Προς το περιεχόμενο

Κατοχυρωση πνευματικων δικαιωματων


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορει καοιος να κατοχυρωσει την δουλεια του;

Ξερω μια μεθοδο μεσο ταχυδρομειου.Στελνεις στον ευατο σου σηστημενο το

πακετο με το cd και το παρουσιαζεις στο δικαστηριο αν τεθει θεμα.

Ειναι ασφαλες αυτο ομως;Επισης αν υπαρχουν ατομα που εχουν ακουσει την μουσικη σου δεν μπορουν να ειναι μαρτυρες;

Θα κανατε τον κοπο καποιας τετοιας διαδικασιας;Και αν ναι γιατι;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Εχει συζητηθεί σε καθε εκδοχή του.

Όμως θα το κοιτάξω.

ο νόμος υπάρχει μόνιμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης για αυτην γνωριζετε;http://www.icreateditfirst.com

 

Μετά απο μια σύντομη ματιά που έριξα στο site τους έχω να πω τα εξής:

 

Πρόκειται για μια εμπορική επιχείρηση που πουλά "registration' date=' time-stamping and secure storage" όπως λένε και οι ίδιοι εδώ:

 

http://www.icreateditfirst.com/dyn/compare.jsp

 

Αυτό το έχουν ντύσει με μια μαρκετίνίστικη "κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων" όσων διαλέγουν αυτόν τον ιστοτόπο για να αποθηκεύσουν τα κομμάτια τους.

 

Προσοχή στη μαγική φράση:

 

"The service will [b']assist [/b]in proving the origin and priority in these works"

 

Εν ολίγοις δηλαδή πρέπει να έχουμε υπ΄όψη μας ότι η συγκεκριμένη επιλογή, δε μας εξασφαλίζει, αλλά δρα υποβοηθητικά στην προσπάθεια μας για κατοχύρωση της δουλειάς μας.

 

Όλοι μας καταλαβαίνουμε ότι σε περίπτωση αμφισβήτησης, πρέπει κατ΄αρχήν αυτή η μορφή κατοχύρωσης να γίνει αποδεκτή ως βάσιμη από τα Δικαστήρια και τη Νομοθεσία.

Ειδικά για την Ελλάδα, για την οποία ξέρουμε ότι δεν έχουν αναπτυχθεί ιδιαίτερα πολύπλοκες και εξελιγμένες δικαστικές νομολογίες πάνω σε θέματα πνευματικής κατοχύρωσης, θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός πάνω σε αυτό.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης για αυτην γνωριζετε;http://www.icreateditfirst.com

 

Μετά απο μια σύντομη ματιά που έριξα στο site τους έχω να πω τα εξής:

 

Πρόκειται για μια εμπορική επιχείρηση που πουλά "registration' date=' time-stamping and secure storage" όπως λένε και οι ίδιοι εδώ:

 

http://www.icreateditfirst.com/dyn/compare.jsp

 

Αυτό το έχουν ντύσει με μια μαρκετίνίστικη "κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων" όσων διαλέγουν αυτόν τον ιστοτόπο για να αποθηκεύσουν τα κομμάτια τους.

 

Προσοχή στη μαγική φράση:

 

"The service will [b']assist [/b]in proving the origin and priority in these works"

 

Εν ολίγοις δηλαδή πρέπει να έχουμε υπ΄όψη μας ότι η συγκεκριμένη επιλογή, δε μας εξασφαλίζει, αλλά δρα υποβοηθητικά στην προσπάθεια μας για κατοχύρωση της δουλειάς μας.

 

Όλοι μας καταλαβαίνουμε ότι σε περίπτωση αμφισβήτησης, πρέπει κατ΄αρχήν αυτή η μορφή κατοχύρωσης να γίνει αποδεκτή ως βάσιμη από τα Δικαστήρια και τη Νομοθεσία.

Ειδικά για την Ελλάδα, για την οποία ξέρουμε ότι δεν έχουν αναπτυχθεί ιδιαίτερα πολύπλοκες και εξελιγμένες δικαστικές νομολογίες πάνω σε θέματα πνευματικής κατοχύρωσης, θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός πάνω σε αυτό.

 

Βασικά από ό,τι κατάλαβα αυτό που πουλάνε είναι το ότι μπορούν να αποδείξουν πότε ανέβασες ένα συγκεκριμένο αρχείο στο server τους. Αν αυτό το αρχείο είναι μια παρτιτούρα ή ένα μουσικό αρχείο τότε φαίνεται από πότε υπάρχει και άρα θεωρητικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να δείξεις πότε δημιούργησες το αντίστοιχο κομμάτι. Καλό ακούγεται και σχετικά ασφαλές (η σελίδα χρησιμοποιεί πιστοποιητικά ασφάλειας και αποφεύγονται κάποιες μορφές απάτης/πλαστοπροσωπίας). Θα μπορούσε να πει κανείς ότι στην Ελλάδα κάτι τέτοιο είναι high-tech και άρα ίσως πάσχει στην αίθουσα ενός δικαστηρίου αλλά πού ξέρεις... (εδώ το email που τόσο εύκολα πλαστογραφείται θεωρείται ισάξιο της υπογραφής σου, γιατί όχι και ο λογαριασμός σου σε ένα τέτοιο site;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από ό' date='τι κατάλαβα αυτό που πουλάνε είναι το ότι μπορούν να αποδείξουν πότε ανέβασες ένα συγκεκριμένο αρχείο στο server τους.[/quote']

 

Εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον κάτι τέτοιο θα ήταν αποδεκτό σε ελληνικά δικαστήρια. Σίγουρα, θα έπρεπε ίσως να υπάρχει ένας εποπτευόμενος από το κράτος φορέας που να χρησιμοποιεί τέτοιες τεχνολογίες σαν τεκμήριο απόδοσης πνευματικών δικαιωμάτων - νομίζω ότι το όλο θέμα παραείναι ευαίσθητο για να αφεθεί στα χέρια μίας ιδιωτικής επιχείρησης.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφαλέστερη μέθοδος κατοχύρωσης των πνευματικών δικαιωμάτων είναι η κατάθεση της δουλειά σας σε κάποιον συμβολαιογράφο.Αυτή είναι η συμβουλή

ενός νομικού που παρέχεται δίχως αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφαλέστερη μέθοδος κατοχύρωσης των πνευματικών δικαιωμάτων είναι η κατάθεση της δουλειά σας σε κάποιον συμβολαιογράφο.

 

Νομίζω ότι το μόνο που κατοχυρώνεις έτσι είναι το ότι μια συγκεκριμένη μέρα παρέδωσες σε κάποιον κάποια εργασία. Δεν εξασφαλίζεις το ότι σου ανήκει.

 

Σε παρακαλώ, διόρθωσέ με, αν κάνω λάθος.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου