Προς το περιεχόμενο

midi keyboard:πόσες οκτάβες και γιατί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά,καταρχάς θέλω να ζητήσω συγνώμη,γιατί μάλλον είναι ένα θέμα που έχει εξαντληθεί σε άλλα threads,αλλά πραγματικά στο θέμα των οκτάβων δεν καλύφθηκα.Θέλω να πάρω midi και κατά 99% αυτό θα είναι Fatar.Το θέμα είναι ότι δεν είμαι πληκτράς,ούτε ξέρω πιάνο.Διάβασα ότι για άτομα σαν εμένα δεν χρειάζονται πολλές οκτάβες (2-3 κάνουν).Μήπως όμως υπάρχει περίπτωση μετά από κάποιο καιρό να μετανιώσω που έχω μόνο τόσες?Φαντάζομαι το ιδανικότερο είναι 88 πλήκτρα,αλλά μου χρειάζεται?(γιατί τσιμπάει λίγο στην τιμή)

Αυτά.ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου kokoman :lol:

 

Το πόσες οκτάβες χρειάζεσαι δεν μπορεί να στο ορίσει κανένας φίλε. Εξαρτάται από το τι θες να κάνεις.

 

Εγώ σου προτείνω να πάρεις ένα με 61 πλήκτρα.

 

Καλό είναι να έχεις οκτάβες "καβάτζα" γιατί ποτέ δεν ξέρεις που μπορείς να φτάσεις. Ενα κλαβιέ 5 οκτάβων λοιπον σου δίνει μεγαλύτερες δυνατότητες εκτέλεσης αν προχωρήσεις στα πλήκτρα είτε σε μελοντικά μαθήματα είτε και μόνος σου, ποτέ δεν ξέρεις . Όσοι χρησιμοποιούν μικρά κλαβιε το κάνουν λόγω διοτι δεν τους ενδιαφέρει το ευρος της τονικότητας real time αφου "συναρμολογούν" τα elements ενός κομματιού πιο σταδιακά. Κατι που πολλές φορές κάνω κι εγώ , και παράλληλα εξοικονομούν χώρο στο set up τους

 

Δεν έπεται λοιπόν οτι η επιλογή μικρών κλαβιέ γίνεται μόνο από όσους δεν ξέρουν πλήκτρα. Είναι θέμα πως δουλεύει κάποιος και γιατί.

 

Η συμβουλή μου ( :idea: ) πάρε ένα με 61 πλήκτρα και δές και την δυνατότητα να το συνδυάσεις και σαν controller (αν έχει και μερικά knobs και sliders με midi ανάθεση αυτό που θα πάρεις , ακόμα καλύτερα, για να χειρίζεσαι και λειτουργίες ενος soft synth ή virtual platform εργασίας )

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και χαρά σου.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον cos dr πως το καταλληλότερο keyboard για σένα είναι ένα με 61 πλήκτρα ή με 49 το ελάχιστο. (είναι θέμα μετρητών). Θα σου πρότεινα ένα με knobs και sliders αφού έτσι κι αλλιώς στην εποχή που ζούμε θες δεν θες θα ασχοληθείς με virtual synths, vsti κτλ οπότε θα σου χρειαστούν. Εγώ θα έλεγα αρχικά να δεις κάποιο απο τα παρακάτω : Evolution MK461c , M-Audio Radium 61, Roland/Edirol PCR50 γιατί και ποιο οικονομικά ειναι και πιο πρακτικά από το Fatar. Σιγουρα το Fatar ειναι καλύτερο και απο πλευρα αίσθησης και κατασκευής αλλα παρα πολυ ακριβοτερο. Οποτε μιας και ακόμα δεν εισαι "φανατικός" πληκτράς παίξε λίγο πρώτα με κάτι πιο απλό και αφού μάθεις και νιώθεις πως είσαι έτοιμος χτύπα το Fatar. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά,ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,θα πάρω τελικά με 61 πλήκτρα.Έκεί όμως που νόμιζα ότι βρήκα τουλάχιστον την μάρκα,με μπερδέψατε περισσότερο!! Fatar,M-audio,Evolution.... τι??(τα sliders και τα knobs θεωρούνται δεδομένα)

 

Υ.Γ. κι επειδή δεν μπορώ να βρω links με ελληνικές τιμές για όλες τις μάρκες,όσοι πιστοί προσέλθετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου