normal_post - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά Αποστολέας Θέμα: Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών.  (Αναγνώστηκε 1572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jazzjoker

• Συναλλαγές: (0)
  • Star
  • avatar_13873_1463397555 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
  • Φύλο: Άντρας
    • Share Post
    • Soundcloud
Γεια σας αγαπητοί συνάδελφοι. Επειδή, για άλλη μια φορά, ασχολούμαι με το θέμα τις τελευταίες μέρες κι επειδή τα μάτια μου έχουν δει πολλά, είπα να γράψω μερικές βασικές γραμμές για το πώς να γράφουμε απαντώντας σε μια τέτοια αγγελία. Ο στόχος φυσικά είναι να δώσουμε την καλύτερη δυνατή πρώτη εντύπωση ώστε να αυξήσουμε τις πιθανότητές μας να επιλεγούμε (λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι θέλουμε πραγματικά να επιλεγούμε και όχι ότι το κάνουμε για ψιλοχαβαλέ). Γιατί, ας μην ξεχνάμε, το να είσαι καλός μουσικός μόνο, δεν αρκεί για να μπεις και να μείνεις σε μια μπάντα.

Φυσικά είστε ευπρόσδεκτοι/ες να διαφωνήσετε και να συζητήσουμε:

- Γράψε σε σωστά ελληνικά, με καλή ορθογραφία και σύνταξη. Το πρώτο πράγμα στο οποίο πέφτει το μάτι είναι αυτό. Αν ο άλλος έχει να διαβάσει 10 απαντήσεις και η δική σου δεν διαβάζεται, πιθανότατα θα την αγνοήσει.

- Ξεκίνα με όνομα, ηλικία και το λόγο για τον οποίο ενδιαφέρεσαι να συμμετάσχεις στο σχήμα.

- Μη δείχνεις ότι βαριέσαι να γράψεις π.χ. "γεια με λένε Γιώργο ενδιαφέρομαι πάρε τηλέφωνο". Δώσε μερικά λεπτά και γράψε κάτι παραπάνω για τον εαυτό σου. Δε χρειάζεται να είναι έκθεση ιδεών, απλά θα κάνει καλή εντύπωση αν δείξεις ότι όταν κάτι σε ενδιαφέρει, αφιερώνεις χρόνο.

- Μη θεωρείς τον εαυτό σου σημείο αναφοράς για τους άλλους (το έκλεψα από yameth γιατί είναι ωραίο και άπειρα σωστό). Δεν ξέρεις σε ποιον γράφεις, ποιο είναι το επίπεδό του, η ηλικία του και η μουσική ιστορία του. Ακόμη κι αν είσαι φτασμένος και έμπειρος μουσικός, μην κάνεις επίδειξη και μην υπερβάλλεις. Προσπάθησε να αναφέρεις τα γεγονότα της ιστορίας σου χωρίς σάλτσες.

- Αν υπάρχει ηχογραφημένο δείγμα σχετικά καλής ποιότητας όπου παίζεις, βάλε το λινκ στην απάντησή σου. Βίντεο με άθλιο ήχο, τραβηγμένα από κινητό από το λάιβ πριν 8 χρόνια στην "Κόκκινη Σαύρα", καλύτερα να τα παραλείψεις.

- Αν παίζεις και σε άλλες μπάντες, δε χρειάζεται να το κάνεις μεγάλο θέμα, παρόλο που νομίζεις ότι σου δίνει πόντους εμπειρίας. Η αλήθεια είναι ότι αυτός που διαβάζει τις απαντήσεις, θα προτιμήσει ανθρώπους που θα δώσουν είτε αποκλειστικότητα είτε προτεραιότητα στην μπάντα του.

- Μην είσαι αγενής. Αν για οποιοδήποτε λόγο άλλαξες γνώμη, γράψε το και ευχαρίστησε τον άλλο που σε διάβασε. Μην εξαφανίζεσαι χωρίς απάντηση. Μπορεί η συγκεκριμένη θέση στη συγκεκριμένη μπάντα να μη σε ενδιαφέρει πια αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει ο καιρός και με ποιον μπορεί να βρεθείς στο μέλλον να ξαναμιλάς.

- Ρεζουμέ: Αφού γράψεις το κείμενό σου, βάλε τον εαυτό σου στη θέση αυτού που αναζητά μέλος για την μπάντα του. Διάβασέ το έτσι. Αν μείνεις ικανοποιημένος, στείλε το.

Linkback: http://www.noiz.gr/index.php?topic=209409.0

Αποσυνδεδεμένος pericles

• Star
  • avatar_15347 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
    • Share Post
Σπυρο κατι σου ετυχε και γραφεις γιατι εχεις καει!! ;)

• Star
  • avatar_13873_1463397555 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
    • Share Post
    • Soundcloud
Σπυρο κατι σου ετυχε και γραφεις γιατι εχεις καει!! ;)

Και να 'τανε μόνο μία Περικλή...

Αποσυνδεδεμένος yameth

• Administrator
  • avatar_3_1458296060 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
    • Share Post
    • Noiz.gr
  • Μουσικό όργανο: Κιθάρα, Τραγούδι, Sound guy
Πολύ σωστό και χρήσιμο.
Θα το βάλω στους οδηγούς των αγγελιών
Δεν ξέρω πόσοι θα μπουν στη διαδικασία να το διαβάσουν αλλά αξίζει έστω και για έναν.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

• Star
  • avatar_4860 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
    • Share Post
    • www.youtube.com/user/sdelta66
Κι οτι ημουν ετοιμος να στειλω
"Ελα.
Ενδιαφερομαι"
 ;D

Αποσυνδεδεμένος VAGTANPLAN

• Συναλλαγές: (4)
  • Artist
  • **
  • avatar_9261 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
    • Share Post
    • https://www.facebook.com/Sixteen-Strings-1555976331321428/
  • Μουσικό όργανο: Κιθαρα Φωνη
Ωραίος όπως πάντα! !!

Αποσυνδεδεμένος fusiongtr

• Star
  • avatar_3962 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
    • Share Post
"Ελα.
Ενδιαφερομαι"
 ;D
"Που μπορώ να σας δω για να ξέρω αν μου κάνετε?
Δεν είμαι δύσκολος τύπος αλλά αυτό τον καιρό παίζω σε τρεις μπάντες, έχω και κάτι live με τον Καρβέλα, μια Γιάννενα, μια Κρήτη, ξέρεις τώρα."

;D ;D
Freud-Σαντές
Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

• Star
    • Share Post
    • Soundcloud
"Ελα.
Ενδιαφερομαι"
 ;D

"Που μπορώ να σας δω για να ξέρω αν μου κάνετε?
Δεν είμαι δύσκολος τύπος αλλά αυτό τον καιρό παίζω σε τρεις μπάντες, έχω και κάτι live με τον Καρβέλα, μια Γιάννενα, μια Κρήτη, ξέρεις τώρα."

;D ;D

;D

mauromouris

• Επισκέπτης
Δεν απαντάμε σε καμία αγγελία. Περιμένουμε οι άλλοι να απαντήσουν στη δικιά μας  ;D

Share via facebook Share via linkedin Share via stumble Share via twitter

xx
Κρέμασμα σε αγγελία

Ξεκίνησε από sideFX

45 Απαντήσεις
6706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 00:17 - 01/12/14
από sideFX
xx
που φτανει κανεις για μια αγγελια...

Ξεκίνησε από Elixir

56 Απαντήσεις
5708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14:15 - 18/08/11
από messalion
xx
Μπορώ να αγοράσω από αγγελία με δόσεις?

Ξεκίνησε από The_Black_Sheep

7 Απαντήσεις
1426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19:07 - 12/01/13
από nick_ls
xx
Έκθεση μουσικών οργάνων

Ξεκίνησε από marathon

3 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10:46 - 03/05/11
από marathon

Twitter News

Fresh

Eπιλογη ηχειων από gkourmoul1
10:01 - 25/06/17

Στράτο- Στρατούλα..My first Strat build! από Suede
06:09 - 25/06/17

Steven Seagal's guitar collection. από otto##
01:59 - 25/06/17

Ξαναβρισκοντας ενα παλιο παιδι μου από alderbody
21:35 - 24/06/17

Driver's Hit live@Lazy, Σάββατο 24 Ιουνίου 2017. από Nestoras
20:06 - 24/06/17

Smart

Live

24 Jun 2017

Gallery

thumb_1318_24_10_08_8_11_22 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγοράthumb_3-230516113909 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά
thumb_3-230516113112 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγοράthumb_3544_21_11_08_8_38_47 - Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών. in Η Αγορά

Noizbox

Αρχείο