Προς το περιεχόμενο

Master Keyboard Controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω ένα midi keyboard με τουλάχιστον 61 πλήκτρα και καλό κλαβιέ. Αν υπάρχουν και βαρυκεντρισμένα με τιμή κάτω των 250ε ακόμα καλύτερα. Γενικα το μπάτζετ είναι στα 200-250 το πολύ για καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτινα το Novation Impulse61, δεν εχει βαρικεντρισμενα πλικτρα,αλλα... τα σπαει!!! εχει super αισθηση!

απλα!!!!!

μεταχειρισμενο παιζει να το βρεις και κατω απο τα 250, εγω το πηρα απο το Θομα 299 πριν το Πασχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα καλύτερα midi controller είναι το novation sl mkII και μετά το impulse και το  της ίδιας εταιρίας.

Το πρώτο είναι λίγο ακριβό το δεύτερο είναι πιο προσιτό αλλά κοίτα και σε μεταχειρισμένα όλο και κάτι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλοι πληκτράδες!

Το MKII οφείλω να πω οτι έχει χρήσιμα καλούδια αλλά με ενδιαφέρει κυρίως η αίσθηση του κλαβιέ, είναι πολύ καλύτερη απο του Impulse; Τα έχετε δοκιμάσει και τα δύο;

Έχω συνηθίσει να παίζω σε πιάνο, σε kurzweil pc1x και triton extreme με real weighted hammer action. Μπορεί να συγκριθεί καθόλου το κλαβιέ τους με αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το MkII έχει ποιοτικό κλαβιέ της Fatar είναι semi-weighted όπως επίσης και το impulse έχει semi-weighted κλαβιέ αλλά δεν είναι Fatar αν και λέει ότι είναι πιο ενδιάμεσο από πιάνο σε synth.

 

Τώρα επειδή είμαι και εγώ χρήσης Kurzweil stage piano(SP88X) θα κοίταγα για το impulse αυτό μου γυάλισε στο μάτι αλλά αυτό είναι πολύ γενικό στα θέλω του καθενός.

Αν θες κάτι πολύ πιο κοντά σε πιάνο τότε κοίτα για ένα studiologic.

 

Σου προτείνω πέρα τις γνώμες που θα ακούσεις να πας να τα πιάσεις ως αίσθηση από κοντά να δεις τι σου κάνει  ;)

 

Έχω ακούσει και καλά λόγια για το Nektar Impact LX88 και LX61 έχει και καλή τιμή αλλά δεν το έχω δει από κοντά.

 

Κάτι άλλο μην επικεντρωθείς μόνο στο κλαβιέ κοίτα και το θέμα συμβατότητας και το θέμα του map π.χ. τα novation έχουν το automap το οποίο κάνει τον έλεγχο πολύ πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι fox, μήπως ξέρεις που μπορώ να δοκιμάσω όλα αυτά τα πλήκτρα; Μένω Σέρρες αλλα μπορώ να πάω μια βόλτα και Θεσσαλονίκη.

Παρεπιπτώντος, άκουσα το novation και το nektar στο youtube, τα πλήκτρα τους ακούγοντε σαν ξεχαρβαλομένα ή είναι ιδέα μου; :P Μου τη σπάει απίστευτα όταν κάνουν τέτοιο θόρυβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι fox, μήπως ξέρεις που μπορώ να δοκιμάσω όλα αυτά τα πλήκτρα; Μένω Σέρρες αλλα μπορώ να πάω μια βόλτα και Θεσσαλονίκη.

Παρεπιπτώντος, άκουσα το novation και το nektar στο youtube, τα πλήκτρα τους ακούγοντε σαν ξεχαρβαλομένα ή είναι ιδέα μου; :P Μου τη σπάει απίστευτα όταν κάνουν τέτοιο θόρυβο!

 

Γεια χαρά και πάλι

 

Αν θες τόσο πολύ να πας τόσο κοντά σε πιάνο και ποιότητα κλαβιέ θα πρέπει να βάλεις πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη αλλά ειλικρινά εφόσον έχεις πλήκτρα δεν νομίζω ότι αξίζει εκτός αν βρεις κάνα studiologic.

 

Όσο αφορά το που να πας να δεις από κοντά ας σου απαντήσει κάνα παιδί από Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να κοιτάξω και stage pianos? Όπως kawai es-100, yamaha p-45, studiologic numa compact?

Και αργότερα παίρνω και ένα daw controller. Το βάρος δεν με πειράζει καθώς θα είναι μόνιμα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στο impulse μιας και έχει αρκετά καλούδια, καλή αίσθηση στα πλήκτρα καθώς και automap που σου λύνει τα χέρια. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ελπίζω να βρώ χρόνο κάποια στιγμή να γράψω ένα μικρό review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου