Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές ORANGE (χαλαρώστε λίγο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

δε ξέρω κατά πόσο επιτρέπεται η κριτική στις αγγελίες που βλέπουμε και αν μπόρω να σχολιάσω οπότε αν σφάλω ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Αφορμή για το κειμενό μου στάθηκαν οι αγγελίες που βλέπω το τελευταίο διάστημα για τους ενισχυτές orange και τις τιμές που πωλούνται συγκεκριμένα μοντέλα.dual terror,th30 .Οι συγκεκριμένοι ενισχυτές μέχρι πριν λίγο καιρό είχαν 650 και 750ε αντίχτοιχα και ο thomman τους ανέβασε κατα 200 περίπου ευρω ενώ έριξε αισθητά την τιμή του rockerverb εν όψη του καινούριου που θα κυκλοφορήσει.Από τότε και ενώ οι συγκεκριμένοι ενισχυτές πουλιόντουσταν used απο 400 μέχρι 500 κάπια σαίνια φρόντισαν να προσπαθήσουν να εκμεταλευτούν την κατάσταση και να βλέπουμε στις αγγελίες ενισχυτές που κάνουν 750 στα περισσότερα site καινούριοι να πουλιούνται στα 600+ μεταχειρισμένοι .Ok δικαίωμα του καθενός να πουλάει όσο θέλει αλλά για όσους ασχολούνται και γνωρίζουν τι γίνεται με την αγορά νομίζω οτί τέτοιες τιμές είναι το λιγότερο προκλητικές.Η αλήθεια είναι βέβαια οτί οι συγκεκριμένες αγγελίες είναι πολύ καιρό κάτι που δείχνει οτί ευτυχώς δεν έχει πιαστεί κάποιος κορόιδο.Δεν έχω σκοπό να προσβάλω κάποιον αλλά πραγματικά καλό θα ήταν στις εποχές που ζούμε να είμαστε λίγο πιο υπεύθηνοι και να μην ψάχνουμε για θύματα στην έτσι και αλλιώς άφραγκη μουσική κοινότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα χουμε ξαναπει.Ο πωλητης πουλαει οσο θελει...και ο αγοραστης οφειλει να ειναι ενημερωμενος.Απο τη στιγη που δεν εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις και απο τη στιγμη που δε μιλαμε για ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΣΕ ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ (ΠΧ ΨΩΜΙ...ΛΑΔΙ...ΓΑΛΑ...) ολα οκ.Η μαλακια για να γινει χρειαζεται 2...και μαυραγοριτη πωλητη και ανενημερωτο αγοραστη οποτε ειναι δυσκολο να γινει και γι αυτο τετοιου ειδους αγοραπωλησιες μενουν εκει εις τους αιωνες των αιωνων αμην...Παιζουν πολλα ρολο...ακομα και το δεσιμο με το αντικειμενο...εγω αν εβγαζα στο σφυρι ποτε τις κιθαρες μου θα εβαζα μεγαλυτερη τιμη στην squier affinity που ηταν η πρωτη μου κιθαρα και την εκανα restoration με τον πατερα μου και την υπεγραψε στο headstock ( http://www.noiz.gr/index.php?topic=199380.0  ) απο την γυπσον καστομ μου.Και φυσικα θα γελαγε και το πανελληνιο και θα μου εμενε στο ραφι...(quitar stand!).Αν καποιος που πουλαει σου φαινεται ακριβος τοτε εσυ που εισαι ενημερωμενος περιμενε...εχει και αλλου oranτζιες που κανουν oranges!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δυο είδη αγγελιών, οι σοβαρές αγγελίες που σκοπό έχουν τη συναλλαγή και οι οποίες συνήθως δεν... προλαβαίνουν να ξημερώσουν  ;D και οι γραφικές, οι οποίες κυριολεκτικά επαναλαμβάνονται για ΧΡΟΝΙΑ ολόκληρα σερί ;D ;D ;D αγνοώντας ότι τα κορόιδα πέθαναν. Εγώ πλέον γελάω όταν τις ματαξαναβλέπω, σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει της εμπειρίας μου (τριψήφιος αριθμός συναλλαγών) τα εμπορικά μουσικά όργανα / εφέ σε άριστη κατάσταση, με τιμη thomann κάτω των 500€ συνήθως πωλούνταν κατα μέσο όρο στο 60% της αρχικής.Τα ακριβότερα όργανα τις περισσότερες φορές ανταλλάσσονταν (κάποιες φορές με χρηματική διαφορά).

Φυσικά πάντοτε ισχύει ο γνωστός νόμος της προσφοράς και της ζήτησης που καθορίζει τις αποκλίσεις απο το μέσο όρο.

Λόγω τρίμηνης αποχής απο συναλλαγές, δεν γνωρίζω ποσό έχουν επηρεάσει τα capital controls τις αξίες πώλησης... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωρίζω ποσό έχουν επηρεάσει τα capital controls τις αξίες πώλησης... ;)

 

αυτό είναι μια πολύ σωστή παρατήρηση.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μια αποψη εχεις δικιο, αλλα σκεψου και με ενα ακραιο παραδειγμα οτι μπορει να εχεις και αδικο.

Τα βιολια του ο Stradivarius τα πουλαγε 3.5 εκ δολλαρια οταν τα εφτιαχνε?

Ή μια strat του 57 που ενας την πουλαει τωρα 50.000, ποσο την ειχε παρει?

Τα οργανα ειναι και λαχεια.

 

Και μια ερωτηση. Αν αγορασεις εσυ τωρα ενα μεταχειρισμενο με 600e και σε δυο χρονια εχει φτασει να πωλειται μεσο ορο 1000e, ποσο θα τον πουλησεις (αν τον πουλαγες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δυο είδη αγγελιών, οι σοβαρές αγγελίες που σκοπό έχουν τη συναλλαγή και οι οποίες συνήθως δεν... προλαβαίνουν να ξημερώσουν  ;D και οι γραφικές, οι οποίες κυριολεκτικά επαναλαμβάνονται για ΧΡΟΝΙΑ ολόκληρα σερί ;D ;D ;D αγνοώντας ότι τα κορόιδα πέθαναν. Εγώ πλέον γελάω όταν τις ματαξαναβλέπω, σου προτείνω να κάνεις το ίδιο.  ;)

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος φίλος μου στις αγγελίες είναι αυτός που προσπαθεί εδώ και αρκετούς μήνες να πουλήσει μια πεταλιέρα Zoom GFX-8 στα 120Ε. Εγγυημένο χαμόγελο κάθε φορά που κάνει refresh την αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μια αποψη εχεις δικιο, αλλα σκεψου και με ενα ακραιο παραδειγμα οτι μπορει να εχεις και αδικο.

Τα βιολια του ο Stradivarius τα πουλαγε 3.5 εκ δολλαρια οταν τα εφτιαχνε?

Ή μια strat του 57 που ενας την πουλαει τωρα 50.000, ποσο την ειχε παρει?

Τα οργανα ειναι και λαχεια.

 

Και μια ερωτηση. Αν αγορασεις εσυ τωρα ενα μεταχειρισμενο με 600e και σε δυο χρονια εχει φτασει να πωλειται μεσο ορο 1000e, ποσο θα τον πουλησεις (αν τον πουλαγες)?

 

 

Φίλε μου μιλάμε για ενισχυτές που μέχρι και πριν 3 μήνες κόστιζαν πολύ λιγότερα και κατα μέσο όρο πουλιούνται max sta 450e άντε τραβηγμένα 500.Φυσικά και μια strat του 57 θα την πουλούσα πολύ πιο ακριβά απ όσο κόστιζε κάποτε καινούρια αλλά στην προκειμένη δεν μιλάμε για κάποια σπάνια και συλλεκτικά κομμάτια τα οποία πουλιούνται σε τέτοιες τιμές αλλά για κινέζικους ενισχυτές που απλά ένα site αναπροσάρμοσε τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου