Προς το περιεχόμενο

Οργανισμοί Συλλογικής Διαχείρισης Δικαιωμάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς ειμαι άσχετος. Κατα δεύτερον θα ρωτήσω για το χαράτσι που πληρώνει ένα κατάστημα που αναπαράγει προστευμένα άσματα. Απο ότι έχω καταλάβει, πρέπει να πάρει προμήθεια η ΑΕΠΙ αλλα και οι λοιποί οργανισμοί διαχείρισης δικαιωμάτων. Πολύ καλα ως εδώ. Αυτο που με παραξενεύει ειναι οι λίστες των ασμάτων. Σε τι χρησιμεύουν? Για να γίνω πιό σαφής, άκουσα οτι οι οργανισμοί αυτοί ζήτησαν απο κάποιο κατάστημα, λίστα των τελευταίων μηνών. Με βάση αυτην την λίστα, εαν έχω καταλάβει καλα, θα μοιραστούν ποσοστά σε δημιουργούς και συντελεστές. Παμε παρακάτω. Το χαράτσι που πληρώνει κάθε κατάστημα, είναι πολύ μικρό ετησίως. Εαν ένα κατάστημα λειτουργεί 8 ώρες επι 6 μέρες επι 12 μήνες, θα έχουμε ένα σύνολο 35,000 ασμάτων (στο περίπου) που θα έχουν παιχτεί και στα οποία θα πρέπει να δοθεί ποσοστό. Αυτο το συμπέρασμα βγαίνει εαν μου τα'παν καλά και ισχύει το οτι κάθε τραγούδι μπορεί να υπολογίζεται με βάση την συχνότητα μεταδόσεων.

Και καταλήγω (ενδεχομένως λανθασμένα διότι ειμαι ασχετος). Εαν όπως άκουσα κάθε κατάστημα δίνει λιγότερα απο 200ευρώ ετησίως, μιλάμε για 0,005λεπτά για κάθε αναμετάδοση. Οπότε αναρωτιέμαι: ειναι πράγματι τόσο μικρά τα ποσοστά που φτάνουν στου συντελεστές ενός τραγουδιού μέσω των οργανισμών αυτών, όσο αφορά την αναμετάδοση σε καταστήματα? Εαν κάποιος γνωρίζει εας με πει εαν κανω λάθος ή έχω πέσει κοντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου,

 

Δεν γνωρίζω επακριβώς τα νούμερα και τα ποσά στα οποία αναφέρεσαι, πάντως από "προσωπική πείρα" μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι τόσο η ΑΕΠΙ όσο και κάποιο άλλο, τουλάχιστον, σωματείο συλλογικής τάχα διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων, έχουν επιδοθεί τα τελευταία χρόνια σε σωρεία διεκδικήσεων από διάφορα μαγαζιά και γενικά χώρους, όπου ακούγεται μουσική. Αυτό λ.χ. συμπεριέλαβε -σε κάποια περίπτωση που έτυχε να χειριστώ- και κάποιο πλοίο για την μουσική που έπαιζε στο μπαρ.

 

Έκτοτε τα πινάκια των δικαστηρίων σε τακτική διαδικασία και -κυρίως- σε διαδικασία ασφαλιστικών μέτρων έχουν γεμίσει από τέτοιου είδους αγωγές και αιτήσεις ασφαλιστικών. Νομίζω ότι η όλη υπόθεση έχει φτάσει στο Εφετείο, δεν ξέρω αποτέλεσμα αποφάσεων. Νομίζω όμως ότι κάποιες αποφάσεις, μνημονεύοντας ατυχή διατύπωση του σχετικού νόμου, έχουν δικαιώσει τους οργανσιμούς και άλλες αποφάσεις έχουν απορρίψει αγωγές και αιτήσεις.

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε τι χρεώνουν οι οργανισμοί ετησίως. Όπως είπα και στο πρωτο μήνυμα, άκουσα για το ποσό των 200 ευρώ ετησίως (καλό μου ακούγεται). Αλλά, δεν καταλαβαίνω... Οι εν λόγο οργανισμοί μπορούν και απασχολούν τόσα άτομα ωστέ να καταμετρούν τις τεράστιες λίστες μετάδοσης τραγουδιών και να κατανέμουν σωστά τα ποσοστά των συντελεστών-δημιουργών? Κάποιο λάκο έχει η φάβα και φοβάμαι οτι τα έχω μάθει λάθος. Κανείς πιό ενημερωμένος για αυτες τις λεπτομέρειες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφέρει επειδή λ.χ. έχεις κάποιο μαγαζί ή απλά ακαδημαϊκά?

 

Το ζήτημα είναι εάν αυτοί οι "οργανισμοί" αποδίδουν τα χρήματα που μαζεύουν στους δικαιούχους τους ή εάν λογοδοτούν πουθενα....

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφέρει επειδή λ.χ. έχεις κάποιο μαγαζί ή απλά ακαδημαϊκά?

 

Το ζήτημα είναι εάν αυτοί οι "οργανισμοί" αποδίδουν τα χρήματα που μαζεύουν στους δικαιούχους τους ή εάν λογοδοτούν πουθενα....

 

Σχεδόν στο ίδιο θέμα κινούμαστε. Ακαδημαικά αναρωτιέμαι, και με πονηρεύουν οι απορίες που έχουν δημιουργηθεί στο θέμα. Ειδικά αυτό με τις λίστες των τραγουδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γρήγορα μπορώ να σου απαντήσω ότι για να καταθέτουν οι οργανισμοί αυτοί τις αγωγές και αιτήσεις ασφαλιστικών τους στο Μονομελές Πρωτοδικείο, οι απαιτήσεις τους είναι άνω των Ε 12.000, αλλιώς θα τις πήγαιναν στο Ειρηνοδικείο. Χωρίς να αποκλείω να καταθέτουν και εκεί ένδικα βοηθήματα για μικρότερα ποσα....

 

Κατά τα λοιπά εάν μου πέσει καμιά τέτοια απόφαση στα χέρια μου θα σε ενημερώσω.!!!

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πληρωνεις με το τετραγωνικο μετρο του καταστηματος .Αν θυμαμαι καλα,το 2002,για 150 τ.μ. εδινες γυρω στα 150-200 ευρω τον μηνα.Ολα αυτα με το "ματι" βεβαια, των γατων ελεγκτων τους.Αυτοι αποφασιζουν και τα τετραγωνικα σου και το τι χρηση κανεις στο καταστημα σου(αρα και το ποσα δινεις).Το φοβερο γελιο εγινε οταν βρεθηκαμε στα δικαστηρια γιατι αρνηθηκα να τους πληρωσω γιατι επαιζα Alternative και γενικα underground μουσικη που δεν υπαγεται στις εταιριες που "μοιραζουν" τα κερδη τους.Μου βγαλανε ενα καταλογο απο κομματια που ειχαν ακουσει οι "γατοι" στο καταστημα μου,απο Madonna και ολο το top 10 των charts(καμμια σχεση λεμε).Ακομα μεγαλυτερο γελιο εγινε,οταν αποδειχθηκε στην αιθουσα οτι οι "γατοι" "ελεγκτες" δεν ειχαν ιδεα απο Αγγλικα για να μπορουσαν να ξεχωρισουν τα κομματια αλλα ουτε και να προφερουν καν τους τιτλους των κομματιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαγαζιά δεν ξέρω αλλά μου έτυχε σε λεωφορείο ΚΤΕΛ να μην βάζουν μουσική γιατί τους έβαλαν να πληρώνουν και αυτοί σαν να ήταν μπαρ ή καφετέρια για αναπαραγωγή μουσικής σε δημόσιο χώρο!!! Και τώρα δεν ξέρω αλλά είδα σχετική οδηγία προς λεωφοριατζήδες από την διοίκησή τους και έλεγε ότι εκκρεμούσαν και πρόστιμα... Σε λίγο τα ΚΤΕΛ θα είναι σαν την ταινία του Βέγγου ΘΟΥΒΟΥ που τραγουδούσαν σχολικά τραγούδια στην διαδρομή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά λέει ο blues power. Το κουστούμι το κοβουν περί τα 200 - 300 Ε τον μήνα και όπου χτυπήσουν. Σε κάτι ασφαλιστικά μέτρα που είχα παρακολουθήσει, μέχρι και τυροπιτταδικα χτυπήσανε όπου έπαιζε (μόνο για τους εργαζόμενους) ένα ραδιάκι. Οι ελεγκτές ψωνίζουν από όπου πάνε και κάτι για να έχουν τα στοιχεία της επιχείρησης. Και ο μάρτυρας στα ακροατήρια είναι πάντα ο ίδιος.... Καλοστημένη δουλειά

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε συναδελφε johnny69

Απιστευτα καλοστημενη δουλεια και μαλιστα ιδιωτικη.

Οι ελεγκτες ειναι 3 ολοι κι ολοι και τα μαγαζια που "παιζουν" απο ραδιοφωνο μεχρι τηλεοραση....κυριολεκτικα χιλιαδες.Και αν τους πας και κοντρα,αφ΄ενος δεν σου δινουν το "χαρτι" που χρειαζεσαι για να βγαλεις "αδεια μουσικων οργανων" και αφ'ετερου εχουν δικαιωμα να σε μηνυσουν.Η μηνυση τους εχει την ισχυ μηνυσης (μια απο τις 3),οπως η ηχορυπανση ας πουμε,οποτε με 3 μηνυσεις σε κλεινουν απο 10 εως 60 μερες.Αν αυτο συμβει 3 φορες σου αφαιρουν οριστικα την αδεια λειτουργιας.

Πολυ καλοστημενη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου