Προς το περιεχόμενο

A cheap soundcards' blues..


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια πολυ φτηνη on board καρτα ηχου... and i've got the blues for it... η κιθαρα ακουγεται παντα μονο απ'το αριστερο καναλι οταν την καρφωνω στο line in(φταινε τα μονοφωνικα βυσματα αραγε??...αν καποιος ξερει ας μου πει..)..Anyway, ο ηχος που ακουγεται εννοειται οτι δεν με ικανοποιει αλλα ηθελα κι εγω να μοιραστω κατι μαζι σας...παιζω πανω σ'ενα minor blues backing track...(προς το τελος υπαρχουν και καποιες "πρασινες" αλλα δεν ηθελα να κανω και δευτερο take)....http://www.box.net/shared/yragalmbom....δεν συνιστω ακροαση απο ακουστικα γιατι η κιθαρα ειναι τερμα αριστερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ, ωραίο phrasing! Χρησιμοποιείς δάχτυλα; (στο δεξί εννοώ :lol: ) Μια χαρά ακούγεται πάντως.

Δεν μπορείς να κάνεις pan από κάποιο mixer της κάρτας ή όποιου άλλου software;

Πράσινες εννοείς τις (κατά λάθος) outside νότες;

(Γιατί εμένα πχ. μου ακούγονται πράσινα τα "Η", και δεν άκουσα κανένα "Η" - άσχετο μην δίνεις σημασία..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ, ωραίο phrasing! Χρησιμοποιείς δάχτυλα; (στο δεξί εννοώ ) Μια χαρά ακούγεται πάντως.

Thanks nickel...ολα ειναι παιγμενα με χοντρη (2.00mm) πενα.
Πράσινες εννοείς τις (κατά λάθος) outside νότες;

 

 

αυτες εννοω..σε ενα σημειο μου φευγει μονο αλλα κανει μπαμ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks nickel...ολα ειναι παιγμενα με χοντρη (2.00mm) πενα.

Διάολε, αλήθεια ήμουν σχεδον σίγουρος ότι ότι σε κάποια (τουλάστιχον) σημεία άκουγα δακτυλο.. πρέπει να ξαναδοκιμάσω τις βαριές πένες νομίζω, με έβαλες σε σκέψεις (παίζω με 0.71mm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... η κιθαρα ακουγεται παντα μονο απ'το αριστερο καναλι οταν την καρφωνω στο line in(φταινε τα μονοφωνικα βυσματα αραγε??...αν καποιος ξερει ας μου πει..)..

 

οι φτηνές on-board κάρτες έχουν στερεο-line in. χρειάζεσαι μερικά adaptor-ακια για να πας απο stereo -> 2 mono και μετά να επιλέξεις ποιο κανάλι (left ή right) θα ηχογραφείς.

πολύ ωραίο παίξιμο. δυστυχώς , το ακούω με ακουστικά! φτιάξτο και ξαναπόσταρε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίο παίξιμο. Πες μας λεπτομέρειες....π..χ τι κιθάρα είναι κλπ. :wink:

 

 

 

 

Εν τω μεταξύ το έκανα ψευτοστέρεο για να ξεκολλήσει η κιθάρα από τέρμα αριστερα....

Εδώ:

http://www.box.net/shared/3gc8gr6mav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλα το πας το ποίημα μάστορα, και μην σε πολυνοιάζει για τις πράσινες, έτσι και αλλιώς για να γίνει τέλειο ένα μπλούζ σόλο θα πρέπει να περιέχει πολλά λαθάκια.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys για τα καλα λογια....special thanks to Harilatron για την "στερεοποιηση"....η κιθαρα ειναι μια guild solidbody s-300d του '78...http://www.vintageguitars.org.uk/guild78p7.php ..με prs μαγνητες....το setup πολυ απλο: κιθαρα - '84 tubescreamer - ge7 - gt2(σε clean tweed setting) - carl martin red repeat delay - soundcard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!!!! Πολυ καλο!!!!!

Τα υπολοιπα, τυμπανα, μπασσα κλπ τι ειναι

 

Ενα πειραγμα απο μενα θα βρεις εδω:oops:

 

http://www.savefile.com/files/924992

 

Ανεβασε κι αλλα για να ανεβαινουμε!!!

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το πολυ καλο το ειπες για το rhythm section ξανασκεψου το γιατι ειναι απο ετοιμο backing track. :lol: ...το πειραγμα σου εκανε την κιθαρα να ακουγεται πολυ καλυτερα προσθετοντας ομως παραλληλα καποιες ξυραφατες υψηλες στα υπολοιπα οργανα, ιδιαιτερα σε hi-hat και snare...(αντιλαμβανομαι οτι ετσι οπως εχει γραφτει απο μενα, δεν μπορουν να γινουν και καλυτερες επεμβασεις)....τωρα που το σκεφτομαι το "den thymamai poios" ισως να ειναι καλυτερο username απο αυτο που χρησιμοποιω :lol: :lol:.......ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και για τα καλα λογια...ισως ανεβασω κι αλλα ,μετα ομως απο τις διακοπες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου