Προς το περιεχόμενο

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

να μαστε πάλι... να επαναλάβουμε είμαι σίγουρος πιο "ώριμα" το τεστ μετά την προηγούμενη  "εμπειρία"... ;) ;D

 

αυτή την φορά προσπάθησα λοιπόν, εκτός από αδιαμφισβήτητα ένθεν κακείθεν "αδιάβλητο" να κάνω το τεστ και πιο "βατό" στο μέσο αυτί (το οποίο είναι και το κύριο target group των συμπιεσμένων αρχείων)... άλλωστε ένας έμπειρος ακροατής σπάνια θα χρησιμοποιήσει ένα συμπιεσμένο αρχείο ήχου, ακόμα κι αν δεν ακούει εκούσια διαφορές, έστω για λόγους ψυχολογίας..;)

 

γι αυτόν τον λόγο τα αρχεία είναι 4... το ασυμπίεστο αρχικό wav και 3 συμπιεσμένα με mp3 αλγόριθμους...

 

τώρα δεν υπάρχει κανένα αρχείο όμοιο (copy) κάποιου άλλου και πέραν του mp3 στα 320kbps θα υπάρχουν ένα μεταβλητού βαθμού συμπίεσης VBR* και το κλασικό μεγάλης συμπίεσης mp3 στα 128kbps που χρησιμοποιείται κατά κόρον από την πλειοψηφία των χρηστών και για  διάφορες χρήσεις...

 

επίσης ως reference song επέλεξα ένα κομμάτι σε πιο οικείο είδος μουσικής για τον μέσο επισκέπτη του noiz, από μια blues direct to disc ηχογράφηση όμως της sheffield lab (από τις εφεδρικές ταινίες βέβαια) με μεγάλο συχνοτικό πλούτο, τεράστια τρισδιάστατη "σκηνή" και δυναμική περιοχή που παρότι είναι 16bit και το rms level είναι πολύ χαμηλά, δείχνει ξεκάθαρα ότι μουσική με αυτήν "βιασμένη" είναι "ανάπηρη" εκφραστικά (πράγμα σημαντικό όχι μόνο στην κλασική)...

 

κατεβάστε λοιπόν τα αρχεία από το κάτωθι link:

https://app.box.com/s/4cb2orot53ystfg1pprvpizbzvrqg035

 

και μη λυπηθείτε το volume, σανιδώστε το και απολαύστε παράλληλα με το τεστ, όχι μόνο πως "παίζει" αλλά και πως "ακούγεται" μια πειθαρχημένη "μπαντάρα"...

 

αναμένω ιδανικά ποιο αρχείο είναι ποιο, αλλά και να επιχειρήσετε να βρείτε το ασυμπίεστο και το 128άρι είναι ικανή συνθήκη για ασφαλή συμπεράσματα όπως και τελικά το να μην βρίσκετε εκούσια "εμφανείς" και όχι υποσημαινόμενες διαφορές...

 

τέλος θα επαναλάβω ότι δεν είναι διαγωνισμός είναι μια χρήσιμη συμμετοχική διαδικασία... ελπίζω να τιμήσετε τον κόπο μου (sic ;D) και όποιος αισθάνεται ότι θα "εκτεθεί" να μου στείλει πμ και υπεύθυνα θα αναφέρω ανώνυμα τα συμπεράσματα του...

 


 

* Variable bitrate κατά το οποίο ο αλγόριθμος (αντίθετα με τον CBR που παραμένει σταθερός στην αρχική μαε επιλογή) αλλάζει τον βαθμό συμπίεσης ανάλογα το περιεχόμενο, με την τελική ποιότητα να κυμαίνεται θεωρητικά στα 224kbps...

 

 

ΥΓ. δεν χρησιμοποιώ εσκεμμένα μόνο δύο αρχεία όπως είχε ζητηθεί την προηγούμενη φορά, γιατί αυτή η συνθήκη μπορεί να σταθεί μόνο σε live blind tests... εδώ με πιθανότητες 50% τυχαίας επιλογής τα συμπεράσματα θα ήταν απριόρι άχρηστα...

ΥΓ2 επίσης να υπενθυμίσω, όσοι ακούτε με ένα καλούτσικο σύστημα (και όχι μόνο φυσικά) αλλά μέσα από τον "άθλιο" ηχητικά μίκτη των windows, εγκαταστήστε έναν player που υποστηρίζει wasapi (ή έστω asio drivers)... είναι κρίμα... ;)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  επίσης να υπενθυμίσω, όσοι ακούτε με ένα καλούτσικο σύστημα (και όχι μόνο φυσικά) αλλά μέσα από τον "άθλιο" ηχητικά μίκτη των windows, εγκαταστήστε έναν player που υποστηρίζει wasapi (ή έστω asio drivers)... είναι κρίμα... ;)

  Νίκο μια ερώτηση....Ακούω με ακουστικά στο λάπτοπ μέσω της Digidesign Mbox2 mini (ευγενική χορηγία του Samy... :)) με τον δικό της asio, από τον windows media player. Έχω και τον Vlc αλλά ο player των windows, στα αυτιά μου, ακούγεται καλύτερα. Κάνω καλά ή όχι; Κι αν όχι, κάποια άλλη πρόταση; 

  Το ερώτημα δεν είναι offtopic!  Θέλω να κάνω το τεστ (να δω και τι πουλιά πιάνω.... ;D) με τις καλύτερες (λαίμαι τώρα.. ::) :-[) συνθήκες και φυσικά να ακούω, όσο γίνεται και εάν γίνεται, καλύτερα με τα φτωχά μου "μέσα"......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαμπως θα ειναι η πρωτη φορα που πεφτω εξω,οποτε γινεται κατι αναλογο τα κανω σκ..τα.

Παμε λοιπον αλλη μια.

Το ασυμπιεστο ειναι το 4.

Το 128 ειναι το 3.

Το 320 ειναι το 2 και το 224(?) το 1.

Κατεβασα το foobar για να μην το ακουσω με το mediaplayer(το ακουσα κι εκει)και με ακουστικα ath-m30x.

 

Kαι μετα απο ολα αυτα θα μου πει ο Νικος οτι ολα ειναι αναποδα.

Παω να ακουσω κανα 96αρι μπ3. ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράκληση

αφήστε το να τρέξει κανα δυο μέρες.

Δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου να ασχοληθούμε όπως πρέπει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατ αρχήν θα τρέξει μέχρι οι συμμετοχές να γίνουν τουλάχιστον 10, οπότε να υπάρχει και ένα ελάχιστο δείγμα για να υπάρχει μια σχετική "εγκυρότητα"... οπότε Δημήτρη μην ανησυχείς... με τα μπάνια του λαού (και του μουσικού) θα χεις όλον τον χρόνο φαντάζομαι... ;) ;D


Γεώργιε και Φώτιε για τον player...

προσωπικά χρησιμοποιώ τον foobar με το ειδικό γι αυτόν WASAPI.fb2k-component... ο vlc είναι αυτός που χρησιμοποιώ για video (και είμαι ευχαριστημένος ακόμα και τον είχα συνηθίσει) αλλά δυστυχώς όσο και να το έψαξα δεν κατάφερα να τον κάνω να δουλέψει σωστά με wasapi...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ για να είστε σίγουροι ότι ο player σας αξιοποιεί wasapi (ή asio) πρέπει την ώρα που παίζει ένα κομμάτι, να μην επηρεάζεται η ένταση αν ανεβοκατεβάσεις το fader του μίκτη των WIndows (πράγμα που σημαίνει ότι έχει παρακαμθεί)...

 


αναμένω εναγωνίως κι άλλες συμμετοχές (φανερές ή και κρυφές αν ενδρέπεσθε  ;))...

 

ΥΓ. να σας ευχαριστήσω κι όλα επ ευκαιρία που αναφέρετε τις συσκευές και τις συνθήκες  που ακούτε... είναι σημαντικές πληροφορίες...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράκληση

αφήστε το να τρέξει κανα δυο μέρες.

Δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου να ασχοληθούμε όπως πρέπει.

 

κατ αρχήν θα τρέξει μέχρι οι συμμετοχές να γίνουν τουλάχιστον 10,

 

Άσ'το πιο πολύ προτείνω. Δε μας βιάζει κανείς. Αν δεις ότι δεν τραβάει οκ αλλά άσ΄το να μαζέψουμε καλή στατιστική.

 

Ωραίο θέμα, πολύ γουστάρω. Μακάρι να ανεβαινε κι ένα με ΚΣύλα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εβαλα κι ένα poll με τα αποτελέσματα να φανερωθούν την επόμενη Δευτέρα 17.

Επιτρέπεται μια ψήφος ανα μέλος.

Ετσι μπορούν να συμμετάσχουν και όσοι δεν μπαίνουν στην διαδικασία να γράψουν στο θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου