Προς το περιεχόμενο

Prs Se Models


jimvla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας θέλω να ρωτήσω αν τα Prs SE Models στις τιμές 500-750ευρώ αξίζουν τα λεφτά τους ή μπορώ να βρώ κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά(Μιλάω για καινούριο όργανο)

Music Is Everywhere

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την SE Korina singlecut και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όταν την πήρα έπαιξα με αρκετές κιθάρες σ αυτά τα λεφτά και η PRS μου φάνηκε η καλύτερη με διαφορά.

Άριστη κατασκευή, πάρα πολύ ελαφριά (neck+body από Korina) και με ωραίους μαγνήτες, θα τη χαρακτήριζα εύκολα all around κιθάρα.

Φυσικά μέσα στην τελευταία πενταετία έχουν βγει πολλά καλά οικονομικά μοντέλα κι από άλλες εταιρίες, δε θα χάσεις να κάνεις μια γύρα και να συγκρίνεις. Αν όμως τελικά καταλήξεις στην PRS πιστεύω πως δε θα χάσεις, πολύ καλό value for money.

Αν προσπαθίσω να καταλογήσω κάτι αρνητικό, θα έλεγα ότι "δεν έχει mojo" και σε κάποιους δεν αρέσει ο all around χαρακτήρας.

Τέλος, η περίεργη γέφυρα (wrap around) ίσως είναι πρόβλημα για κάποιους. Προσωπικά ανησυχώ ότι αν χρειαστεί διόρθωση το intonation θα πέσει ταλαιπωρία για να ρθει σωστά. Αυτό το λέω χωρίς να έχω δοκιμάσει όμως να την πειράξω και χωρίς να την έχω πάει σε μάστορα.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Εγώ έχω την prs se custom 24. Είμαι κι εγώ πολύ ευχαριστημένος. Για τα λεφτά της θεωρώ ότι είναι πολύ καλή. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη γιατί δεν έχω παίξει με όλες τις κιθάρες που υπάρχουν σ αυτά τα λεφτά  :P

 

Θεωρώ πως είναι ένα όργανο που μπορεί να παίξει σχεδόν τα πάντα. Έχει δύο διπλούς που σπλιτάρουν, κάτι που μπορεί να σου δίνει τη δυνατότητα να βγάλεις πολλούς ήχους. Αν και αυτό εξαρτάται πιο πολύ απ τα υπόλοιπα κομμάτια της αλυσίδας (πετάλια-ενισχυτή).

 

Value for money κατά τη γνώμη μου. Το αν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά εξαρτάται πάρα πολύ απ το προσωπικό σου γούστο. Όποια κιθάρα και να αγοράσεις πρέπει να την πιάσεις στα χέρια σου, για να δεις αν σου κάνει.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την SE Korina singlecut και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όταν την πήρα έπαιξα με αρκετές κιθάρες σ αυτά τα λεφτά και η PRS μου φάνηκε η καλύτερη με διαφορά.

Άριστη κατασκευή, πάρα πολύ ελαφριά (neck+body από Korina) και με ωραίους μαγνήτες, θα τη χαρακτήριζα εύκολα all around κιθάρα.

Φυσικά μέσα στην τελευταία πενταετία έχουν βγει πολλά καλά οικονομικά μοντέλα κι από άλλες εταιρίες, δε θα χάσεις να κάνεις μια γύρα και να συγκρίνεις. Αν όμως τελικά καταλήξεις στην PRS πιστεύω πως δε θα χάσεις, πολύ καλό value for money.

Αν προσπαθίσω να καταλογήσω κάτι αρνητικό, θα έλεγα ότι "δεν έχει mojo" και σε κάποιους δεν αρέσει ο all around χαρακτήρας.

Τέλος, η περίεργη γέφυρα (wrap around) ίσως είναι πρόβλημα για κάποιους. Προσωπικά ανησυχώ ότι αν χρειαστεί διόρθωση το intonation θα πέσει ταλαιπωρία για να ρθει σωστά. Αυτό το λέω χωρίς να έχω δοκιμάσει όμως να την πειράξω και χωρίς να την έχω πάει σε μάστορα.

 

What he said. Η SE Singlecut που έχω εγώ, το μόνο της μείον (για μένα) είναι οι λίγο αδιάφοροι και 'anti-mojo' (που λέει και ο Μίλτοςwrtsxxxxas@#&^%) μαγνήτες, το οποίο βέβαια διορθώνεται. (Όπως και η γέφυρα).

 

Πάντα η τελική επιλογή εξαρτάται από το τι ψάχνεις, σε τι στυλ θες να κινηθείς, το προσωπικό γούστο κλπ κλπ, αλλά θεωρώ ότι σίγουρα μπορείς να βρεις αξιόλογα όργανα κάτω του 500άρικου, τα οποία με ένα σωστό setup να κελαηδάνε - π.χ.κάποια gretsch electromatic ή ετούτη: http://www.thomann.de/gb/eastwood_classic_6_wn_2.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SE 30th Anniversary Custom 24 φαινεται καλη επιλογη.

http://www.thomann.de/gb/prs_se_custom_24_30th_anniv_ct.htm?ref=search_rslt_PRS+SE+Custom+24+30th+Anniv_352594

Τουλαχιστον εκει δεν θα χρειαστει να αλλαχτει ο neck μαγνητης. :)

Προσωπικα, ο μαγνητης αυτος μου αρεσει πολυ και ειναι απο τα λιγα πραγματα που εχει mojo σε μια prs.

Φυσικα δε ξερω αν εχει αλλαξει με τα χρονια η ποιοτητα του. (εχω μια prs special 24 του 1989 με αυτον τον μαγνητη και ειναι το μονο που εχω κρατησει απο ηλεκτρικα).

 

Γενικα η Prs κατα την αποψη, ειναι ενα οργανο που πηρε το ονομα του απο τα καλα (brazilian) ξυλα που ειχε στην αρχη της ιδρυσης της, τον εξυπνο σχεδιασμο συνολικα σαν οργανο*, αλλα βασικα σε δυο πραγματα που επαιρνε franchise.

Στα απιθανα lock κλειδια schaller https://www.prsguitars.com/csc/tuners/wing_5.jpg

Και στο απιθανο bridge mannmade

(Εκεινη την εποχη ιδιως, ηταν απιαστο ονειρο να εχεις τετοιο whammy σε ενα απλο 6βιδο bridge και με τη δυνατοτητα να μπορεις να βγαλεις και να βαλεις χορδες, κυριολεκτικα σε 5 λεπτα και πολλα λεω και οχι σε  5ωρες ξερωγω, οπως με τα Floyd που μου ειχανε βγαλει την ψυχη μεχρι εκεινη την εποχη -ημουν βλεπεις ο πρωτος αγοραστης kramer στην Ελλαδα το 85- και στεκοταν και οπου θελεις ο λεβιες κλπ κλπ και τον εχω και ακομα εν πληρη και σωστη λειτουργια - αν ηταν floyd, θα ειχα αλλαξει καμια δεκαρια μεχρι τωρα).

Δυο πραγματακια που απο οσο γνωριζω δεν χρησιμοποιει πια (για μειωση του κοστους φυσικα).

Το κακο ειναι οτι αλλαξε γενικα το οργανο ποιοτικα (προς τα κατω).

Αυτο το καταλαβα οταν πηγε μαθητης μου Αμερικη (πριν πολλα χρονια, κοντα στο 2000 πρεπει να ηταν) και εκανε παραγγελια  μια με ιδια χαρακτηριστικα με τη δικια μου. (wide thin neck, reverse tremolo, οτι αλλαγες ειχα κανει στα ηλεκτρικα με τριθεσιο απο SG και push pull στο tone pot για να γυριζει σε single και για μαγνητες ειπε να βαλουν τους dragon .... και μετα θα τους αλλαζε αν δεν του αρεσαν)

 

Ε καμια σχεση. Ολα διαφορετικα. Το wide thin αλλο, τα κλειδια αλλα, ο καβαλαρης αλλος, το τουσε αλλο. Γενικα αλλο οργανο.

 

Ολα αυτα γιατι τα λεω?

Οτι Prs και να παρεις (και αμερικανικη), αν δεν βαλεις χερακι.... δεν ....

Οποτε παρε μια οικονομικη και βαλε σιγα σιγα της παναγιας τα ματια επανω.

Ακομα και mannmade bridge αν μπορεις.

To πρωτο που θα αλλαξεις ειναι ο HFS μαγνητης. :)

Σιγουρα υπαρχουν καλα οργανα σε αυτα τα χρηματα.

Αλλα και τα SE της prs, ειναι εξισου καλα, αν οχι καλυτερα.

Και το θεμα ειναι οτι εχουν τις βασεις για να μπορουν να γινουν πολυ καλυτερα.

 

* Αν εξαιρεσουμε το σχεδιασμο στα ηλεκτρικα που δεν μπορουσε να ειναι πιο αισχος και που συνεχιζει να ειναι ψιλομαπα (με τη αχρηστη "χαρακια" στο σωμα για τριθεσιο fender στυλ) ακομα κι αφου αλλαξαν αυτον τον απαισιο 5θεσιο rotary επιλογεα. Οι μαγνητες ηταν και ειναι απο αισχος εως αδιαφοροι  (αλλα ευτυχως αυτο διορθωνεται) Εξαιρουνται τα Pot και ο vintage bass που ηταν φανταστικα. Δεν ξερω τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Αν εξαιρεσουμε το σχεδιασμο στα ηλεκτρικα που δεν μπορουσε να ειναι πιο αισχος και που συνεχιζει να ειναι ψιλομαπα (με τη αχρηστη "χαρακια" στο σωμα για τριθεσιο fender στυλ) ακομα κι αφου αλλαξαν αυτον τον απαισιο 5θεσιο rotary επιλογεα. Οι μαγνητες ηταν και ειναι απο αισχος εως αδιαφοροι  (αλλα ευτυχως αυτο διορθωνεται) Εξαιρουνται τα Pot και ο vintage bass που ηταν φανταστικα. Δεν ξερω τωρα.

 

 

Αυτό ξαναπές το... Απορώ τί δεν καταλαβαίνουν εκεί στην PRS, εκτός κι αν αρέσει τόσο πολύ στο λαό σε σχέση με τον επιλογέα τύπου Gibson...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα τι βλακεια?

Και να φανταστεις ειμαι fenderακιας.

Αλλα σε οργανο με δυο διπλους ειναι αχρηστη η χαρακια για .... τριθεσιο !?!?!. Ουτε καν 5θεσιο, να πεις "μπορει να χασω μια θεση (την 6η), αλλα θα κανω μια κινηση για αλλαγη και οχι δυο" (αποφευγουμε το Push pull).

Που ενταξει, οταν κοβεις το ενα πηνιο, μη νομιζεις πως θα εχεις και fender ηχο.

Καμια σχεση.

Προτιμω να κοβω το volume στο διπλο για να παρω πιο low gain ηχο, παρα να τον κανω μονό.

Τιποτα. Ενα τριθεσιο απο sg θελει το οργανο και τιποτα αλλο.

 

ΥΓ τριθεσιος απο les paul δεν χωραει στην Prs γιατι εχει πιο στενο σωμα. Μονο απο SG, οριακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι ένας από τους λόγους που όσες PRS έχω 'φλερτάρει' δεν έχουν αυτό τον απαίσιο επιλογέα (είτε χαρακιά είτε rotary). Και πάνω που χάρηκα με την CE24 όταν διάβασα πως θα είναι πιο φθηνή από τις custom (και το ίδιο κούκλα), είδα την τιμή. Δεν είχα συνειδητοποιήσει πως οι custom έχουν εκτοξευτεί στα 3700Ε και πάνω... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα σε οργανο με δυο διπλους ειναι αχρηστη η χαρακια για .... τριθεσιο !?!?!.

 

Κι εμένα δε μου φαίνεται τόσο όμορφο, αλλά θεωρούσα ότι ήταν αισθητική επιλογή της εταιρίας για να μοιάζει περισσότερο σε ΣΤΡΑΤ.

Πάντως οι singlecut (όπως η δικιά μου) δεν έχουν χαρακιά αλλά τριθέσιο γκιμπσονίστικο.  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια αλλαγή μαγνητών είναι μια χαρά οργανάκια! Ένα κλικ υπερτιμημένα βέβαια, όπως όλες οι PRS, αλλά οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου