Προς το περιεχόμενο

Gibson ES 335 and 0.11


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μία Es 335 με 10ρες χορδες.Εκει που ( παίζει η κιθάρα ) εννοω χωρίς buzz κλπ ειναι λίγο ψηλά για μένα το action. Σκέφτομαι να πάω σε 011 ώστε να μπορέσω να κατεβάσω και λίγο το action ωστε να με βολεύει περισσότερο.Το μανίκι είναι αλφάδι χωρίς relief.

Αυτο που με απασχολεί είναι οτι το μανίκι ειναι το slim 60s.Θα έχω θέμα με τις 11αρες?

Λογικά αφου θα χαμηλωσω το action θα μειωθει και η ταση των χορδων.Ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να κατεβασεις το action η λυση δεν ειναι βεβαια να ανεβασεις μεγεθος χορδων αλλα να πας την κιθαρα για ενα ΣΩΣΤΟ fret leveling/crowning/dressing.

 

Λογικά αφου θα χαμηλωσω το action θα μειωθει και η ταση των χορδων.Ετσι δεν ειναι?

 

Oχι δεν ειναι,η ταση των χορδων μετριεται σε std κουρδισμα & δεν εχει σχεση με το action,oτι και   να κανεις οι 11αρες θα ειναι σκληροτερες απο τις 10αρες μια και στο ιδιο κουρδισμα θα εχουν μεγαλυτερη ταση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα ειναι ενός χρονου με τα ταστα καινουρια.Λές να υπάρχει θέμα τετοιο? ::)

Και τωρα μπορω να κατεβασω το action με τις 10 ρες εκει που θελω αλλα μου φαινονται πολυ χαλαρες για το γουστο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν ειναι,η ταση των χορδων μετριεται σε std κουρδισμα & δεν εχει σχεση με το action,oτι και   να κανεις οι 11αρες θα ειναι σκληροτερες απο τις 10αρες μια και στο ιδιο κουρδισμα θα εχουν μεγαλυτερη ταση.

 

 

 

Δηλαδή εννοείς οτι η χορδή κουρδισμενη σε στανταρτ κουρδισμα εχει την ιδια ταση σε οτι υψος και να ειναι?

Αν εννοεις αυτο επέτρεψε μου να διαφωνήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εννοείς οτι η χορδή κουρδισμενη σε στανταρτ κουρδισμα εχει την ιδια ταση σε οτι υψος και να ειναι?

 

Ναι. Για να έχεις μια χορδή κουρδισμένη σε μια συγκεκριμένη ανοιχτή νότα, πρέπει η χορδή να είναι τεντωμένη σε συγκεκριμένη τάση. Όταν εσύ είσαι άψογα κουρδισμένος και ανεβάσεις το action μιας χορδής, η ανοιχτή νότα θα πάει προς δίεση μεριά. Ανταποκρίνεσαι ως λογικός άνθρωπος ξεκουρδίζοντας ώστε να είσαι στη σωστή νότα και ΜΠΑΜ βρίσκεσαι στην ίδια τάση με όταν ήταν το action της χορδής πιο χαμηλά.

 

Αυτό που μπορεί να αλλάξει με την αλλαγή του action, είναι η γωνία του σημείου που ακουμπάει η χορδή στο βαγονάκι της σε σχέση με το ball end στο tailpiece. Σηκώνοντας τη γέφυρα ή χαμηλώνοντας το tailpiece, η γωνία αυτή μεγαλώνει. Αυτό που επηρεάζεται σε αυτή την περίπτωση είναι η φαινόμενη τάση της χορδής. Όταν η γωνία μεταξύ bridge και tailpiece είναι μεγαλύτερη, αισθάνεσαι ότι οι χορδές είναι λίγο πιο τσίτα, πράγμα που δεν ισχύει.

 

Ως προς το αλφάδι μανίκι, η γεωμετρία της κιθάρας είναι τέτοια που συνήθως απαιτείται έστω ένα πολύ μικρό relief για την αποφυγή τριξιμάτων. Εάν εσύ τώρα θες να χαμηλώσεις πολύ το action, υπάρχει περίπτωση οι 11άρες να μη σε σώσουν από τα τριξίματα, διότι πολύ απλά η γεωμετρία της κιθάρας δε σου επιτρέπει να πας πιο κάτω χωρίς να έχεις χέρι πούπουλο. Ένα μικρό relief σε συνδυασμό με καλή ταστοδουλειά βοηθάει την κατάσταση πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή εννοείς οτι η χορδή κουρδισμενη σε στανταρτ κουρδισμα εχει την ιδια ταση σε οτι υψος και να ειναι?

 

Η τάση των χορδών ειναι η ίδια ανεξάρτητα απο το action, απλά με χαμηλό action νομίζουμε οτι ειναι πιο χαλαρές γιατί ειναι πιο εύκολο το το παίξιμο στη ταστιέρα

Πήγαινε άφοβα σε 11ρες αλλά θα χρειαστεί ρύθμιση το μπράτσο

Προσωπικά δουλεύω το 11-49 ή 11-52 με όλες τις 335 που έχω κατασκευάσει

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δε θελω να την κανω και ibanez απλα να την κατεβασω λίγο ακόμη.

Το μανικι θα θελει οποσδηποτε ρυθμιση? Δεν τις αντεχει το μανικι μου? Ισως να ερθει και το επιθυμητο relief με τισ 11 χωρις να πειραξω το μανικι.Υπάρχει τετοια περιπτωση?

 

Ευχαριστω και για την διορθωση.Νομιζα οτι επειδη τα bends σε ψηλο action ειναι πιο δυσκολα απο οτι σε χαμηλο action θα υπήρχε διαφορα τασης

 

Superfunk το παίρνω πίσω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μία Es 335 με 10ρες χορδες.Εκει που ( παίζει η κιθάρα ) εννοω χωρίς buzz κλπ ειναι λίγο ψηλά για μένα το action. Σκέφτομαι να πάω σε 011 ώστε να μπορέσω να κατεβάσω και λίγο το action ωστε να με βολεύει περισσότερο.Το μανίκι είναι αλφάδι χωρίς relief.

Αυτο που με απασχολεί είναι οτι το μανίκι ειναι το slim 60s.Θα έχω θέμα με τις 11αρες?

Λογικά αφου θα χαμηλωσω το action θα μειωθει και η ταση των χορδων.Ετσι δεν ειναι?

 

βαλε την κιθαρα στο ποδι σου καθιστος οπως παιζεις και με το αριστερο πιεσε την χορδη πριν το πρωτο ταστο, ενω με τον αντιχειρα του δεξιου στο 15ο ταστο...με το δεικτη του δεξιου τσεκαρε το releif στο 7-8 ταστο, πρεπει εστω να κανει ενα τσικ, αν δεν υπαρχει κενο και η χορδη ακουμπα το ταστο πρεπει να ξεσφιξεις ενα κλικ το τrushrod ...μην το πειραξεις oμως γιατι με την αλλαγη σε 11αρες πιθανον να ερθει.To ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι αυτο το κενο ειναι  προσωπικο σου θεμα και θα το βρεις με τον καιρο...αλλα πρεπει να κανει εστω ενα τσικ

 

εαν δεν εχεις καθολου releif εχεις ανετο παιξιμο κοντα στο Nut kai μεχρι το κεντρο της ταστιερας αλλα απ το 12ο ταστο και μετα συμβαινει το αντιθετο, οι χορδες ειναι ψηλα...ισως αυτος ειναι ο λογος που θες να χαμηλωσεις το action

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε την κιθαρα στο ποδι σου καθιστος οπως παιζεις και με το αριστερο πιεσε την χορδη πριν το πρωτο ταστο, ενω με τον αντιχειρα του δεξιου στο 15ο ταστο...με το δεικτη του δεξιου τσεκαρε το releif στο 7-8 ταστο, πρεπει εστω να κανει ενα τσικ, αν δεν υπαρχει κενο και η χορδη ακουμπα το ταστο πρεπει να ξεσφιξεις ενα κλικ το τrushrod ...μην το πειραξεις oμως γιατι με την αλλαγη σε 11αρες πιθανον να ερθει.To ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι αυτο το κενο ειναι  προσωπικο σου θεμα και θα το βρεις με τον καιρο...αλλα πρεπει να κανει εστω ενα τσικ

 

εαν δεν εχεις καθολου releif εχεις ανετο παιξιμο κοντα στο Nut kai μεχρι το κεντρο της ταστιερας αλλα απ το 12ο ταστο και μετα συμβαινει το αντιθετο, οι χορδες ειναι ψηλα...ισως αυτος ειναι ο λογος που θες να χαμηλωσεις το action

 

 

Ακριβως οπως τα λές ειναι.Μετα το 12 αρχιζει και ψηλωνει.Θα το αφησω να δω με τις 11 που θα παει και αν δεν ερθει θα πρεπει να δανειστω απο εναν φιλο το κλειδι καμπανακι της Gibson για να το κανω.Καπου ειχα δει σε μια αγγελια εδω οτι πουλουσαν ενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου