Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας 8κάναλο προενισχυτή με ADAT έξοδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλες/όλους  ;D

 

Πρόσφατα απέκτησα την κάρτα ήχου της RME την Fireface 802 και αυτή τη στιγμή είμαι σε αναζήτηση ενός 8κάναλου προενισχυτή για επεκτείνω τις εισόδους της κατά 8 κανάλια μέσω της ADAT εισόδου που έχει. Μελλοντικά θα πάρω έναν ακόμα 8κάναλο ώστε να εκμεταλλευτώ και την δεύτερη ADAT έξοδο.

 

Θα ήθελα άρα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποιον στην κλίμακα των 500 ευρώ και κάποιον στην κλίμακα των 1.000 ευρώ. Θα τον χρησιμοποιώ για πολυκάναλες ive ηχογραφήσεις τόσο με μικρόφωνα φωνής, όσο και οργάνων αλλά και σαν DI (αν και έχω αρκετά DI).

 

Επιπλέον έχω δει να πωλείται ένας μεταχειρισμένος RME Octamic D στα 500 ευρώ περίπου. Πιστεύετε ότι με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω την ίδια ποιότητα του RME σε καινούργιο μοντέλο (πχ Focusrite Octopre mkII).

 

ΥΓ: Θα με ενδιέφερε πολυ και η γνώμη σας για τον Focusrite Octopre mkII καθώς έχω διαβάσει σχετικά καλές κριτικές και σε διεθνή φόρα αλλά η κακή μου εμπειρία από τον Focurite Platinum Twin Trak Pro που έχω, με τους πολύ μέτριους προενισχυτές, με κάνει διστακτικό για αγορά Focusrite σε τέτοια τιμή.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Θοδωρής  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια FF400 με ενα Οctopre mkii και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Αψογο sync και μια χαρα ποιοτητα.

Κοιτα να τα συνδεσεις με καλωδιο word clock και ως master την rme και θα εισαι οκ.

Το μονο που θα ηθελα θα ηταν περισσοτερες εξοδοι και δυστυχως το Οctopre δεν εχει outputs παραμονο direct δηλαδη οτι παιρνει απο τα preamps του το ξαναδινει απο τα outputs.

 

Το Octopre dynamic σου δινει 8 in + 8 out.Απλα ειναι λιγο πιο ακριβο.

Προσωπικα θα το προτιμουσα με χιλια ειδικα αν εχεις outboard πραγματα (hardware fx,compressors κλπ) , αν ηξερα αυτο το limitation δεν θα επαιρνα το απλο.

 

Γενικα ακουω και καλα λογια για της Behringer το ADA που ειναι πολυ φθηνοτερη λυση.

Το χω ακουσει και δεν εχω καταλαβει καποια διαφορά με το Οctopre αν και δεν τα χα και διπλα διπλα.

Ο,τι διαλεξεις κοιταξε απαραιτητα να εχεις ως master την RME για αποφυγη προβληματων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω FF800  και σε καποια στιγμη ειχα και 2 ADA8000 . ημουν απολυτα ευχαριστημενος.

 

μπορει να μην σου αρεσουν Behringher ομως για την τιμη (110ευρω εκαστο) ειναι πολυ καλα.

τα πιο σημαντικα καναλια τα περναγα απο το FF800 αλλα παλι δεν ειχα κανενα απολυτως παραπονο απο το

ADA8000 απο αποψη ποιοτητας recording.....

 

Αμα μπορεις δοκιμασε ενα ... ισως να εκπλαγεις. 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αμφότερους!

 

Και για τον Focurite Twin Trak Pro (2κάναλος) που έχω θα έλεγα ότι η ποιότητα του είναι μια χαρά για live ηχογράφηση πχ αλλά για τα χρήματα του που μου στοίχισε θεωρώ ότι δεν πήρα την αναμενόμενη ποιότητα και αυτό φαίνεται κυρίως σε ηχογραφήσεις στο home studio μου. Πολύ γρέζι στους προενισχυτές και μη ομοιόμορφος και ουδέτερος ήχος με αρκετά μικρόφωνα. Αυτό είναι που φοβάμαι πχ και για τον Focusrite Octopre καθώς αν έχει παρεμφερή ποιότητα με το twin trak pro θα προτιμήσω να δω κάτι άλλο. Για παράδειγμα οι προενισχυτές που έχει πάνω η RME Fireface 802, που πρόσφατα αγόρασα, είναι θεωρώ αρκετά καλύτεροι του Focusrite Twin Trak Pro. Τουλάχιστον είναι απόλυτα ουδέτεροι, αρκετά αναλυτικοί και με ομοιογενή ήχο.

 

Κάποια άλλη πρόταση εκεί στα 500 αλλά και στα 1.000 ευρώ?

 

Καλημέρα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση σου θα επαιρνα της ssl madi ax απο την αρχη αν εχεις κοντα στα 2 και κατι χιλιαρικα.

http://www.sweetwater.com/store/detail/AlphaLinkMAX

 

Αν σε απασχολει σε τετοιο βαθμο η ποιοτητα της προενισχυσης και κατεληξες σε rme υπαρχει και της rme το adat http://www.rme-audio.de/en/products/octamic.php το οποιο εγω προσωπικα θεωρω πανακριβο για αυτα που προσφερει αλλα οκ η ποιοτητα θα ειναι αυτη που θες.

 

Η αλλη λυση ειναι behringer ada και δικες σου class a boutique κλπ προενισχυσεις καρφωμενες πανω.Αυτο επισης μπορει να ξεφυγει στην τιμη αλλα εκει θα σου μεινουν τα preamps ο,τι interface και αν εχεις.

 

Αλλη λυση ειναι το αρκετα παλιοτερο μοντελο apogee roseta 800 αν μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο.Αριστη ποιοτητα και η τιμη του 2n hand καμια σχεση με την αρχικη.

 

Μια ακομα λυση ειναι και η R16 της ALLEN&HEATH ,φανταστικη κονσολα με καθε σου καναλι direct στο DAW και midi και παιζει μεταχειρισμενη κοντα στο χιλιαρικ,καινουρια ειναι ψιλοακριβη.

 

Αν ηθελα παραπανω I/0 και ειχα κοντα στα 2 - 2.5 χιλ budget θα πηγαινα straight σε ssl αλλα αφου απεκτησες προσφατα την rme και δεν θες octopre πας σε πιο ακριβες λυσεις

οπως Mackie Onyx 800R ή και αυτο http://audient.com/products/asp880.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα.

 

Μολις προσεξα οτι εισαι σε home studio.Θα βοηθουσε να αναφερεις τι ακριβως ηχογραφεις και ποσα ατομα.

Επισης εχε κατα νου οτι στην περιπτωση που εισαι σε untreated room ή εχεις μετρια μικροφωνα ακομα και με ssl παλι προβλημα θα εχεις.

Το A/D γενικα στις μερες μας ειναι σε πολυ καλο επιπεδο οποτε συνηθως ειναι operator error η καραμέλα "preamp".

Oπως και αν εχει ,αν δεν εχεις synths η αλλα line μηχανηματα και σε νοιαζουν μονο τα μικροφωνα πολυ καλα preamps με απιστευτη τιμη μπορεις να βρεις και στην Soundcraft  M12 στην οποια μπορεις με ενα trs patchbay να εχεις τα direct outs παντα διαθεσιμα να patchαρεις στην 802 αν θες απλα 8 preamps ακομα.

Η 802 εχει ακομα 8 inputs οποτε με την M12 εχεις αλλα 8 μικροφωνα και ποιοτικο eq και send/returns και το σημα στο DAW.

Το patchbay το ανεφερω ως καλη πρακτική για line σηματα δεν ειναι απαραιτητο.

Να την τσεκαρεις οπωσδηποτε αυτη ή οποιαδηποτε αλλη κονσολα με direct outs και σωστα preamps πριν δωσεις τα διπλασια για adat που μπορει να μην σου χρειαζεται καν.

Oλα τα παραπανω ισχυουν αν θες μονο μικροφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε belzrebuth είσαι πολύ αναλυτικός και σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

 

Τον 8κάναλο ενισχυτή κυρίως θα τον χρησιμοποιώ σε live χρήση. Για home χρήση

έχω τους 4 πολύ καλούς preamps της 802 και το διαμαντάκι τον Grace m101.

 

Τον Octamic D που λες, πήγα τον άκουσα. Ουδέτερος ήχος, πλήρως αχρωμάτιστος

αλλά όχι ιδιαίτερα αναλυτικός (τον δοκίμασα με AT 4047 και AKG 535EB, με το AKG έπαιξε καλύτερα). Από τον Focusrite Twin Trak μακράν όμως πιο γεμάτος και ομοιογενής.

 

Απλά φοβάμαι για την ποιότητα των Focusrite σε τέτοιες τιμές.

 

Είναι άρα καλύτερα να αγοράσω τον Octamic D στα 500 ευρώ μεταχειρισμένο

δεδομένου ότι ο Octepre έχει περίπου 435 ευρώ κανούργιος? Το δίλημμα είναι αυτό δηλαδή!  ???

 

ΥΓ: Ο Audient θα είναι η επόμενη αγορά μου για να καλύψω πλήρως και τα 30 κανάλια της RME (ναι τα χρειάζομαι...). Τον έχω υπ' όψιν μου και παντού διαβάζω ότι είναι καλύτερος από τον OCtamic D.

 

ΥΓ2: Επίσης τον Mackie Onyx 800R που προτείνεις (και τον προτείνουν και πολλοί) πωλείται ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις τον octamic πας εκεί αλλιως συμβιβάζεσαι με μεταχειρισμένο octopre στα μισά σχεδόν λεφτά και με τα ρέστα τσιμπας soundcraft που θα σε βολεψει η τα βάζεις άκρη για μελλοντικό upgrade!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις τον octamic πας εκεί αλλιως συμβιβάζεσαι με μεταχειρισμένο octopre στα μισά σχεδόν λεφτά και με τα ρέστα τσιμπας soundcraft που θα σε βολεψει η τα βάζεις άκρη για μελλοντικό upgrade!

 

Μάλλον αυτό θα κάνω. Αν και 500 ευρώ δεν είναι πολύ λίγα για ένα μοντέλο που το 2010 κόστιζε 750 ευρώ.... Σε ευχαριστώ πάντως! Είναι γεγονός ότι

 

Σε κανά χρόνο με βλέπω να έχω μαζέψει κανά 1.000 άρικο για να τσιμπήσω τον Audient! Δυστυχώς ο Mackie Onyx 800R δεν πρέπει να βγαίνει πλέον και δεν βλέπω η Mackie να βγάζει πλέον προενισχυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω οτι θα βαζα στο ιδιο league RME και Μackie ακομα και αν οι Onyx θεωρουνται ακομα ναυαρχιδα της εταιρειας.Με λιγα λογια παιρνεις ο,τι καλυτερο παιζει στην σχετικα budget κατηγορια με το Octamic. :)

Mετα παμε σε high end πραγματα που θα πρεπει να τα χωσεις γερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου