Προς το περιεχόμενο

Exodus. cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα instrumental που έγραψα αυτές τις μέρες. Όλα τα σχόλια, εννοείτε, δεκτά!                            https://soundcloud.com/cigaret13/exodus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα, αυτό το ιπποείδος το σιχαίνομαι, είναι μόνο για τα φρικιά.

  Επίσης, αν ξεχάσουμε το κονσερβατουάρ στα τούμπανα και κλείσουμε τα όμματα, είναι μάλλον, ότι καλύτερο έχεις βγάλει..................αλλά απ την άλλη και επειδή είμαι γκρινιάρης και δυσκοίλιος, με θυμίζει ολίγον από μπακιτράκι λαίμαι το σύνολικό αποτέλεσμα λαίμαι όμως, αφούει

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη οπως ξες ειμαι με τον Σαμυ .Απορω πως οι stones γραφανε τραγουδια και ενορχηστρωνανε πριν 40 χρονια και μπορουν να σταθουν ανετα και σαν σημερινες παραγωγες φρεσκοτατες.Μαλον αυτο τους κανει να μην εχουν εν τελη ηλικια,μουσικη τουλαχιστον.Μην καθομαι να αναφερω τραγουδια

  .Εσυ εχεις κολησει σε ηχους τουλαχιστον αρχες 80 .Φιλε τους Scorpions πρεπει να τους εχεις θεους δεν εξηγηται.Παντως το κομματι αν εφευγε η πολυ γλυκα απο πισω και εκοβες και λιγο την παρλα στο θεμα γινοταν ανετα ενα Γκαλαχερικο κομματακι σουπερ.Επισης στο εχω ξαναπει οταν σε ακουω ειναι σαν να ακουω εναν ανθρωπο που μιλαει σχετικα γρηγορα χωρις να περνει καθολου ανασες.Στα σολο μιλαω.Με αγχωνεις.Δοκιμασε πειραματισου εχεις το χρονο δεν σε κυνηγαει κανενας.Θα χαρω οταν ακουσω μια καινουργια προταση ,μια φρασεολογια που δεν περιμενω μιας και σκαβεις στο οργανο.Κατα τα αλλα εχεις προχωρησει στην παραγωγη.Το κομματι ηταν πιο δεμενο και μου ακουστηκε μια χαρα .Η αισθηση του BTrack υπαρχει δυστηχως ,αλλα μια χαρα.Εν τελη για να μην σχολιαζω συνεχεια τα ιδια ,γιαυτο και δεν σχολιαζω σε οτι ανεβαζεις,θα ελεγα το εξης ,μην βιαζεσαι και προσπαθησε να κανεις κατι που δεν εχεις ξανακανει .Δωσε χρονο στο παιξιμο στη μουσικη και βρες ενα καινουργιο τροπο μαζι με αυτο που εχεις.

Αυτο το εχεις ψιλοεξαντλησει.Σε καποια φαση ολα θα αρχισουν να ακουγονται το ιδιο.Φιλικα μιας και ειχα καιρο να σχολιασω κατι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Φώτης και ευχαριστούμε που ανέβασες :)

 

Ξεκινάω απο τα αρνητικα - σημάδια των καιρων (ομοιοπαθής γαρ) συμφωνω με Τζονι* οτι στην αρχη ειδικα ακουγεται αρκετα σαν backing track - αραιωσε λιγο την ενορχηστρωση (κατι που δε συμβαινει στο εκει στο 3.00 που αρχιζεις να φορτσαρεις αλλα επανερχεται οταν ξαναμπαινει το βασικο θεμα)

 

Τα θετικα- μ αρεσε πολυ η φουρια του, τα παιξιματα σου, τα μπεντς σου τα βιμπρατα σου (ρισπεκτ) το σημειο στο 1.20 καπου αν και θα πρεπε να το κοψεις ενα κλικ νωριτερα για να μην επαναληφθει τοσο, το σολο οπως μπαινει στο 2.10 και στο 3.40 και το βασικο θεμα. Απο το το κορυφωμα στο 3.40 και μετα ηθελε λιγο κορυφωμα και το μπακιν γιατι εμεινε σχετικα πιο αταραχο (μηπως να βαζες κανα hammond η κατι σε organ τεσπα?? χαχ) . Οι βρωμικες ρυθμικες στο τελευταιο μερος του κομματιου μου ακουστηκαν λιγο αδειες σαν ηχος.

 

Με τι εγραψες;

 

Well done, μη το αφησεις και κανε ενα retake πιο συνοπτικο, πιο αερατο στην ενορχηστωση και με πιο σαφεις (και συνολικες) κορυφωσεις (βεβαια κλασικα, ωραια να τα λες, πως να τα κανεις - σου χω εμπιστοσυνη!) ;)

 

 

*edit: ξεχασα να αναφερω τον Samy :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό (εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=207308.0 ) ανέβασα ένα κομμάτι που άρχισε να γράφεται σαν κανονικό κομμάτι και κατέληξε backing track. Εδώ έγινε το ακριβώς αντίθετο.......οπότε έχετε δίκιο, όντως ακούγεται σαν B.T. γιατί έτσι γεννήθηκε! Στην πορεία μερικά σόλο μου πάνω του μου άρεσαν και το βάπτισα instrumental κομμάτι.

 

Σπύρο (pipityri) τα σόλο είναι,σχεδόν, one take και με κάθόλου άγχος.... ;)

 

Σάμυ μην τρως μπανάνες, εμπλούτισε την διατροφή σου με λαδερά και πίνε χυμούς, βοηθάει.... ;D  Πέρα από την πλάκα ευχαριστώ που το άκουσες και για το σχόλιο, παρόλο που ξέρω ότι με τέτοιου είδους "μουσική" βγάζεις σπυράκια... :-X

   

Γιώργο (Johnny.T), έ όχι και Scorpions ρε γαμώτο.....μ'έθαψες! Εμείς τα έχουμε ξαναπεί, σε μπάντα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά (λέμε τώρα...), τώρα, μόνος, δεν την πολυψάχνω!

 

Τάκη (AuditoryDriving) σε όσα λες έχεις δίκιο (εκτός ίσως στα του παιξίματος.. ::) :-X) και όντως θα κάτσω να το ξαναμιξάρω, να αλλάξω ήχους και ίσως μερικά σημεία του. Έγραψα με Fender Strat, Superior drummer 2, Guitar ring 5, δικό μου preset με τον Peavey 5150, λίγο screamer, delay, compresor και rever στα σόλο και Gratifier με τα ίδια εφέ αλλά ελλατωμένα στις ρυθμικές. Κάρτα ήχου τον Fender Mustang, neutral.

 

Ευχαριστώ όλους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/left] 

Σάμυ μην τρως μπανάνες, εμπλούτισε την διατροφή σου με λαδερά και πίνε χυμούς, βοηθάει.... ;D  Πέρα από την πλάκα ευχαριστώ που το άκουσες και για το σχόλιο, παρόλο που ξέρω ότι με τέτοιου είδους "μουσική" βγάζεις σπυράκια... :-X

   

 

Αγαπημένη φίλη :D εκτός από τσίπρα πίνω πολλά νερά,τρελαίνομαι για λαδερά- είμαι λαδιάρης ;D- τρώω πάντα σαλάτα κι ας μην έχω κυρίως πιάτο και από φρούτα δόξα τον Δία δεν τα χορταίνω και δι αυτό διατηρώ επιδερμίδα απαλή σαν το πωπό μικρού παιδιού  :P

  Όμως το θέμα μας δεν είναι αυτό. ΝΑΙ? ή ΟΧΙ? μη το κάμνουμε και δημοψήφισμα. ΟΧΙ  ;D ;D ;D

 

Θέλοντας ή μη χρόνια τώρα έχω ακούσει τόνους απ το ιπποείδος της μουσικής που αρέσκεις λαίμαι, να ήταν τπτ χιπυ χοπ να είπω δεν ξεύρω, αλλά από δαύτο έχω άθελά μου καταναλώσει χιλιάδες ώρες και γι αυτό εκφέρω γνώμη.

 

Επίσης θεωρώ πουλί σημαντική τη βελτίωση που παρουσιάζεις εσύ και άλλα μέλη του πόρδουμε χάρις και την επικοδουμιτή λέγω κριτική που ακούμε αναμεταξύ μας και ασκαρδαμυκτί λαίμαι

  Με αρέσει να παρατηρώ τας παρατηρήσεις των άλλων, τις βελτιώσεις που ο καθείς κάνει ακολουθώντας τας συμβουλάς, οπότε μη με φχαριστάς που άκουσα δια μίαν ακόμη φορά τα φρικουλιάρικα πονήματά σου  ;D ;D ;D

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θεωρώ πουλί σημαντική τη βελτίωση που παρουσιάζεις εσύ και άλλα μέλη του πόρδουμε χάρις και την επικοδουμιτή λέγω κριτική που ακούμε αναμεταξύ μας και ασκαρδαμυκτί λαίμαι

  Με αρέσει να παρατηρώ τας παρατηρήσεις των άλλων, τις βελτιώσεις που ο καθείς κάνει ακολουθώντας τας συμβουλάς, οπότε μη με φχαριστάς που άκουσα δια μίαν ακόμη φορά τα φρικουλιάρικα πονήματά σου  ;D ;D ;D

Έτσι.....+1000  Δεν περίμενα ποτέ να το πώ, αλλά, Σάμυ είσαι ωραίος.......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουσταρα και κομματι και σολα,τα ριφφς και τα θεματα πραγματι ηθελαν μερικες ανασες

-χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μ'αρεσαν.Απλα δεν τα προλαβαινα για να φτιαχτω καλυτερα,να μου μεινουν. ;D ;D

Ειπαμε ομως οτι οι γνωμες ειναι οπως οι τρυπες της ακουστικης....

 

Παντως θα συμφωνησω με Σπυρο(pipityri),απο τα πιο ωραια σου.

Βαρα Φωτη!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου