Προς το περιεχόμενο

Πλάτες με Pad με το Triton LE Ερώτηση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

 

ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΟΡΓΑΝΑ ΕΧΩ ΤΟ KAI TO TRITON LE. EXΩ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΜΕΡΙΚΑ PAD ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΓΙΑ ΠΛΑΤΕΣ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΜΙΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

 

ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑΞΙΜΑΡΩ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΛΑ (ΕΣΤΩ ΟΥΣΑΚ). ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΠΛΑΤΕΣ ΛΑ. ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ PAD ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΠΑΙΖΩ 2 ΝΟΤΕΣ ΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΟΚΤΑΒΑ.

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΛΑΤΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΤΟ LE ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ CONTROLLERS (PITCH, RIBBON KΛ) ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΟΛΑΡΩ.

 

ΑΡΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ HOLD ΣΤΟ BASIC MENU ΤΟΥ LE. ME THN ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ ΟΙ ΝΟΤΕΣ ΑΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ.

 

ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ. ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΕ ΛΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝΙΚΟΤΗΤΑ (ΕΣΤΩ ΣΟΛ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΑΤΖΟΡΕ ΤΑΞΙΜΙ). ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ PAD ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΣΟΛ (ΠΑΛΙ 2 ΝΟΤΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ). ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΤΙΣ ΣΟΛ ΣΤΟ LE ΟΙ ΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΚΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΑΜ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ LE NA ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΛΑ ΚΑΙ ΣΟΛ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ (4 ΝΟΤΕΣ). ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΙΖΩ ΤΙΣ ΣΟΛ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΛΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΗΟLD ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΔΙΑΡΚΩΣ ΟΤΙ ΝΟΤΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΦΩΝΙΑΣ ΤΟΥ.

 

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΕ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ (ΜΟDE: MONO) ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ 2 ΝΟΤΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ ΣΕ 2 ΟΚΤΑΒΕΣ Ο ΗΧΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟΣ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ.

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ LE H EΣΤΩ ΤΟ ΤR NA MOY ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.

 

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ PA 80 ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΘΕΤΟΝΤΑΣ ΣΤΟ LOWER TRACK TO PAD ΠΟΥ ΘΕΣ, ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ MEMORY ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟ ΤΕΛΕΣΜΑ.

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

 

ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απλούστατη λύση ενός sustain pedal την έχεις σκεφτεί; Γιατί να μπλέκεις με tracks και κουμπιά όταν μπορείς ωραιότατα να πατάς ένα πετάλι και να κρατάς το pad σου για όσο γουστάρεις; Και όταν θες να αλλάξεις νότα, αφήνεις πετάλι, πατάς νέα νότα και ξαναπατάς πετάλι. Απλούστερο (και ταχύτερο) δεν γίνεται! :wink:

 

Αν θέλεις όπωσδήποτε να το κάνεις χωρίς sustain, θα πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος άλλος γιατί δεν με απασχόλησε ποτέ το θέμα και δεν γνωρίζω τη λύση του δυστυχώς.

 

Υ.Γ. Σπαστικοί-ξεσπαστικοί, αν δεν υπήρχαν κανόνες στα fora θα γινόμασταν γυναικείο μόριο εδώ μέσα... :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση alchemist αλλά ρωτάω διότι με ενδιαφέρει να πετύχω αυτό που θέλω μόνο με τη χρήση του ίδιου του οργάνου. Το set up μου αποτελείται απο 6 synth και όλα τα υπόλοιπα το κάνουν! Εχω και sustain αλλά με ενδιαφέρει αυτό ακριβώς που περιγράφω. Λύση μπορώ να δώσω με χίλιους δυο τρόπους απλά με ενδιαφέρει να μάθω αν γίνεται όπως περιγράφω ή τζάμπα τρώω το χρόνο μου. Το manual δεν αναφέρει κάτι.

 

Ευχαριστώ πάντως που προθυμοποιήθηκες να βοηθήσεις.

 

Τώρα οσον αφορά τους κανόνες με τα κεφαλαία και τα πεζά γράμματα η άποψη μου είναι η εξής: Θέλω στα post μου να μην υπάρχουν ορθογραφικά λάθη, ελλείψεις τόνων και διαλυτικών και όλα τα "καλά" της ελληνικής μας γλώσσας. Προκειμένου να μη χάνω χρόνο αλλάζοντας απο κεφαλαία σε μικρά ή να βάζω τόνους και τελικό αντί κανονικό σίγμα όπου χρειάζεται, μερικές φορές και δη όταν βιάζομαι επιλέγω τα κεφαλαία για να μη με απασχολούν όλα αυτά. Τώρα γιατί ενοχλεί αυτό δεν το καταλαβαίνω. Ξέρω οτι από πολλούς θεωρείται αγένεια ή έντονη τοποθέτηση αλλά το έκανα μόνο και μόνο για λόγους συντομίας σε συνδυασμό με σωστή γραφή όπως περιέγραψα. Φυσικά πρέπει όταν συμμετέχεις σε μια κοινότητα να λειτουργείς με του κανόνες της οπότε αναγκαστικά θα συμμορφωθώ.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε φιλική διάθεση και χωρίς να θέλω να φανώ αγενής θα προτιμούσα να μου έδινες μια συμβουλή αν ξέρεις πως να κάνω αυτό που περιγράφω. Στη θέση σου αν δεν ήξερα πως να βοηθήσω δεν θα πόσταρα κάτι. Να είσαι σίγουρος οτι τον όρο "πλάτες" όσο και λαϊκός ή πρόχειρος ακούγεται τον καταλαβαίνουν πολλοί.

 

Για παράδειγμα όταν πόσταρα σε άλλο topic για απορία που είχες σχετικά με το exb-sampler θα μπορούσα να κρίνω κι εγώ αλλά δεν το έκανα διότι πόσταρα για το λόγο οτι είχα κάτι να πω. Συγγνώμη αν γίνομαι σπαστικός αλλά θεωρώ οτι οι απαντήσεις σε κάθε topic πρέπει να είναι όσο το δυνατόν κατατοπιστικές ή αν μη τι άλλο συμβουλευτικές γύρω απο το αντικείμενο που θέτει ο κάθε ένας που δημιουργεί το topic.

 

Aν ήθελα συμβουλή γύρω απο την ορολογία θα εβαζα topic με θέμα με τιτλο "Πλάτες, pads, ατμοσφαιρες, τι απ' όλα?" ή κάτι τέτοιο.

 

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και ο χώρος "Περί ανέμων και υδάτων"

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω το αρχικό αντικείμενο του συγκεκριμένου topic να ξεφύγει.

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι φταις εσυ για την ορολογια αυτη, απλως ειναι λιγο αστειο

το πως καθιερωθηκε.Το θεμα σου μην νομιζεις πως δεν το εψαξα.

Αλλα το μονο που μπορω να σου πω και εγω το καλυτερο θα ηταν με ενα πεταλι sustain να ελεγχεις με περισσοτερη ευκολια απο το hold τις συνοδειες σου.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ Χάρη.

 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία απο το να το κάνει το ίδιο το όργανο. Στο PA-80 ας πούμε είναι πολύ λειτουργικό. Παίζεις 2 νότες ή συγχορδια, αφήνεις τα πλήκτρα και την κρατάει μέχρι να παίξεις κάτι άλλο ή απλά να την σταματήσεις. Το θέμα στο triton le είναι ότι οι προηγούμενες νότες δεν σταματούν. Κάτι πρέπει να παίζει με το trigger αλλά δεν εχω καταφέρει ακόμα να βρω τι.

 

Εν τω μεταξύ μόλις διάβασα την προηγούμενη απάντηση μου αφού την postara κατάλαβα οτι μάλλον έγινα λίγο επιθετικός. Συγγνώμη γι αυτό.

Δεν το συνηθίζω (και ειδικά σε Καβαλιώτες) Εγω μένω Αθήνα αλλά κατάγομαι απο Ξάνθη.

 

Φιλικά

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No problem.Παντως μια προχειρη λυση που θα εκανα μια και προκειται

για pads θα εβαζα τερμα το release για να παρατεινω την διαρκεια των

συγχορδιων ,αν βεβαια εναλασονται καπως γρηγορα μεταξυ τους.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου