Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή όπως έχω ξαναπεί, είμαι... βλάχος στο θέμα λαμπάτου ενισχυτή :lol: θέλω να κάνω μια... αντίστοιχη ερώτηση:

 

Μπορεί να σε "κρεμάσει" ο ενισχυτής σε ό,τι αφορά τις λάμπες? Πάνω στο live βρε αδερφέ, έτσι, εν ψυχρώ? Πέρα από το χρόνο, υπάρχουν "σημάδια" (οπτικά ή ακουστικά) που να δείχνουν ότι όπου να'ναι η λάμπα θα τα φτύσει? 😉

 

Έχω αυτόν εδώ και 15 μήνες, παίζω σπάνια βέβαια με το συγκεκριμένο (μια πρόβα τη βδομάδα και αραιά και που κανένα live) και δεν ξέρω πότε πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω.

 

Btw, μια τυπική λάμπα, περίπου πόσες... ώρες πτήσεις έχει, πριν να θέλει αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εξαρταται απο τη χρηση.

 

οι ΠΡΟ ενισχυτικες λυχνιες σχεδον ΠΟΤΕ δεν χρειαζονται αλλαγη (στους περισσοτερους ενισχυτες μου ειναι πανω απο 20-30 ετων χωρις κανενα προβλημα) εκτος και αν .....σπασουν...

 

με το ρυθμο που αναφερεις οτι χρησιμοποιεις τον ενισχυτη σου θα χρειαστεις ΤΕΛΙΚΕΣ λαμπες σε ...20-30 χρονια περιπου :lol:

 

 

Τωρα υπο κανονικες συνθηκες ισχυουν τα εξης

 

Οι λαμπες ανα ΤΥΠΟ "αντεχουν" κατα φθηνουσα σειρα δηλ. οι πιο long lasting κατω απο τις ιδιες συνθηκες παιξιματος ειναι στην κορυφη της λιστας, ως εξης:

 

1.KT88 (6550)

2.6L6

3.EL34

4.KT66

5.EL 84 (με σημαντικα μικροτερη αντοχη απο τις 4 προηγουμενες και με κατα 50% μειωση της αντοχης τους αν χρησιμοποιουνται σε ενισχυτες "ταξης Α" (τυπου Vox)

 

υπολογισε οτι μια 6L6 με καθημερινο 3ωρο παιξιμο σε "ικανη" ενταση θα θελει αλλαγη (εξαρταται και απο την ποιοτητα κατασκευης της αυτο) σε 8-12 μηνες,μια ΚΤ88 σε 15-20 μηνες & μια EL84 σε 6-8 μηνες.....αν ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΣ τον ενισχυτη σου ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΖΕΣΤΟΣ η αν "ανοιγοκλεινεις" πολλες φορες μεσα στην ιδια μερα τον ενισχυτη σου κοψε ακομα ενα 50%....

 

για να μην εχεις δυασαρεστες εκπληξεις ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΑ της τελικες λυχνιες σου και στην πρωτη αρνητικη ενδειξη (μωβ χρωμα που "πεταριζει","καπνα στο γυαλι",χαμηλο φωτισμο,πτωση της εντασης) αλλαξε τες,δεν εχεις επισης να χασεις τιποτα αν στα live σου εχεις στη θηκη της κιθαρας σου και ενα σετ ανταλλακτικες λυχνιες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ρε π@υ@τη superfunk (με όλο το σεβασμό εννοείται) πώς καταφερνεις να εχεις απαντησεις τελειες;

εντωμεταξυ το παραπανω θεμα με ενδιεφερε και εμενα, πόσο μαλλον οταν ειδα ότι ο apos έχει τον ιδιο ενισχυτη που θελω να παρω....

 

σε ευχαριστώ και εγώ...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικότατος. Όταν λες "ανοιγοκλείνεις" και το βάζεις σε εισαγωγικά τι εννοείς; Πάνω σε αυτό θα'λεγα ότι όταν χρησιμοποιείς το standby του ενισχυτή για να τον ανοίξεις και περιμένεις κανα μισάλεπτο πριν τον βάλεις στο on, προφυλάσσεις τις λάμπες από περιττή καταπόνηση ("προετοιμάζονται" όντας ζεστές όταν ξεκινήσουν να οδηγούν το σήμα).

 

Τι επίπτωση να είχε τότε το ανοιγοκλείσιμο; Εκτός κι αν μιλάμε για μερικούς λαμπάτους που δεν έχουν standby, όπως πχ τον Peavey Classic 30 - μεγάλη παράλειψη κατά τη γνώμη μου που θα ήταν εύκολο να διορθωθεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω οτι αν ειναι π.χ να παιξεις μεσα σε ενα διαστημα 5 ωρων 4 φορες (απο ενα 20λεπτο ας πουμε) ειναι καλυτερα να αφησεις συνεχεια ανοικτο τον ενισχυτη για 5 ωρες παρα να τον ανοιξεις/κλεισεις 4 φορες... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου