Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται Συνεργάται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το 99.9% των ανθρωπων οπου αναφερεσαι εχουν κουλτουρα του στυλ ‘’αποκλειεται, αδυνατον, ξεχνατο.’’ 

αλλά το υπόλοιπο 0,01 του λέει απλά...κάνε ένα businessplan για τα κρυφά μέρη που δεν γνωρίζεις ή δε βλέπεις. ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ πριν με το "επιχειρείν" (που μάλλον έτσι καταλαβαίνω ότι είναι) και δεν έχεις κεφάλαια να το κάνεις, η πιο πρόσφορη επιλογή είναι να κάνεις μόνος σου πολύ μικρά βήματα που δεν κοστίζουν πολύ και να αντικαταστήσεις εσύ με προσωπική δουλειά, όλα αυτά τα στελέχη - μετόχους που θέλεις να βάλεις στην εταιρία σου.

 

Ότι ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις εσύ θα το δώσεις υπεργολαβία (outsourcing το λένε στο χωριό), δηλ. θα βρεις κάποιον ανεξάρτητο επαγγελματία να σου το κάνει και θα τον πληρώνεις με το τεμάχιο ή όπως αλλιώς θα συμφωνήσετε.

 

Αφού συγκεντρώσεις όλα αυτά τα επιμέρους κοστολόγια των υπεργολάβων - εξωτερικών συνεργατών, θα προσθέσεις τα δικά σου κοστολόγια, καθώς και όλα αυτά που κουβαλάει μια επιχείρηση (πάγια, λειτουργικά, χρηματοοικονομικά, κλπ.) και θα βρεις πόσο σου κοστίζει το προϊόν. Βάζεις το κέρδος σου και βλέπεις πόσο πρέπει να πουλήσεις.

 

Αν είσαι ανταγωνιστικός προχωράς, αν όχι ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείς, εκτός και αν η ποιότητά σου (και το marketing να την προωθήσεις) είναι τέτοια που ξεπερνάει τη λογική του ανταγωνισμού τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εργαστει σαν μηχανικος παραγωγης σε εργοστασια με μοναδικο σκοπό να ξεψειρίζω τη μαιμού ώστε να ελαχιστοποιώ χρόνους και κόστη με τη μέγιστη ποιότητα.

Τα τελευταία χρόνια διοικώ όλη την παραγωγή ενός εργοστασίου.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τη δυσκολία και την ιδιαιτερότητα των guitar parts όταν επί χρόνια σχεδιάζω και κατασκευάζω προιόντα πολύ πιο δύσκολα και ακριβά.

 

Εύστοχο το "πολυ μικρα βηματα που δεν κοστιζουν", γι αυτό ψάχνω experts να συνεργαστώ μαζί τους διότι το one man show δεν πρόκειται να δουλέψει.

Ξεκινάς με πολύ προσωπικό χρόνο εκτός βασικής εργασίας μεχρι να αναπτυχθείς και μετά γίνεται η αποκλειστική σου απασχόληση.

 

Υπεργολαβία δεν μπορώ να δώσω λόγω οικονομικών.

 

Όσο για το τί μπορείς να κάνεις και αν μπορείς να το κάνεις θα έλεγα ότι σίγουρα τα ίδια άκουγαν ο Jam και ο CtC, αλλά τώρα κοιτάξτε πού εχουν φτάσει

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το τί μπορείς να κάνεις και αν μπορείς να το κάνεις θα έλεγα ότι σίγουρα τα ίδια άκουγαν ο Jam και ο CtC, αλλά τώρα κοιτάξτε πού εχουν φτάσει

 

Άρα, είσαι τόσο καλός όσο ο Jam, τόσο εργατικός όσο ο Jam, τόσο νέος όσο ήταν ο Jam, με τόσο χρόνο όσο ο Jam, το ημερολόγιο γράφει 2005... μάλιστα... τότε συμφωνώ μαζί σου ότι θα πας πολύ μακρυά.

 

Αν όμως κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει, τότε γνώριζε ότι θα χρειαστείς ΚΑΙ διαφήμιση, της οποίας το κόστος είναι περίπου εκεί που σου είπε ο marathon (με τον οποίο δεν έχω συναντηθεί ποτέ, ας σημειωθεί).

 

Και μην κουράζεσαι να πείσεις εμένα ή τον καθένα.. πίστεψέ με, θα χρειαστείς κάθε υπόλοιπο πειθούς για να πείσεις τους συνέταιρους που σκέπτεσαι να βάλεις στην ιδιότυπη αυτή επιχείρηση, ειδικά όταν αρχίσουν οι διαφωνίες και οι κοπάνες.

 

Τέλος από 'μένα, και - προς θεού - μη ρωτάτε αν δε θέλετε να μάθετε.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλό αυτό. Ο Jam όμως δε νομίζω να είχε οπότε πέτα το. :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τομέα μου είμαι expert, αλλά μόνο εκεί.

Δεν μπορώ να είμαι καλός σε όλα, γι'αυτό ψάχνω expert συνεργάτες, ο καθένας στον τομέα του.

Αυτό είναι εξ'αρχής το σκεπτικό, πόσο πιο απλά να το εξηγήσω;

 

Όσο για τις διαφωνίες θα πρεπει να υπαρχει ενα καταστατικό που να τα προβλεπει ολα.

 

Δεν αντιλέγω για τη διαφήμιση καθεαυτή, μόνο για το budget (θεωρώ ότι 10Κ είναι πολλά για αρχή)

 

Για το iphone δεν καταλαβαίνω το σκοπό του σχολίου σου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι ο φίλτατος Νίκος (τι ωραίο όνομα) πόσταρε...

 

Κι εγώ ξεκίνησα τον εκδοτικό οίκο κάπως έτσι, αλλά δε πόσταρα... Βρήκα τους γνωστούς μου και συνέχισα έτσι απλά, χωρίς πολλά πολλά...

 

Νικό, τα παιδιά έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο, δυστυχώς, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε πρέπει να το κάνεις. Απλά ξεκίνα, στο κάτω κάτω, με μικρά βήματα, μόνος σου και σιγά, σιγά, γνωρίζοντας κόσμο, παίρνεις και "συνέταιρους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα καταλαβαίνω τί εννοείς...

 

Μπαίνω στο φόρουμ εδώ και 10 χρόνια και πιστεύω ότι εδώ μέσα υπάρχουν ανθρωποι που μπορώ να συνεργαστώ.

 

Απλά λόγω δουλειάς και οικογένειας δεν μπορώ να βρω ατομα για κατι τοσο εξειδικευμενο μεσα απο τους κοινωνικους μου κύκλους

 

Δεν απογοητευομαι απο το 99,9% όπως ανέφερε καποιος παραπανω.

 

Ήδη εχω μιλησει με ομοιδεατες συμφορουμιτες και περιμενω και τους υπολοιπους για πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα καταλαβαίνω τί εννοείς...

 

Μπαίνω στο φόρουμ εδώ και 10 χρόνια και πιστεύω ότι εδώ μέσα υπάρχουν ανθρωποι που μπορώ να συνεργαστώ.

 

Απλά λόγω δουλειάς και οικογένειας δεν μπορώ να βρω ατομα για κατι τοσο εξειδικευμενο μεσα απο τους κοινωνικους μου κύκλους

 

Δεν απογοητευομαι απο το 99,9% όπως ανέφερε καποιος παραπανω.

 

Ήδη εχω μιλησει με ομοιδεατες συμφορουμιτες και περιμενω και τους υπολοιπους για πμ

 

Νίκο καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα και ελπίζω να μην κολλήσεις πουθενά - ίσως σε καποια πράγματα τα παιδια να έχουν δίκιο (δεν το κατέχω) αλλά καμμιά φορά η άγνοια περισσότερο βοηθάει παρά δυσκολεύει.

 

Thumbs up για Τζουμαρου, και ακριβώς γι αυτο πιστεύω ακόμη περισσότερο ότι θα τα καταφέρεις (όποιος έβλεπε μικρός το παιδικό καταλαβαίνει φαντάζομαι :) )

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Όπως είναι αρκετά φανερό έχεις το τεχνικό know-how σε μεγάλο βαθμό, όχι όμως και το business know-how.

 

Ένας τουλάχιστον από τους συνεργάτες σου θα πρέπει να το έχει οπωσδήποτε (ενώ ένας ακόμη θα πρέπει να είναι μανούλα στις τεχνικές λεπτομέρειες που κρίνουν την ποιότητα μιας κιθάρας). Θα πρέπει να καθήσετε να ψάξετε καλά την αγορά, να κάνετε ένα ρεαλιστικό SWOT analysis, να βάλετε νούμερα σε ένα μεγάλο φύλλο excel, και μετά από πολυήμερο και επίπονο brainstorming να καταλήξετε ΑΝ το εγχείρημα έχει πιθανότητες επιτυχίας ώστε να έχει νόημα να το ξεκινήσετε. Αυτή τουλαχιστον είναι η γνώμη μου.

 

Αν το πάτε βήμα-βήμα και λάου-λάου, μήπως ρισκάρετε, καθώς θα κάνετε κάποιες "εκπτώσεις" και θα "κόβετε τις γωνίες", τα πρώτα προϊόντα σας να είναι δεύτερης ποιότητας, και χαντακωθεί η όλη υπόθεση; Εσύ το ξέρεις.

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όσα γράφτηκαν για το πως πρέπει να οργανωθεί ένα business plan και πως αυτό πρέπει να περιλαμβάνει επενδυτή και διαφήμιση είναι σωστά.

 

Όταν όμως λες ότι " υπάρχει η έδρα σε βιομηχανικό χώρο με cnc " εννοείς ότι έχεις πρόσβαση σε τέτοιο εξοπλισμό για περιστασιακή (ή μη) χρήση χωρίς να χρειάζεται να πληρώνεις κάποιο κόστος (τουλάχιστον αρχικά)?

 

Αυτό είναι ένα στοιχείο που αλλάζει κάπως τη συζήτηση γιατί μπορείς πράγματι μόνο με προσωπική προσπάθεια να φτάσεις μέχρι το στάδιο του (κάποιου) πρωτοτύπου.

Η προσωπική μου εμπειρία έχει δείξει ότι υπό τέτοιες συνθήκες (έχοντας πρωτότυπα και μερικές τσάτρα-πάτρα πωλήσεις) μπορείς πιο εύκολα να φτάσεις να συζητάς με επενδυτές.

Και αν δεν κάτσει, έχεις χάσει το χρόνο σου ασχολούμενος με κάτι που σου άρεσε τέλος πάντων.

 

Κατά τα άλλα, αν μιλάμε για κατεργασία ξύλου προς κατασκευή parts υπάρχουν δύο (βασικά) business models:

Η warmoth και οι κινέζοι.

 

Τη warmoth δεν μπορείς να την ανταγωνιστείς γιατί κάνει κάτι πολύ καλό, πρακτικά το κάνει τέλεια και οι τιμές της είναι αυτές που θα ήθελες (υποθέτω) να ζητήσεις κι εσύ. (Όταν λέω "warmoth" εννοώ και τις υπόλοιπες αντίστοιχες του δυτικού κόσμου).

 

Τον Κινέζο επίσης δεν μπορείς να τον ανταγωνιστείς γιατί για να ζήσεις πουλώντας 40 ευρώ το σώμα (βαμμένο) πρέπει να πουλάς πάρα πολλά και να ζουν όλοι οι εμπλεκόμενοι σαν Κινέζοι.

 

Αυτό που μένει, είναι να γίνεις μια εταιρεία κατά βάση υπηρεσιών και να προσπαθήσεις να ανταγωνιστείς τη warmoth όχι ως Κινέζος αλλά ως Ευρωπαίος: Με υψηλή τεχνολογία, τεχνογνωσία και υψηλή τυποποίηση και τεκμηρίωση.

Και βέβαια δεν έχει αξία να προσπαθήσεις να πουλήσεις ένα σώμα με ανοχή 0.05 mm στο πάχος (αντί για 0.1 της warmoth). Δεν έχει αξία κάτι τέτοιο.  

 

Ίσως υπάρχει άτι άλλο...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου