Προς το περιεχόμενο

Γυμναστικη και μουσικη


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας

 

εχω μια απορια!λογω τραυματισμου στο γονατο(προσθιο-οπισθιο χιαστο εξω πλαγιο χιαστο εσω μηνισκο) εδω και δυο χρονια εκτος απο τις εγχειρησεις ο γιατρος μου ειπε να κανω γυμναστικη με βαρη για να ειναι δυνατος ο τετρακεφαλος και να κραταει το ποδι και αυτος και οχι μονο τα μοσχευματα.

 

Εδω και δυο χρονια κανω λοιπον βαρη και διαδρομο και ασκω βεβαια ολο το σωμα.

 

Αναρωτιεμαι αν η εκγυμναση με βαρη μπορει να ειναι θετικη η αρνητικη στο παιξιμο.Θα με σφιξει στο παιξιμο μου?(κανω υπια βαρη αλλα αν αποφασισω να σηκωνω ολο το σπιτι καθε μερα?)

 

Επισεις εκανα και ασκησεις για καρπους πηχεις αλλα τις εκοψα γιατι εκει ειδα το χερι να σφιγει στο παιξιμο να βαραινει κατα καποιο τροπο.

Ξερω οτι η καλυτερη ασκηση για το παιξιμο ειναι το ιδιο το παιξιμο αλλα ξερω γω φοβαμαι μην κανω κακο αντι για καλο.

Εσεις κανετε γυμναστικη?ασχετως αν παιζεται τυμπανα η φλαουτο.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η σωστη εκγυμναση με βαρη κανει ΜΟΝΟ καλο.

 

Η "ακαμψία" λογω της εκγύμνασης με βάρη ειναι ενας μυθος κατασκευασμένος απο ανθρωπους που δεν εχουν ιδέα απο βαρη & γυμναστικη (φτανει βεβαια να γυμναζεσαι ΣΩΣΤΑ) & συνοδεύεται απο τον αλλο ακόμα πιο άκυρο μυθο του "κρεμασματος" αν τα σταματήσεις (σιγα μη γίνεις και κρεμάστρα :lol: )

 

Μια και κανεις & αεροβικη άσκηση ο συνδιασμος των 2 ειναι θαυμάσιος (& ενδεδειγμενος)

 

Ειναι δε απαραιτητη ειδικα απο καποιες ηλικιες & μετα που ο μυϊκος τονος λογω γηρατος αρχιζει να πηγαινει περίπατο :lol:

 

Κανω βαρη/γυμναστικη εδω & 25 χρονια σχεδον καθημερινα (ειμαι ..συνταξιούχος :D αθλητης & συγκεκριμενα κολυμβητης) & παρόλο που λογω του προχωρημένου της ηλικιας μου & καποιων κιλών παραπάνω δεν ειμαι & για πασαρέλα :lol: μπορω να σου πω οτι με εχουν στην κυριολεξία σώσει (ειδικα σε θέματα μεσης & τενοντιτιδας)

 

Ασε που στη παραλία ολα τα κοριτσια εμενα κοιταζουν! :oops: :lol: :lol:

 

Μην παραμελεις να εξασκεις τους κοιλιακους/ραχιαίους σου. :wink:

 

Παιζω ντράμς,πλήκτρα,κιθάρα & ηλεκτρικο Black n Decker.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μισώ τη γυμναστική, αλλά:

Παίζω ντραμς, όχι κάφρικο στυλ, αλλά στα προβάδικα που ο ήχος είναι πάντα τέλειος (ξέρετε εσείς), πρέπει να χτυπάω πιο δυνατά (είπα χτυπάω, όχι παίζω αν προσέξατε). Εκεί θέλει έξτρα προσπάθεια, δυνατό και γρήγορο στυλ. Παίζοντας δυνατότερα, δική μου άποψη, παίζεις λιγότερο τεχνικά.

Τέλος πάντων, οι μόνες ασκήσεις που κάνω ΠΑΝΤΑ πριν τη μελέτη ή το studio, είναι ζέσταμα καρπών, τεντώματα και λίγο βαράκια (1kg) για καρπούς. 20 λεπτά με μισή ώρα. Μετά από το παίξιμο, πάλι τέντωμα για αποσυμπίεση, η τέλος πάντων όπως λέγεται από τους έμπειρους. Παλιότερα, δεν έκανα τίποτα και ήθελα τουλάχιστον 1 ώρα να ζεσταθώ κατά το δύωρο της πρόβας με αποτέλεσμα πόνο, κούραση και μια ψιλοτενοντίτιδα. Από τότε όμως που τα εφάρμοσα τακτικά, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Μπορεί να πιαστώ , αλλά στιγμιαία, και όχι μόνο δεν έσφιξα, αλλά βελτίωσα την ταχύτητα και την αντοχή. Πάντα σε λογικά πλαίσια όμως, όχι πλάκωμα. Μου πήρε όμως 2 μήνες με αυτές τις απλές ασκησούλες να δω βελτίωση.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζοντας δυνατότερα, δική μου άποψη, παίζεις λιγότερο τεχνικά

 

Ακριβως οπως τα λες ΔΙΚΗ σου άποψη :lol:

 

Δεν ισχυει ομως, καθότι οι περισσοτεροι μεγαλοι ντραμμερ που παιζουν ΠΟΛΥ δυνατα (Buddy Rich,Tonny Williams,Billy Cobham,Kenny Aronoff & εκατοντάδες άλλοι) δεν χανουν την τεχνικη τους.

 

Απλά πρεπει να παιζεις ΑΚΟΜΑ πιο χαλαρα οταν παιζεις πολυ δυνατα,αυτο ειναι το μυστικο :wink:

 

Πολλοι ντραμμερ ομως σφίγγονται οταν πρεπει να παιξουν δυνατα για αυτο και παιζουν άτεχνα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο. Πέρασε πια αυτό το στάδιο. Το διορθώνω και το συνδέω με την άποψή σου, δυνατό παίξιμο και σφιχτό δεν είναι τεχνικό. Ίσως έτσι είναι καλλίτερα. Εντάξει και για τους ντράμερ που μου λες. Σημειώνω πάλι για τη κατάσταση του ήχου στα προβάδικα. Εκεί βαράς κανονικά. Έχεις περάσει από το στάδιο σίγουρα. Παράδειγμα Δευτέρα σε προβάδικο του Πειραιά. Κατάσταση...... Τα πιατίνια σκισμένα κανονικά σκισμένα. Σε ένα έλειπε κομμάτι στην άκρη. Κόβει φλέβες κανονικά. Τα δέρματα διπλά λαδιού με το επάνω στρώμα σκισμένο κι αυτό. Δεν κουρδίζονταν με τίποτα. Πως να παίξεις λοιπόν δυνατά και τεχνικά. Βαράς μήπως και βγει κάτι. Φαντάσου πως όλοι έχουμε κόλλημα με τις εντάσεις και παίζουμε σχετικά χαμηλά.

Εκεί λοιπόν θέλεις μπράτσα για σκάψιμο. Ασκήσεις με βάρη κανονικά μια που αυτό είναι το θέμα μας.

Και όχι μόνο αυτό. Έλα στο χώρο που μελετάω σοβαρά ή στον καθένα που μελετάει σε οφ στούντιο καταστάσεις. Εκεί σίγουρα η τεχνική αναδικνείεται καλλίτερα.

Α! μια που το ανάφερες. Ψηφίζω πρώτα Rich και Bohnam.........

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Superfunk έχει απόλυτο δίκιο.

 

Το αν θα γίνει μεγαλύτερος/δυνατότερος ένα μυς δεν έχει να κάνει με το πόσο εύκαμπτος είναι. Το τελευταίο το πετυχαίνεις με τις κατάλληλες διατάσεις (χωρίς να το παρακάνεις, δεν μπορώ να επεκταθώ εδώ αλλά ο μπούσουλας είναι οι διατάσεις να σε κάνουν να αισθάνεσαι καλύτερα αφού τις κάνεις).

 

Έπεσες σε γιατρό με πραγματικές γνώσεις, γιατί οι περισσότεροι μέσα στην ασχετοσύνη τους όσον αφορά στην προπόνηση με βάρη, διστάζουν να προτείνουν κάτι τέτοιο. Είναι ακριβώς το ίδιο φαινόμενο με την εγκεφαλική δυσκοιλιότητα που παρουσιάζουν αρκετοί απόφοιτοι ωδείων. :wink: Δυστυχώς δεν φτάνουν αυτά που μαθαίνει κανείς στο σχολείο, μερικά πράγματα πρέπει να τα ψάχνεις συνεχώς. Πραγματικά όμως τα περισσότερα προβλήματα με τα γόνατα 'θεραπεύονται' με τους δυνατότερους τετρακέφαλους.

 

Η εκγύμναση του κορμού επίσης είναι βασική για έναν μουσικό, μιας και συνήθως τείνουμε να πάρουμε λάθος στάση κατά το παίξιμο.

 

Επίσης θα σε συμβούλευα να μην ακους τα παραμύθια περί 'ελαφρών βαρών' που φτιάχνουν 'μυϊκό τόνο' ενώ τα μεγάλα βάρη 'προσθέτουν όγκο'. Αξίζει να το ψάξεις περισσότερο μέσα από σχετικά sites και βιβλία, δυστυχώς το θέμα έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλευσης από πολλά σαΐνια. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστη εκγυμναση με βαρη κανει ΜΟΝΟ καλο.

 

Η "ακαμψία" λογω της εκγύμνασης με βάρη ειναι ενας μυθος κατασκευασμένος απο ανθρωπους που δεν εχουν ιδέα απο βαρη & γυμναστικη (φτανει βεβαια να γυμναζεσαι ΣΩΣΤΑ) & συνοδεύεται απο τον αλλο ακόμα πιο άκυρο μυθο του "κρεμασματος" αν τα σταματήσεις (σιγα μη γίνεις και κρεμάστρα :lol: )

 

Μια και κανεις & αεροβικη άσκηση ο συνδιασμος των 2 ειναι θαυμάσιος (& ενδεδειγμενος)

 

Ειναι δε απαραιτητη ειδικα απο καποιες ηλικιες & μετα που ο μυϊκος τονος λογω γηρατος αρχιζει να πηγαινει περίπατο :lol:

 

Κανω βαρη/γυμναστικη εδω & 25 χρονια σχεδον καθημερινα (ειμαι ..συνταξιούχος :D αθλητης & συγκεκριμενα κολυμβητης) & παρόλο που λογω του προχωρημένου της ηλικιας μου & καποιων κιλών παραπάνω δεν ειμαι & για πασαρέλα :lol: μπορω να σου πω οτι με εχουν στην κυριολεξία σώσει (ειδικα σε θέματα μεσης & τενοντιτιδας)

 

8O 8O

SUPERFUNK με εκπλησσεις.εκτος απο πολλες ..μουσικες γνωσεις σε βλεπω οτι τα κατεχεις και τα...γυμναστικα.. :lol:

σαν επαγγελματιας αθλητης και εγω λοιπον θα συμφωνησω σε ολα με τον SF.ακριβως ετσι οπως τα λεει ειναι τα πραγματα 8) :wink:

Υ.Γ.δεν θυμαμαι να μου ειχες πει οτι ησουν κολυμβητης... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.δεν θυμαμαι να μου ειχες πει οτι ησουν κολυμβητης...

 

νομιζα οτι θα το καταλάβαινες απο την κορμάρα μου! :lol:

 

στο ειπα αλλα εσενα στην τελε το μυαλό σου!! :lol:

 

να μια πρόσφατη φωτο μου πάντως για να μη νομίσουν οτι λεω ψεμματα για τα περι κορμάρας!

 

stever1.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου