, πολυουρεθάνης 8)

 

Το basswood ακούγεται πολύ πιο «μαζεμένο» σε σχέση με το alder- το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό.

Δώς μου εμένα basswood να το περάσω 10 χέρια πολυουρεθάνη...να το ακούς σαν γραφίτη!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν (κρίνοντας από τα είδη που σου αρέσουν) παίζεις με υψηλό gain, μη σε νοιάζουν τα ξύλα που θα έχει η κιθάρα...

 

+100

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν (κρίνοντας από τα είδη που σου αρέσουν) παίζεις με υψηλό gain, μη σε νοιάζουν τα ξύλα που θα έχει η κιθάρα...

 

+1000

 

Πωωω...Τι κουκλιά είναι αυτά που κοιτάς.

Εγώ θα πήγαινα σε ibanez λόγω κολλήματος. Είναι η πρώτη ibanez που βλέπω με εβένινη ταστιέρα, δεν ήξερα πως άρχισαν να κυκλοφορούν και τέτοιες κιθάρες και σε νορμαλ τιμές.

 

Αν δεν έχεις θέμα με τα μπράτσα και τα συνηθίζεις όλα τότε πάρε αυτή που σου αρέσει περισσότερο στο μάτι. η jackson είναι πιο 80ς poseroκιθαρο πάντως.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

προσωπικα θεωρω οτι τα ξυλα παιζουν καποιο ρολο, πιθανοτατα μικρο στο τελικο ηχο και ειναι ξεκαθαρο οτι με πολυ παραμορφωση ο ηχος ισοπεδωνεται.

 

Για την ιστορια να σας πω οτι εχω μια Jackson (alder - rosewood) και μια Ibanez prestige (basswood - rosewood) οι οποιες φορανε τον ιδιο μαγνητη και εχουν διαφορετικο ηχο (με ιδιες χορδες και ιδια αποσταση μαγνητων απτις χορδες), ομως μην φανταστειτε οτι εχει τοσο μεγαλη διαφορα, με λιγο eq-ing γινονται ιδιοι.

 

Ειναι ομως η πρωτη φορα που εχω να επιλεξω αναμεσα σε δυο τοσο διαφορετικες κιθαρες και ηθελα να μαθω αν καποιοι ακουνε διαφορες. - Οπως εγραψα και πιο πανω εγω ακουω, αλλα τις θεωρω ασημαντες.

 

Ειμαι ενα κλικ υπερ της Jackson, θα δουμε!

 

Υπαρχει παντα η πιθανοτητα να μου κατσει αυριο το τζοκερ οποτε να παρω και τις 2!  :P

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου