Προς το περιεχόμενο

24 ωρες με μια......Vox tonelab se


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν απο λιγο καιρο μου ξαναηρθε στο μυαλο η αγορα πεταλιερας καθαρα για λογους ευχρηστιας(οχι κουβαληματα σε live και προβες οχι πολυς προγραμματισμος κ.λ.π κ.λ.π) και μια και τα κλασσικα ονοματα (Boss, line6 )δε μου πολυγεμιζαν το ματι κατεληξα στην vox tonelab se. Μια και η αγορα θα γινοταν μεσω νετ προσπαθησα να μαζεψω αποψεις απο διαφορα site οποτε τελικα συνεβη το κλασσικο του να εχω 5 εντελως διαφορετικες αποψεις.....για καποιον το γκαζι δεν ηταν αρκετο για αλλον υπεραρκετο, για αλλον ηταν πολυ ψηφιακη κ.ο.κ.....Mια και ο καθενας ελεγε .......το μακρυ του και το κοντο του αποφασισα να δανειστω απο φιλο ιδιοκτητη τοπικου studio τη δικη του ωστε να μπορω να εχω πιο ολοκληρωμενη γνωμη με τους δικους μου ενισχυτες. Ενα συντομο λοιπον review προσπαθωντας να ειναι αντικειμενιkο και αβιαστο.....

 

Τα καλα:

-Πολυ καλα εφε.....γενικα ειμαι δυσπιστος οταν βλεπω πεταλιερες ολα σε ενα....εντουτοις δεν απογοητευτηκα απο τα βαθη της τα οποια χωρις να ειναι lexicon ειναι μια χαρα. Παρομοιως με τα delay και τα modulation εφε της......(αν και θα ηθελα με το πεταλια της στα stereo delays να μπορουσα να παναρω αριστερα δεξια.....δεν βρηκα τετοια δυνατοτητα διορθωστε με αν κανω λαθος)

-ευχρηστια.....μετα απο δοκιμη της gt-6 οπου παραπληγησα και τελικα βαρεθηκα(ισως να εφταιγε και το ηχητικο της αποτελεσμα που δεν μου εδινε κινητρο για περαιτερω εξερευνησεις) η vox ηταν αψογη σε αυτο τον τομεα

-δυνατοτητα να συνδεσεις εξωτερικο πεταλι(αυτο το σημειο οφειλεται σε ενα απο τα αρνητικα της σημεια περισσοτερα παρακατω....)

-Το σημαντικοτερο σημειο και αυτο που μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις(αλλα και τις χειροτερες.....επισης περισσοτερα παρακατω)....Οι λατρεις των vintage ηχων με me mild overdrive kai bluesy υφη αλλα και των καθαρων δυσκολα θα βρουν κατι καλυτερο σε αυτη τη κατηγορια τιμης.....δεν πιστευα στα αυτια μου. ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ JCM800 ηταν απο απιθανα εως καλα με κορυφαιο κατα την αποψη μου τον blackface 2x12(twin).....πολυ καλες δυναμικες, ζεστος, αληθινος ηχος και μια εξαισια απομιμηση SRV sound που δεν την περιμενα....αψογη

 

Παμε στα ασχημα....

-Πολλοι μου ελεγαν αααα δεν εχει γκαζια.......οντας υποψιασμενος για το ποιον τους :D :D τη δοκιμασα και αποδειχτηκε πως οσοι το ελεγαν αυτο ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ......οσοι ελεγαν πως εχει υπεραρκετα γκαζια(πραγματικα αφθονα πιστεψτε με)ειχαν απολυτο δικιο....ΟΜΩΣ......ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....τι απαισιο high gain ηταν αυτο????ακομα ακουω τζιτζικια στα αυτια μου και το καλοκαιρι απεχει πολυ δυστυχως......πριμα πριμα και παλι πριμα(του χειριστου ειδους).....δοκιμαζα απο line (οπου τα πριμα ηταν εξοντωτικα) να παω σε amp (και αφου δοκιμασα και στο return toy power amp αλλα και στο input του ενισχυτη) και εξαφανιζονταν οντως τα πριμα αλλα............ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΙΞΕ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ σα καποιος να τον ειχε βουλωσει.... :twisted: :twisted: :twisted: Επιπλεον στις μπασσες χορδες......το χαος....mud και παλι mud.......Aπογοητευτηκα........δεν μου δημιουργηθηκε συχνα η αναγκη και η επιθυμια να βαλω το διακοπτη απο το JCM900 μοντελλο προσωμοιωσης και πανω ......αυτο ηταν και το σημειο που ακυρωσε την αγορα.......τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα εως και τριτευοντα.....Να πω εδω προς αποφυγη παρεξηγησεων οτι δεν εψαχνα να βρω μεταλλιαρικο γκαζι με ultra uber alles saturation for power thrash metal αλλα ενα fluid ζεστο γκαζιαρικο ηχο για lead γραμμες...ευτυχως που γυριζα στα πιο χαλαρα overdrive και μου επεφτε η πιεση.....Μην ανησυχειτε λοιπον για την ποσοτητα του high gain γκαζιου......για την ποιοτητα ομως......:( :(

-Με δεδομενα τα πρηγουμενα προβληματα αισθανθηκα εντονα την αναγκη ενος post eq.....

-δεν μπορεις να εχεις ταυτοχρονα compression μαζι με καποιο αλλο πεταλι od κ.λ.π......βεβαια υπαρχει προβλεψη απο την εταιρεια γι αυτο μεσω ενος input για εξωτερικο πεταλι......τωρα που το σκεφτομαι ομως ρε vox το θεμα ηταν να μη κουβαλαμε οχι να μας κανεις να φερουμε και αλλα πεταλια μαζι μας..... :) :)

 

Αυτα (για συντομο το ξεκινησα αλλα......) Τα συμπερασματα δικα σας(και νομιζω πως ειναι προφανη.....)......κατι αλλο που θα με ενδιεφερε αλλα δεν ειχα την δυνατοτητα να δοκιμασω ειναι η εγγραφη σε pc.......οτι ανεφερα αφορα δοκιμη σε ενα boogie DC5 και ενα marshall jcm2000.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο το review fenderiarhs . ευχαριστουμε.

τις προσομοιωσεις τις ειχες συνεχεια ενεργοποιημενες? και στα γκαζια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα πρεπει να προσεχεις πολυ και να χρησιμοποιεις την επιλογη amp οταν παιζεις με ενισχυτες & την επιλογη Line οταν παιζεις σε κονσολα/τελικους.

προσωπικα δε χρησιμοποιω καφρομεταλλαδικους ηχους οποτε δεν ξερω τι ακριβως ζητας η πεταλιερα ομως εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ lead & overdrive ηχους ειδικα αν χρησιμοποιεις τα "πεταλια" της και αν την βαζεις ΜΠΡΟΣΤΑ απο καθαρους λαμπατους (και μη ) ενισχυτες.

ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΙΣ ΚΑΜΠΙΝΕΣ.Το εκανες αυτο?Αν δεν το εκανες τα πριμα θα σε "ξυρισουν" κανονικα. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον review ... με GT-8 έχεις παίξει ποτέ ?

 

Oχι μεχρι την gt6 εφτασα......μου περασε μετα η καψα..... :D :D :D Εχει μεγαλες διαφορες???

 

ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΙΣ ΚΑΜΠΙΝΕΣ.Το εκανες αυτο?Αν δεν το εκανες τα πριμα θα σε "ξυρισουν" κανονικα. :lol:

 

Οh yes......εκανα και αυτο, δοκιμασα καθε δυνατο setting και οτι αλλο ηταν δυνατο(eq απο ενισχυτη, κ.λ.π)(και σας παρακαλω πιστεψτε με καλοι μου ααααααανθρωποι κατι ξερω κι εγω απο χειρισμο) και ειμαι ακομα κοντρα ξυρισμενος...............τις φορες που εβγαζα τα gilette(με 3 λεπιδες για καλυτερο ξυρισμα :D :D ) ο ηχος ηταν σαν ο ενισχυτης να επαιζε πισω απο 4 μαλλινες κουβερτες........Ολα αυτα ισχυουν για high gain ηχους......για τα crunch της και τα light overdrive τα καλυτερα........... :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι μεχρι την gt6 εφτασα......μου περασε μετα η καψα..... :D :D :D Εχει μεγαλες διαφορες???

 

Υποτίθεται ότι έχει πολύ καλλίτερα μοντέλα και ρυθμίσεις.

 

Εγω έχω την GT-8 αλλα δεν μπορώ να πώ ότι την έχω ψάξει και πάρα πολύ, ιδιαίτερα στους ήχους που περιγράφεις. Πάντως σε delay, reverb κλπ μου φαίνεται πολύ καλή. Γιαυτό και σε ρώτησα.

 

Την GT-6 την είχα ακούσει κάποτε σε μαγαζί, αλλα δεν βγαίνει συμπέρασμα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καφρικα γκαζια δικιμασε να χρησιμοποιησεις τα "πεταλια" της ,ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ (και δεν εχουν πριμα) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια πεταλια ειχε........μου αρεσε ιδιαιτερα το boutique(ποιο προσομοιωνει???) και το tube OD(νομιζω ετσι το εγραφε???) (το τελευταιο ιδιαιτερα μπροστα απο ενα jcm800).

 

Εχω παντως την εντυπωση πως περισσοτερο σχεδιαστηκε με σκοπο την direct χρηση για ηχογραφηση και λιγοτερο για χρηση με καποιο ενισχυτη.....(κατι που αν δε κανω λαθος ισχυει γενικοτερα με τα modelling effects που τοσο της μοδας ειναι απο τη νεολερα και τους γιεγιεδες μαλλιαδες :D :D :D :D )

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου