Προς το περιεχόμενο

Firewire interfaces και PCI Latency


ghen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω μια MOTU 828mkII Firewire και όταν την αγόρασα σκοπός μου ήταν να την χρησιμοποιήσω στο laptop μου. Δυστυχώς όμως στην αρχή και για περίπου ένα εξάμηνο ό,τι και αν έκανα δεν συνεργαζόταν καλά με το Cubase SX.

 

Αυτό που με παραξένευε και πίστευα ότι ήταν πρόβλημα της MOTU ήταν το ότι ενώ στο SX το VST Utilization bar ήταν γύρω στο 60-65% ακουγότανε συχνά ενοχλητικότατα clicks & pops. Ελέγχοντας όμως τον task manager, έβλεπα CPU utilization 80-85% !!! Στην πραγματικότητα το μηχάνημα έμενε απο πόρους αλλά όχι σε τέτοιο σημείο ώστε να δικαιολογούνται τα clicks. Έχω δει RME interfaces να παίζουν κανονικά με την CPU ~ 95%.

 

¶λλαξα λειτουργικό, καλώδια, firewire adapters (Τ.Ι. & VIA) και το πρόβλημα παρέμεινε.

 

To πρόβλημα τελικά λύθηκε παίζοντας με το PCI Latency του Firewire adapter και του SVGA board. Εν ολιγοις, οι SVGA πρέπει να παίζουν με το ελάχιστο δυνατό PCI latency και οι κάρτες ήχου με το μέγιστο δυνατό.

 

Στην περίπτωση που η κάρτα είναι Firewire (όπως η 828) o Firewire controller στον οποίο συνδέεται πρέπει να έχει το μέγιστο δυνατό latency. Επίσης καλά είναι το μηχάνημα να έχει απενεργοποιημένα όλα τα υπόλοιπα devices εκτός απο αυτά που είναι απαραίτητα για την λειτουργία του ως DAW.

 

Στο laptop μου, η SVGA είχε latency 255 PCI clock ticks και o Firewire controller 32. Η χειρότερη των περιπτώσεων δηλαδή !!!

 

Με το PCI Latency tool της ESI (http://downloads.guru3d.com/download.php?det=951) έβαλα στην SVGA 32 ticks και στον firewire adapter 255. Και voila !!!

 

PS. Αυτό που ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω είναι γιατί στο laptop μου, με το SONAR δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα εξαρχής. Χωρίς να κάνω τπτ δηλαδή η κάρτα έπαιζε κανονικά...μυστήριο...

PS. Οι drivers της RME ρυθμίζουν αυτόματα το latency στα 255.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.

παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ (...και πιθανόν όλος ο κόσμος) με την emu1212m.

έτρεξα το powerstrip (pci latency κα tool),κατέβασα το latency της καρτας γραφικών,ανέβασα της emu και όλα μια χαρά.

τα περισσότερα προβληματα τα είχα και εγώ στο cubase,στο flstudio ήταν ελάχιστα.

 

ps:ίσως στους gamers να φανεί η διαφορά,εγώ όμως δεν έχω καταλάβει κάποια "απώλεια" στα γραφικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χω πει 1000 φορες!!! (οχι εδω αλλα γενικως). Οποιεσδήποτε κάρτες που δεν ειναι PCI έχουν μεγαλύτερο latency και processor strain, απλούστατα γιατί οποιοδήποτε bus είναι πιο αργό από το PCI και γιατί ο επεξεργαστής πρέπει να ασχοληθεί με το transfer. Αντίθετα στο PCI υπάρχει DMA (Direct Memory Access) που σημαίνει οτι οι πληροφορίες πάνε από τη μνημη στο bus ΧΩΡΙΣ να εμπλεκεται ο επεξεργαστής.

ww.joystick-music.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ο joystic εχει απολυτο δικιο..σε καμια περιπτωση μια firewire η ακομα χειροτερα usb καρτα δεν μπορει να πλησιασει στις επιδοσεις μια pci καρτα..!!επιση ολα τα pc's χρειαζονται που κ βαθυτατο audio tuning για να μπορει το μηχανημα να αποδωσει με χαμηλοτατο latency τα μεγιστα...οποιος ενδιαφερεται για κανενα super σεταρισματακι...αυτη ειναι η δουλεια μου αλλωστε!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SONAR παντως εχει αποδειχτει θεικο και σε αλλα πραγματα σε σχεση

με το SX!

oπως to MIDI sync με hardware instruments

Το δικαιολογω ομως γιατι ειναι προγραμμα μονο για PC... και αυτοι που το φτιαχνουν ξερουν οτι φτιαχνουν προγραμμα για pc και εχουν λαβει τα μετρα τους!

Για Pc το SONAR ειναι απλα το πιο συμβατο sequencer κατα τη γνωμη μου!

Πεζει με ΟΛΑ :D και συμφερει μιας και ειναι πολυ πιο φτηνο απο SX

Βεβαια ολα αυτα τα ανακαλυψα αφου ειχα παρει αυθεντικο το SX(μηπως το θελει κανεις μια που το φερε η συζητηση?) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Το χω πει 1000 φορες!!! (οχι εδω αλλα γενικως). Οποιεσδήποτε κάρτες που δεν ειναι PCI έχουν μεγαλύτερο latency και processor strain' date=' απλούστατα γιατί οποιοδήποτε bus είναι πιο αργό από το PCI και γιατί ο επεξεργαστής πρέπει να ασχοληθεί με το transfer. Αντίθετα στο PCI υπάρχει DMA (Direct Memory Access) που σημαίνει οτι οι πληροφορίες πάνε από τη μνημη στο bus ΧΩΡΙΣ να εμπλεκεται ο επεξεργαστής.[/quote']

 

ο joystic εχει απολυτο δικιο..σε καμια περιπτωση μια firewire η ακομα χειροτερα usb καρτα δεν μπορει να πλησιασει στις επιδοσεις μια pci καρτα..!!επιση ολα τα pc's χρειαζονται που κ βαθυτατο audio tuning για να μπορει το μηχανημα να αποδωσει με χαμηλοτατο latency τα μεγιστα...οποιος ενδιαφερεται για κανενα super σεταρισματακι...αυτη ειναι η δουλεια μου αλλωστε!! :wink:

 

Παιδια μην δαιμονοποιουμε τα παντα. Αυτες οι αντιληψεις ανηκουν στο παρελθον. Νομιζω οτι τα πραγματα εχουν εξελιχθει.

Ελατε να δειτε project στα 96Khz με 55 audio καναλια( τα περισσοτερα stereo), δυο BFD vst, τρια reverbs τυπου IR 1 waves και 87 insert plugins.

Ολο αυτο τρέχει με firewire interface και με το CPU να ειναι κατω απο το 80%

Δεν ειναι πια δυνατον να καθοριζει το cubase πως θα δουλευουν τα μηχανηματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα νουμερα που παραθετεις αιολε απο μονα τους δεν λενε τιποτα...και δεν γραφεις και κατι υπερβολικο...

το οτι μπορει το μηχανημα και τρεχει 55 καναλια δεν ειναι και κανενα τρομοερο επιτευγμα....το σπουδαιο θα ηταν να ηχογραφουσες τοσο μεγαλο αριθμο tracks μεσω firewire καρτας...πραγμα απιθανο..

οχι ομως και με μια pci καρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα να που τα ξαναλεμε για το ιδιο θεμα:)

Υποσχομαι οτι ειναι η δευτερη και η τελευταια φορα!!!

Λοιπον:

Ελατε να δειτε project στα 96Khz με 55 audio καναλια( τα περισσοτερα stereo)' date=' δυο BFD vst, τρια reverbs τυπου IR 1 waves και 87 insert plugins.

:)[/quote']

 

τα νουμερα που παραθετεις αιολε απο μονα τους δεν λενε τιποτα...και δεν γραφεις και κατι υπερβολικο...

Δηλαδη με τι ακομα θα σου λεγαν κατι και θα ηταν υπερβολικο; :)

Μαλλον θα πρεπει να το εκλαβω σαν αστείο

 

το οτι μπορει το μηχανημα και τρεχει 55 καναλια δεν ειναι και κανενα τρομοερο επιτευγμα....

:) Μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι:) Απ οσα εγραψα μονο τα 55 καναλια σου εκαναν εντυπωση!!!

Πολυ θα το θελα να μας παραθεσεις τι ειναι για σενα "τρομερο επιτευγμα' date=' γιατι για ενα μετριο τεχνικο τα 87 plugins που εγραψα, ειναι "απαραδεκτο επιτευγμα":)

το σπουδαιο θα ηταν να ηχογραφουσες τοσο μεγαλο αριθμο tracks μεσω firewire καρτας...πραγμα απιθανο..

οχι ομως και με μια pci καρτα..

Δεν εχεις ακουσει ποτε πως ένα σωρο κοσμος γραφει με laptop + firewire 30 kai 40 καναλια σε studio και ζωντανες ηχογραφησεις;;;

Δες εδω ενα παραδειγμα με 4 firewire καρτες σε συστοιχια:

http://www.mhlabs.com/metric_halo/news/

 

Και μην ξεχνας οτι το προβλημα που εβαλε ο ghen αφορα μια MOTU και ενα Laptop!!!

Εκτος και αν προτεινεις να τα πεταξει και να παρει desktop και PCI :)

 

 

ΥΓ: Γιεμισα τον κοσμο χαμογελα για να μην με παρεξηγησεις και νομισεις οτι "τα εχω παρει" παλι

ΥΓ2: Τελικα κατι μου λεει οτι μου κανεις μαλλον πλακα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχεις παρατηρησει την ροη της συζητησης...ο joystic ανεφερε γενικα οτι οι pci

 

καρτες εχουν καλυτερη αποδοση.latency κ.τ.λ.. απο τις firewire..και εγω συμφωνησα μαζι

 

του..υστερα απο αυτο υπεραμυνθηκες την αποδοση μιας firewire καρτας ...οπως και να το

 

κανουμε aiolos,καθαρα απο θεμα χαρακτηριστικων,μαθηματικων αλλα και στην πραξη,οι PCI

 

ΚΑΡΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ FIREWIRE !!!

αυτη η επισημανση εγινε απο εμενα και τον joystic γιατι βλεπω οτι η αγνοια(και δεν εννοω

 

εσενα..) δημιουργει πολλους μυθους και παρεξηγησεις..

 

γραφεις:

 

''Ελατε να δειτε project στα 96Khz με 55 audio καναλια( τα περισσοτερα stereo),

δυο BFD vst, τρια reverbs τυπου IR 1 waves και 87 insert plugins.''

 

 

 

ολα αυτα που γραφεις οτι ''καταφερες δεν ειναι θεμα καρτας ηχου και τοσο..μπορει κανεις να

 

καταφερει τα ιδια και με μια usb 1.0 καρτα αλλα με πολυ ισχθρο επεξεργαστη και μπολικη μνημη..

 

επισης γραφεις:

 

''Δεν εχεις ακουσει ποτε πως ένα σωρο κοσμος γραφει με laptop + firewire 30 kai 40 καναλια σε

 

studio και ζωντανες ηχογραφησεις;;;

Δες εδω ενα παραδειγμα με 4 firewire καρτες σε συστοιχια:

http://www.mhlabs.com/metric_halo/news/''

 

ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ!!! εχω στησει πολλα τετοια συστηματα...!αλλα ακομα δεν λες να καταλαβεις πως για

 

να καταφερεις με μια pci καρτα να διαχειριστεις τοσα πολλα audio καναλια (εννοω να γραφεις

 

ταυτοχρονα..!) χρειαζεσαι μια...και οχι τεσσερις!!!!

ΕΧΕΙ την ικανοτητα να ηχογραφησει μια pci καρτα τοσα πολλα audio καναλια ταυτοχρονα.εχεις

 

αναλογιστει ποτε γιατι μια usb 1.0 καρτα δεν μπορει να ηχογραφησει ταυτοχρονα πανω απο 4

 

tracks,και αυτα ..με το ζορι??(+2 monitoring..)....παρολα αυτα μπορεις με μια usb καρτα να τρεξεις

 

ολα αυτα που ανεφερες...believe me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου