Προς το περιεχόμενο

Live ηχογράφηση ηλ.κιθάρας στεροφωνικά και προενίσχυση.


CarpeOmnious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί νοιζάδες, τα φώτα σας χρειάζομαι και πάλι γιατί το κεφάλι μου γυρίζει από τις πληροφορίες (εγώ μουσικός ήθελα να γίνω ρε γμτ ;D).

 

Θέλω να ηχογραφήσω ένα πειραματικό πρότζεκτ που έχω: 1 κιθάρα, πετάλια εφέ, στερεοφωνική έξοδος, 2 ενισχυτές > οπότε 2 μικρόφωνα που θα πηγαίνουν στην κάρτα ήχου μου (edirol ua-25) και μετά στο daw. Το έχω κάνει και το αποτέλεσμα είναι θαμπό και αδύναμο, δεν εκφράζει τον ήχο που βγαίνει από τους ενισχυτές (2x15w λαμπάτοι). Προφανώς το αδύνατο σημείο είναι η έλλειψη προενίσχυσης των μικροφώνων (2x SM57), εκτός κι αν βλέπετε και κάτι άλλο που μπορεί να βελτιωθεί. Οπότε ψάχνω για προενίσχυση (στερεοφωνική) η οποία θα μπορέσει να μου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα. Το μπάτζετ δεν είναι μεγάλο, άντε να σκάσω μέχρι και 400ε και έβλεπα για το ART PRO MPA II.

 

Ποιά η άποψή σας για να βελτιωθεί η ποιότητα της ηχογράφησης;

(Υπόψιν, η ηχογράφηση γίνεται live)

Ευχαριστώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς το αδύνατο σημείο είναι η έλλειψη προενίσχυσης των μικροφώνων

 

Η καρτα σου απο οτι βλεπω ΕΧΕΙ προενισχυσεις,οποτε κατι αλλο κανεις λαθος

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα σου απο οτι βλεπω ΕΧΕΙ προενισχυσεις,οποτε κατι αλλο κανεις λαθος

 

+

 

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό με το που διάβασα το θέμα σου είναι το ενδεχόμενο να χρησιμοποιείς λάθος καλώδιo (καρφί) κι έτσι να παρακάμπτεις την προενίσχυση της κάρτας. Είσαι σίγουρος λοιπόν ότι τα καλώδια είναι XLR;

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η κάρτα έχει προενισχύσεις, αλλά φαντάζομαι είναι πολύ στάνταρ. Καλώδιο δεν παίζει να κάνω λάθος, xlr καλώδια, δεν είμαι πρωτάρης  ;)

 

Απλά να εξηγήσω ότι θέλω απλά πιο καλό αποτέλεσμα, δλδ οι ηχογραφήσεις που κάνω είναι μια χαρά για home recording απλά θέλω να ανέβω επίπεδο και να έχω πολύ καλύτερο ήχο και δυναμικές. Γι'αυτό μιλάω για προενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας βάζεις κανένα δείγμα για να καταλάβουμε τι γίνεται; Από το αποτέλεσμα έτσι όπως το περιγράφεις, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βελτιώσεις αρκετά τα πράγματα πριν πας σε αγορά προενίσχυσης.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη περιμενεις να ακουσεις και καμμια ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορα με 200 ευρω/καναλι προενισχυσης αλλα μια "καλυτερη" προενισχυηση θα βοηθησει σιγουρα.

 

Ο SPL Goldmike 9844 ειναι ισως ο καλυτερος φτηνος στερεο προενισχυτης που υπαρχει αυτη τη στιγμη λιγο παραπανω απο το budget σου.

 

Θα πρεπει βεβαια να χρησιμοποιησεις τα 1/4 inch TRS input της καρτας σου για να κανεις bypass τις υπαρχουσες προενισχυσεις

 

Δεν μας βάζεις κανένα δείγμα για να καταλάβουμε τι γίνεται; Από το αποτέλεσμα έτσι όπως το περιγράφεις, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βελτιώσεις αρκετά τα πράγματα πριν πας σε αγορά προενίσχυσης.

 

αυτο λεω και εγω μια και μας τα περιγραφει πολυ ...δραματικα τα πραγματα...δεν μπορει να ειναι ΤΟΣΟ χαλια οι,ετσι κι αλλοιως,πολυ  ουδετεροι προενισχυτες της καρτας του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να βάλω δείγμα ρε παιδιά αλλά μιλάμε για 30 λεπτά συνεχόμενου ambient/noise και αν δεν είστε στο χώρο να ακούσεται τον πραγματικό ήχο που βγαίνει απο τους ενισχυτές, πως θα βγάλετε συμπέρασμα; ;)

 

Ναι πρέπει να χρησιμοποιήσω τα TRS, αυτό το διάβασα. Είχα σκεφτεί και να πάρω και κάποιο μίκτη με καλύτερη προενίσχυση. Διαβάζω για επαγγελματικές ηχογραφήσεις που γίνονται πάντα με προενίσχυση για κάθε μικρόφωνο (και εδώ στο νόιζ/βλέπε "ηχογράφηση κιθάρας") αλλά τα μπάτζετ που παίζουν είναι τρελά. Εγώ απλά θέλω να ανεβάσω τη ποιότητα του αποτελέσματος, οπότε προσπαθώ να βρω το αδύνατο σημείο και να δώσω λίγα χρήματα ώστε να ανέβει το επίπεδο. Επαναλαμβάνω, το αποτέλεσμα που βγαίνει είναι καλό, αλλά δεν έχει τις δυναμικές που ακούω εγώ στο χώρο και γενικά το αποτέλεσμα είναι μουντό και βαρετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά δεν έχει τις δυναμικές που ακούω εγώ στο χώρο

 

αυτο δεν θα το ακουσεις ακομα και 5000 ευρω να δωσεις.....μη ξεχνας οτι αλλου ειναι τα μικροφωνα και αλλου τα αυτια σου... ;)...τα μικροφωνα καταγραφουν αυτο που θα ακουσεις αν...κολλησεις το αυτι σου στο μεγαφωνο.

 

αν θες περισσοτερο "χωρο" στην ηχογραφηση θα χρειαστεις & distant miking

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αποτέλεσμα είναι θαμπό και αδύναμο, δεν εκφράζει τον ήχο που βγαίνει από τους ενισχυτές (2x15w λαμπάτοι).

Ευχαριστώ.  :)

Δες την τοποθετηση των μικροφωνων σου για το θαμπο κι αδυναμο.

Δες το Built-in analog limiter για το αδυναμο.

 

Απο εκει κι επειτα ειναι θεμα επεξεργασιας του σηματος απο εσενα.

Με τι daw γραφεις?

Πως παιρνεις σταθμες?

 

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες την τοποθετηση των μικροφωνων σου για το θαμπο κι αδυναμο.

 

+1000 και επρεπε να το ειχαμε πει απο την αρχη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου