Προς το περιεχόμενο

MAC vs PC


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του πρώτου μου MAC (είχα στη ιδιοκτησία μου ως τώρα 8 pc) και συγκεκριμένα iMAC 20'' (Core Duo) . Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα pc Με τα γνωστά τους προβλήματα και οι iMAC φαίνονται λουκουμάκια μπροστά στα μάτια μου.

 

Ποια είναι όμως η δική σας άποψη στο θέμα?

 

Αν ενδιαφέρεστε να μάθετε τις απαιτήσει μου απο ένα υπολογιστή είναι οι ακόλουθες:

 

1) Θελω να μην δημιουργεί προβλήματα μόνο να τα λύνει

2) Αν είναι να δώσω 1500 γλυκά ευρουλάκια θέλω να δείχνει όμορφος

3) Δεν με ενδιαφέρει να είναι πανίσχυρος , μιας και για την μουσική μου έχω ήδη ένα MOTIF ES 6, οπότε δεν χρειάζομαι ένα πανίσχυρο επξεργαστή

Με λίγα λόγια ο Core Duo είναι υπεραρκετός.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα πρόσφατα το ίδιο δίλημμα (με laptop όμως). Τελικά κατέληξα στο PC γιατί:

 

1. Δεν είχα το χρονικό περιθώριο να ψαχουλεύω το νέο περιβάλλον εργασίας προκειμένου να το μάθω και να δουλεύω με την ίδια ταχύτητα και άνεση όπως στα Windows.

2. Το Mac έκανε 600 ευρώ παραπάνω ενώ τα specs του δεν ήταν τόσο καλύτερα.

3. Συμβατότητα με προγράμματα. Δεν χρειάζεται να το αναλύσω.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με κάποιο από τα παραπάνω, χτύπα ένα Mac αφού φαίνεται ότι είναι αυτό που ψάχνεις. Είναι πανέμορφα, σταθερότατα και πολύ έξυπνα σχεδιασμένα. Καλές αγορές! :)

 

Υ.Γ. Ευτυχώς που ξεκαθάρισες το δίλημμα γιατί φοβήθηκα ότι θα ήταν άλλο ένα πεδίο μαχών για τους fans των δύο σχολών...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του πρώτου μου MAC (είχα στη ιδιοκτησία μου ως τώρα 8 pc) και συγκεκριμένα iMAC 20'' (Core Duo) . Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα pc Με τα γνωστά τους προβλήματα και οι iMAC φαίνονται λουκουμάκια μπροστά στα μάτια μου.

 

Ποια είναι όμως η δική σας άποψη στο θέμα?

 

Αν ενδιαφέρεστε να μάθετε τις απαιτήσει μου απο ένα υπολογιστή είναι οι ακόλουθες:

 

1) Θελω να μην δημιουργεί προβλήματα μόνο να τα λύνει

2) Αν είναι να δώσω 1500 γλυκά ευρουλάκια θέλω να δείχνει όμορφος

3) Δεν με ενδιαφέρει να είναι πανίσχυρος ' date=' μιας και για την μουσική μου έχω ήδη ένα MOTIF ES 6, οπότε δεν χρειάζομαι ένα πανίσχυρο επξεργαστή

Με λίγα λόγια ο Core Duo είναι υπεραρκετός.[/quote']

 

Καταρχήν ο τίτλος του thread είναι αιρετικός.

Ποια είναι "τα γνωστά προβλήματα των pc" που αναφέρεις (και δεν τα έχουν τα mac δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μην δημιουργεί προβλήματα μόνο να τα λύνει

 

Μια χαρά είναι και τα PC και τα MAC αρκεί να ξέρει κανείς να τα δουλέψει σωστά.

 

Απλά με το PC οι πιθανότητες να συνθέσεις ένα πολύ καλό PC που αξιοποιεί πλήρως όλες τις δυνατότητές του είναι ανάλογη με τις γνώσεις σου και το ψάξιμο που θα ρίξεις (μέχρι και ψαγμένοι την πατάνε πολλές φορές από ιδιοτροπίες στα specs που δεν φαίνονται εύκολα).

 

To MAC είναι μια στάνταρ λύση άμα δεν θες να ψάχνεσαι και να πάρεις με τη μια κάτι που είναι εξαρχής σχεδιασμένο να αποδίδει σαν σύνολο.

 

Τώρα για τα λειτουργικά ότι μάθεις και ότι σε βολεύει είναι πιστεύω. Και τα Windows άμα τα μάθεις μπορείς να τα κάνεις να φυσάνε.

 

Προβλήματα θα έχεις ότι και να πάρεις. Υπολογιστής χωρίς προβλήματα έίναι σαν μονός μαγνήτης χωρίς βζζζζζζζζζζζζζ :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόσφατα το ίδιο δίλημμα (με laptop όμως). Τελικά κατέληξα στο PC γιατί:

 

1. Δεν είχα το χρονικό περιθώριο να ψαχουλεύω το νέο περιβάλλον εργασίας προκειμένου να το μάθω και να δουλεύω με την ίδια ταχύτητα και άνεση όπως στα Windows.

2. Το Mac έκανε 600 ευρώ παραπάνω ενώ τα specs του δεν ήταν τόσο καλύτερα.

3. Συμβατότητα με προγράμματα. Δεν χρειάζεται να το αναλύσω.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με κάποιο από τα παραπάνω' date=' χτύπα ένα Mac αφού φαίνεται ότι είναι αυτό που ψάχνεις. Είναι πανέμορφα, σταθερότατα και πολύ έξυπνα σχεδιασμένα. Καλές αγορές! :)

 

Υ.Γ. Ευτυχώς που ξεκαθάρισες το δίλημμα γιατί φοβήθηκα ότι θα ήταν άλλο ένα πεδίο μαχών για τους fans των δύο σχολών...[/quote']

 

Όχι δεν με ενδιαφέρει να μετατρέψω το Noiz σε "Ψαχνοντας τον στρατιώτη Ράϊαν" :lol:

 

απαντώ στα θέματα που έθιξες

 

1) Αυτό το δίλημα το είχα και με το ΜΟΤΙΦ , ήταν κάτι καινούργιο και μου πήρε ένα μηνα να το μάθω, αλλά τώρα έχει κάνει την ζωή μου έυκολη . Δεν με πειράζει να κάνω το ίδιο με τον MAC ή με οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα.

 

2) Όντως ένα πρόβλημα με τους MAC έιναι οτι αργούν να ανανεώσουν τα μοντέλα τους . Ο iMAC (dual core)που υπάρχει τωρα είναι αρκετά ακριβός σε σύγκριση με ανάλογα pc (quad core!!!) στα 1500 ευρώ και αυτό σημαίνει οτι θα περιμένω για τον καινούργιο iMAC 20''.

 

3)Η συμβατότητα δεν είναι πια πρόβλημα αφου μπορώ να βάλω windows, και απότι έχω ακούσει τρέχει και τα VISTA πάρα πολυ καλά. Αν και τα προγράμματα που έχει ο MAC με υπερκαλύπτουν και δεν ξετρελένομαι με την ιδέα να χρησιμοποιήσω ξανά windows.

 

Απαντόντας στον άλλο φίλο τα γνωστά προβλήματα που με παιδεύουν εδώ και αρκετό καιρό με τα pc (παρόλο που έχω δοκιμάσει πολλέw λύσεις) είναι τα γνωστά σε όλους: virus, spyware, worms, bugs, "dll hell", drivers, disk fragmatation και πολλά άλλα τα οποία κατά γενική ομολογία δεν υπάρχουν στον MAC .

 

Επίσης πρέπει να τονίσω οτι έχω γνώση όχι μόνο χρήσης , άλλα και προγραμματισμού , τρισδιαστατα γραφικά και μουσικής. Έχω δοκιμάσει πολλά διαφορετικά setups δυστηχώς πάντα ήμουν μεγάλος εχθρός των windows και διαφωνώ οτι αν το φτιάξεις σωστα το pc δεν δημιουργεί προβλήματα παρά μόνο στην περίπτωση που δεν εγαταστείς καινούργια προγράμματα. Τουλάχιστον όταν μπαινοβγαίνουν προγράμματα στα windows , to λειτουργικό αυτό ειναί πολυ ασταθές και μου έχει δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα στο παρελθόν. Ακόμα και με δικά του προγράμματα , πχ τώρα έχω προβλήματα με IE7 και Live messenger!!!!

 

Δυστηχώς λόγω δουλειάς δεν έχω τον χρόνο πια να ασχολούμε με τέτοιες παραξενιές για αυτό αν και εδω και καιρό φοβόμουν να εγκαταλήψω την ασφάλεια των pc τώρα πια αυτο φαντάζει μονόδρομος. Ήδη το έχω κάνει με την αγορά του Yamaha MOTIF 6 και μετά απο 4 μήνες με έχει βοηθήσει πολυ.

 

Ο τίτλος δεν έχει σκοπό να δημιουργήσει μάχες. Θέλω αν μάθω πόσοι είναι χρήστες MAC εδώ , και πόσοι MAC kai PC . θέλω να ακουσω παράπονα, συμβουλές και υποδείξεις για τα πάντα.

 

Σέβομαι και εκτιμώ την δύναμη των pc απλώς δεν έχω πια την πολυτέλεια του χρόνου που ένα pc απαιτεί.

 

Ελπίζω να έγινα σαφής.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να συμβιβαστείς με το γεγονός οτι τα προγράμματα για mac είναι περιορισμένα, συγκριτικά με αυτά που κυκλοφορούν για τα windows, πάρε mac χωρίς δεύτερη σκέψη. Αυτό όμως δεν είναι καθόλου αμελητέο γιατί "όλος" ο κόσμος εκτός απο τους γραφίστες, χρησιμοποιούν windows και πιθανόν να αντιμετωπίσεις προβλήματα. Οσοι δουλεύουν mac και λόγω δουλειάς "συναναστρέφονται" με pc, έχουν πάμπολλά προγράμματα μετατροπής απο τη μία πλατφόρμα στην άλλη για να μπορούν να δουλέψουν και σε άλλον υπολογιστή πέρα απο τον δικό τους. Εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

Με τα mac θα ξεχάσεις τι σημαίνει crash, format, update,virus, warms και διάφορα άλλα παλαβά. Θα τα μάθεις σε λίγες μέρες, οτιδήποτε κάτω από G5 θα σου φανεί τόσο εύκολο που μπορεί και να σε πάρει απο κάτω :D .

Και για όνομα, μήν του βάλεις windows, ντροπή :!: :!: .

Μια σημείωση: για να αξιοποιήσεις το νέο τους λειτουργικό (panther λέγεται αν θυμάμαι καλά, αυτό που έχουν τα G5 και τα νέα imac) πρέπει να μάθεις λίγο Unix μιας και πάνω σε αυτό στηρίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, δουλεύω στα Macs από το '86. Χάρις στα Mac και το Garageband ξανάρχισα το 2001 να ξαναασχολούμαι με την μουσική. Θα σου πω λίγα και καλά. Έχω ένα G4 (το λαμπατέρ με 500 ΜΟΝΟ RAm) που το αγόρασα το 2001 και αντέχει πολύ βαριά projects. Latency δεν ξέρω τι θα πεί (φαντάσου ότι έχω κολλήσει επάνω και μια midi GR20 κιθάρα και παίζω Absynth, FM8, Minimoog...). Aισθάνομαι μουσικός και όχι τεχνικός γιατί ότι και να ρίξω επάνω παίζει με την πρώτη. Και δεν χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα εκτός του Garageband...και πάω κόντρα όποιον θέλει από αυτό το forum για το επίπεδο ήχου του και mixing. Φυσικά και δεν είναι στο επίπεδο Cubase, Logic αλλά συνήθως όλα τα extra τους δεν τα χρησιμοποιείς (εκτός και άν ήδη ξέρεις από ηχοληψία).

Το μόνο κακό ότι στα Intel δεν έχουμε ακόμα όλη τη γκάμα των προγραμμάτων γραμμένα για Intel (γι' αυτό και εγώ δεν αλλάζω μηχάνημα...). Ότι βοήθεια θέλεις...ευχαρίστως

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου