Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία νέου PC


Zografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σας. Τον τελευταίο καιρό πείρα την απόφαση να φτιάξω έναν Η/Υ.

 

Τον υπολογιστή που έχω σκοπό να φτιάξω τον θέλω για να ηχογραφώ στο σπίτι (όχι επαγγελματικά, δηλαδή να μπορώ να μιξάρω και να βγάζω ένα αποτέλεσμα φοβερό, αλλά όμως ο ήχος που θα βγαίνει θέλω να είναι όπως πρέπει καθαρός χωρίς παράσιτα και να μπορώ επίσης να κάνω κάποιου είδους μίξη τονίζω όχι επαγγελματική).

 

Για να σας δώσω να καταλάβετε το θέλω καταρχάς για να ηχογραφώ αυτά που παίζω και να τα ακούω ώστε να ακούω λάθη κλπ αλλά και να ηχογραφώ π.χ. κιθάρες και μπάσα των άλλων μελών από την μπάντα ώστε να μπορούμε να ακούμε τα κομμάτια μας και να τα διορθώνουμε, το θέλω για αυτή τη χρήση δηλαδή.

 

Αν δεν με έχετε περάσει ακόμα για τρελό θα το κάνετε τώρα αλλά επίσης θέλω να παίζω και κάποια παιχνιδάκια τύπου Outlast , Asylum , Amnesia. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το πετύχω κάτι τέτοιο ίσως αν πάρω καλή κάρτα ήχου και γραφικών να το πετύχω. Έχω μιλήσει με έναν καθηγητή μου που μου έκανε προγραμματισμό και μου έχει πει κάποια πράγματα που πρέπει να πάρω π.χ. μου έχει πει να πάρω Intel i7 για επεξεργαστή όπως και για αρχή να βάλω 8 GB Ram.

 

Θέλω λοιπόν να μου πείτε τι μου προτείνετε να πάρω για να φτιάξω αυτό που θέλω. Επίσης έχω βρει κουτί που χωράει 6 αλλά και ένα άλλο με 7 ανεμιστήρες, το να έχει ενα κουτί τόσους πολλούς είναι καλό ή όχι ?

 

Υ.Γ. αν θέλει κάποιος να μου πει για MAC και γνωρίζει πολλά για αυτούς η ερώτηση μου είναι η εξής. Ένας φτηνός MAC ( 1000 ευρώ ) θα είναι καλύτερος από αυτό που πάω να φτιάξω ή όχι ? και αν είναι ποια τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες ημέρες κάναμε αυτή την κουβέντα .

 

Κάθε ~2 μήνες κάνουμε αυτή την κουβέντα.

 

Για την ακρίβεια, ΤΙΣ κουβέντες, "τι προδιαγραφών πισί να πάρω", και "αν πρέπει να προτιμήσω mac".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα τους ανεμιστηρες πολλους λες και θα σου παρουν τα αυτια. Ενας πισω ενας μπροστα στους δισκους, ενας πλαϊνος και ενας οχι απαραιτητα κατω. Οι ανεμιστηρες πρεπει ναναι καποιας ποιοτητας γιατι θα κανουν φασαρια,αρα ποιοτικοι=ακριβοι θα σου βγουν. Περα απο αυτα υπολογισε και φιλτρα για να μη περνανε σκονη μεσα. Επισης και ενα πανελ απλο που θα ρεγουλαρεις στροφες και θα βλεπεις θερμοκρασιες με τους αισθητηρες δε θαταν ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου