Προς το περιεχόμενο

Κουρδισμα-ρύθμιση drums


nicktgr15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Καταρχήν να δηλώσω οτι είμαι κιθαρίστας και οτι πρώτη φορά ασχολούμαι με τύμπανα, οπότε ας είστε όσο πιο απλοί γίνεται :)

 

Πρίν κανένα μήνα αγόρασα απο το Thomann αυτά εδώ τα drums.

 

(http://www.thomann.de/millenium_mx222_prodinfo.html?iwid=2)

 

Ε, και απο τότε -με μια διακοπη για διακοπες- προσπαθώ να τα ρυθμίσω και να τα κουρδίσω (και να παίξω, αλλα αυτό είναι άλλο θέμα). Τα drums ήρθαν σε 2 κουτιά σε κομμάτια και τα συναρμολόγησα εγώ, χωρις οδηγίες μιας και δεν υπήρχαν. Δεν νομίζω(...) να έχω κάνει κάτι λάθος αλλα αν νομίζετε εσεις πως έπρεπε να προσέξω κάτι παραπάνω, πείτε το. Στα προβλήματα τώρα:

 

1) (και το μεγαλυτερο) Τρίζουν οι χορδές του snare όταν χτυπάω tom ή μπάσο. Δοκίμασα διάφορα "τεντώματα" και συνδιασμούς των δερμάτων αλλα τιποτα. Καποιος μου είπε να χαλαρώσω τις τέσσερις βίδες (απο τις 6 που έχει) που βρίσκονται πιο κοντά στις χορδες. Δηλαδή τις 1,2,3,4 όπως φαίνονται στο σχήμα και να σφίξω τις άλλες δύο. Η χορδή είναι η διακεκομμένη γραμμή στη μέση. Κάτι πάει να γίνει έτσι, δεν ετριζε δηλαδη σε κάποια φάση το μπάσο με το snare αλλα έτριζε το snare με τα tom. Καμιά ιδέα;

 

 

 

 

050819_234044.JPG

 

 

 

 

2) Πόσο πρέπει να σφίξω τα tom και γενικά το κάθε τύμπανο; Να τα φτάσω στα όρια τους; Να τα αφήσω χαλαρά ή κάπου στην μεση; (την οποία δεν καταφέρνω να βρώ :) ). Διάβασα επίσης κάτι για διαστημα 4ης ή 5ης ανάμεσα στα 3 tom και προσπάθησα να τα κουρδίσω με χρωματικό κουρδιστήρι για κιθάρα. Κατάλαβα τι πρέπει να κάνω και σε κάποια φάση τα πετυχα τα tom (νομίζω). Αλλά, έτριζε μετά το snare.

 

3) Χωρίς τις χορδές στο snare όλα είναι μια χαρά μόνο που το snare ακούγεται σαν tom και όχι σαν snare και όπως μου είπαν snare χωρίς χορδές δεν γίνεται.

 

 

Αυτα προς το παρόν.

Τα δέρματα τα σφίγγω με το γνωστο ;) τρόπο που εγω διάβασα στο ιντερνετ. Δηλαδη μια βιδα, μετα την απέναντι της, μετα την δεξια της προηγούμενης, μετα την απέναντι της κ.ο.κ.

 

Θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος περιέγραφε μια συνολική διαδικασία ρύθμισης απο την αρχή εως το τέλος.

 

 

 

Περιμένω βοήθεια :) Γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα δεν χερεστε οταν καποιοος λιλιπουτιος μουσικος αρχιζει τα πρωτα του βηματα σε καποιο οργανο που εσεις εχετε κανει ηδη θετοντας απλα και

βασικα ερωτηματα?=p

λοιπον καταρχην φιλε μου με γεια τα τυμπανα,και δευτερον μισο μην αγχωνεσαι.

το προβλημα που αναφερεις θεωρειται σωστο για τον λογο οτι ειναι απλα θεμα οτι συντονιζει ο ηχος.

θα μπορουσαν να συμβαυνουν πολλοι παραγοντες,αυτα που πρεπει να κοιταξης καταρχην ειναι.....ουφ...παμε

1)ο χωρος που εισαι,καθως αν δεν ειναι ηχομονομενος θα στο κανει αυτο

γιατι ο ηχος γυριζει γυρω γυρω στον χωρο και σου παλει τις χορδες του ταμπουρου-αυτο θα το διαπιστωσεις και με οποιοδηποτε αλλο ηχο

2)δοκιμασε να σφιξεις το ελατηριο απο την βιδα που υπαρχει δεξιοστροφα

πανω στον μοχλο που απενεργοποιεις-ενεργοποιεις το ελατηριο

3)δοκιμασε ξανα να κουρδισεις σταυρωτα τα δερματα ολων των τυμπανων πανω και κατω(καποιοος πιο εμπειρος ας σε βοηθησει)

4)αν αλλαζες δερμα και ελατηριο στο ταμπουρο θα σου βελτιωνε την κατασταση,κατι πιο καλο και θα σου αλλαζε και τρελλα τον ηχο στο ταμπουρο-θα εβλεπες τρελλη διαφορα

 

 

υ.γ δεν εδωσες και 37462 ευρω =p

τα τυμπανα σε αυτη την κατηγορια τιμης(τι λες τωρα υπαρχει τετοια κατηγορια τιμης?απιστευτο :!: 8O :o )εχουνε καποια τετοια προβληματακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

Λοιπον:

 

 

 

1) Δεν είναι ηχομονωμένος. Βασικά τα έχω βάλει στο πρωην παιδικό μου δωμάτιο στο οποίο επειδή τα περισσότερα αντικείμενα που υπήρχαν έχουν αποχωρήσει, ακούγεται ένας ωραίος και πλούσιος αντίλαλος :) Σιγούρα αυτό φταίει. Μπορώ να κάνω κάτι για να μονώσω το χώρο; Χωρις να βάλω αυγοθήκες σε όλους τους τοιχους. (κάπου το χω δεί παλιότερα) Αν τα βγάλω τα τύμπανα σε ανοιχτό χώρο (π.χ. σε κήπο) λογικά το πρόβλημα θα λυθέι ε; Να μπορέσω τουλάχιστον να τα ακούσω καλα :)

 

2) Εχω μέρες που παίζω με την βίδα αυτή, φοβάμαι μην την έχω χαλάσει κιολας, σαν να χαλάρωσε πολύ.

 

3) Περιμένω βοηθεια..

 

4) Δεν νομίζω να αλλάξω δερματα τόσο συντομα. :) Δεν αμφιβάλλω οτι θα δώ τεράστια διαφορά.

 

 

 

Υ.Γ: Κι όμως υπαρχει :) Βασικά τα συγκεκριμένα drums είναι παρόμοια, για να μην πω ίδια, με αυτά που πουλάν διάφοροι έξυπνοι σε διάφορες τιμες στην εγχωρία αγορα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....συνεχεια....

το σφιξιμο στα τυμπανα ειναι προσωπικο στυλ...εχω δει ντραμερ να παιζουν με χαλαρα δερματα αν και εμενα μου αρεσουν να ειναι αρκετα σφιχτα περιπου 2 βολτες το πολυ λιγοτερο απο το τερμα.

αν τα σφιξεις τερμα η μπαγκετα αναπηδαει πολυ με αποτελεσμα να κανεις

γρηγορους ρουλους στο ταμπουρο απλα πιεζοντας την μπαγκετα στο δερμα θα το δια πιστωσεις.....τα κατω δερματα ελαφρως πιο χαλαρα γιατι ειναι συνηθως

πιο μαλακά.παιζει ρολο και ο τροπος που κρατας την μπαγκετα για να μην σου αναπηδαει παρα πολυ και να μην σου αναπηδαει και πολυ λιγο για να το κανεις αυτο.

β)η μονη χρηση για το ταμπουρο χωρις τις χορδες ειναι στον χορο της αρκουδας.....ξεχνα το....αν και σε καποια ειδικα εφφε χρησιμοποιειται...μια στο 1000000.

με καθε αλλαγη δερματων το κουρδισμα αλλαζει λιγο-οχι τρελλα.

 

παρε το καθε ενα τθμπανο και βγαλτο απο την βαση του.

με την μπαγκετα απλα παρε την μεθοδο που εχεις και αρχισε απο τα τομ απο το μικροτερο στο μεγαλυτερο χτυπωντας κοντα στην βιδα που κουρδισες.οταν γυρισεις αρκετες βολτες τις βιδες ωστε να μην παρατηρειται πανω στο τυμπανο "νερα" απο καποια λιγοτερο κουρδισμενη βιδα αρχισε τοτε να χτυπας με την μπαγκετα κοντα στην βιδα και προχωρα στην επομενη εως οτου αρχισει να ειναι κοντα στον ηχο της αλλης το κανεις σε ολες τις μεριες και το ξανακανεις καθως στο πρωτο κουρδισμα θα χανεις λιγο.εξασκησου λιγο σε αυτο

σε αυτα τα τυμπανα βγαλε το μπροστινο δερμα που εχεις στην μποτα και προσθεσε ενα μαξιλαρακι αναμεσα στα ποδια της κασας και στο δερμα που χτυπαει το πεταλι σαν αντισταση και θα δεις καλυτερο αποτελεσμα

στο ταμπουρο κουρδισε με το ελατηριο απενεργοποιημενο καθως το ελατηριο δεν θα σε βοηθησει στον τονο του κουρδισματος...εννοειται σε ολα τα τυμπανα πανω και κατω δερματα....εεε?

μην παραξενευτης αν μετα απο λιγο χαλαρωσουνε παλι τα δερματα 1/4 βολτας περιπου απο εκει που κουρδισες...ξαναδες το καθε φορα πριν να παιξεις να καταλαβεις καθε ποτε θελουνε κουρδισμα

υπαρχει και αλλη λυση....παρε ενα κουρδιστηρι για ντραμς....

 

αυτααααααα....δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο επαθα αγκυλωση στα δαχτυλα 8O :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα για το ταμπουρο και μονο για να τα ακουσεις κανε μια πατεντια

αλλα δεν ειναι και πολυ σωστο αυτο βαλε μονοτικη ταινια κατω στο ελατηριο να το κρατησει λιγο,η βαλλε ενα λεπτο χαρτι απο κατω να μην παλλονται και σου σπανε τα....φρυδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγο αυτό;

 

"σε αυτα τα τυμπανα βγαλε το μπροστινο δερμα που εχεις στην μποτα και προσθεσε ενα μαξιλαρακι αναμεσα στα ποδια της κασας και στο δερμα που χτυπαει το πεταλι σαν αντισταση και θα δεις καλυτερο αποτελεσμα "

 

Τί είναι το μαξιλαράκι; Αναμεσα στα πόδια και στο δέρμα; Πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)αν δεν ειανι ηχομονομενος τοτε φταιει στανταρ αυτο και με καλυτερα τυμπανα θα το χες σε λιγοτερη ενταση.υπαρχουν και αλλα υλικα οπως

ειδικα αφρολεξ,αλλα καλυτερ να απευθυνθεις σε πιο εμπειρα ατομα απο το site δεν ειμαι ειδικος και ουτε το παιζω εξυπνος θα σου πω πατατα και ειναι πικρη ιστορια ηηχομονοση.θναι το προβλημα θα λυθει αν το βγαλεις στον κηπο για σενα και θα αρχισει για τους γειτονες :lol:

2)να την χαλασεις λιγο δυσκολο το ελατηριο απλα ισως να χεις χαλαρωσει λιγο αν και αυτο αλλαζει

3)ερυθρος σταυρος εχω γινει νυχτιατικα για παρτι σου :)

4)οτι θες ειναι σαν να παιρνεις αλλο ταμπουρο με αλλο δερμα αλλα κοστιζουνε και αυτα @!@:@%#@%#3453....

υ.γ αναλογως τι ψαχνεις και τι ξερεις απο τυμπανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοηθεια mr. ερυθρέ σταυρε. Λέω να την κάνω τώρα για υπνο. Να ξυπνήσω αυριο φρέσκος :) και να αρχίσω τις πατέντες με τα χαρτιά κάτω απ το snare. Καλό μου ακούγεται αυτο! Αυριο θα δούμε. Αααντε Bye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη καταλαβα πριν να μου απαντησεις οτι δεν θα αλλαξεις δερματα η

γκραν κασσα-μποτα-η οπως αλλιως θες πες την που χτπας με το πεταλι για να γεμισει ο ηχος της και να γινει πιο ζωηρος χρειαζεται να γεμισει για να δωσει ενα πιο ζεστο και ηχο και εντονο.αυτο το κανεις απλα παιρνωντα μαξιλαρι-σαν αυτο που κοιμασαι απλα και να το βαλεις στην κασα μεσα.απλα βαλτο και στερεωσε το μεασα στην κασσα βγαζοντας το δερμα το εξωτερικο(συνηθως αυτο που εχει και το λογοτυπο της εταιριας και βαζοντας3 στο στην μερια που χτυπαει το πεταλι κολλητα στο δερμα απο την μεσα μερια της κασσας βεβαια και στερεωσε το με καποιον τροπο μεσα.

το εξωτερικο δερμα αν θες βγαλτο και αστο εκτος η βαλτο για ομορφια παλι πανω απλα,θα δεις αλλο πραμα στην κασσα απλα αυτο εννοουσα.

αν θες μπες ψηατ τωρα αν και δεν πολυ ξερω τι παιζει με αυτο αν εχεις καποια αλλη απορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου