Προς το περιεχόμενο

loop station


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη ψαχνομαι για loop station αυτο τον καιρο, θα ηθελα να μου κανετε καποιες προτασεις....

το θεμα ειναι οτι θα το χρειαστω και για live καταστασεις, οποτε θα ηθελα να ειναι σαν πεταλακι...

δλδ        http://guitare.playback-europe.com/boss-rc-20xl_loop_station-9771.html

              http://guitare.playback-europe.com/boss-rc-2_loop_station-11939.html

 

εκτος απο αυτα και της digitech ( http://guitare.playback-europe.com/digitech-jamman_looper-7935.html ) δν υπαρχει αλλη επιλογη σε αυτα τα λεφτα?

 

(tip: ειδα live οπου ο κιθαριστας εκανε και soundcheck χρησιμοποιωντας μια ηδη γραμμενη φραση απο το λοοπερ του, οποτε μπορει να χρησιμοποιηθει και ετσι που κατα τη γνωμη μου ειναι καλη φαση Wink )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

εγω εχω το BOSS RC2 που ειναι πολυ μικρο, χωραει παντου κι εχει και ρυθμους drums. το digitech ειναι καλη επιλογη αν θελεις να αποθηκευεις τις λουπες σου στο computer, αλλα για jam και live εμενα το RC2 μου φαινεται οτι πρεπει (και στη σωστη τιμη!!)

 

ειδα live οπου ο κιθαριστας εκανε και soundcheck χρησιμοποιωντας μια ηδη γραμμενη φραση απο το λοοπερ του

 

η για να φτιαχνεις ηχους σε πολυεφε, πεταλιερες, ενισχυτες κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι, ολα αυτα τα looper γραφουν μονο σημα κιθαρας, ή μπορω να γραψω και προενισχυμενο σημα? (γκαζι για παραδειγμα...)

 

Φανταζομαι, για να παιξουν σωστα θα πρεπει η εξοδος του να πηγαινει σε ξεχωριστο ενισχυτη εε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι, ολα αυτα τα looper γραφουν μονο σημα κιθαρας, ή μπορω να γραψω και προενισχυμενο σημα? (γκαζι για παραδειγμα...)

 

Φανταζομαι, για να παιξουν σωστα θα πρεπει η εξοδος του να πηγαινει σε ξεχωριστο ενισχυτη εε?

 

Το loop station μπορεί να μπει και σε σειρά με άλλα πετάλια στον ίδιο ενισχυτή που παίζεις. Το έχω χρησιμοποιήσει και σε ακουστικές και σε ηλεκτρική -με γκάζι ή και χωρίς. Αναπαράγει (όσο πιο πιστά μπορεί φυσικά) γενικώς το σήμα της εισόδου (σήμα απλό, με εφφέ ή χωρίς).

Προσωπικά έχω το RC-20 και με έχει βολέψει πάρα πολύ, κυρίως λόγω των δύο πεταλιών, αλλά πιστεύω πως για βασικές loopες ίσως βολευτείς και με το RC-2.

Έχω την αίσθηση πως εαν ο ενισχυτής σου έχει FX loop μπορεί να παίξει καλύτερα, αλλά ας το επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει!

Φιλικά,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα στον ιδιο ενισχυτη.

το rc 20 που εχω ειναι καταπληκτικο το παιρνεις με κλειστα ματια.

υπαρχουν επισεις τα headrush 1 & 2  με πολυ λιγοτερο χρονο εγγραφης.

Μπορεις να γραψεις τα παντα επανω, μεχρι και αρχεια απο τον υπολογιστη σου!

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jamman δεν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; 

    Εγώ θα το παραγγείλω τώρα κυρίως λόγω των δυνατοτήτων του όπως USB, flash memory και περισσότερο χρόνος με μια CF κάρτα μνήμης...

  Αν και δυστυχώς δεν έκανα τον κόπο να το δοκιμάσω πρώτα είδα αυτό το οποίο είναι αυτό που περίπου θέλω να κάνω.

Θα έχω μαζί το dd-20  και το lexicon vortex (morphing delay) - που ήταν αδερφάκι του lexicon jamman looper οπότε θείος του digitech jamman looper - με τους υποτυπώδης λουπαδόρους τους οπότε θα κάνουν ωραία παρέα...  8) 

 

Ένα βιντεάκι με το jamman αλλιώς θα σας πω τι παίζει μόλις το πιάσω στα χέρια μου... :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειδα live οπου ο κιθαριστας εκανε και soundcheck χρησιμοποιωντας μια ηδη γραμμενη φραση απο το λοοπερ του

 

η για να φτιαχνεις ηχους σε πολυεφε, πεταλιερες, ενισχυτες κ.τ.λ.

αυτο που το πας?? ;) γραφεις κατι, βαζεις απο πανω κατι ,δν σου αρεσει , το πετας, βαζεις αλλο κτλπ....γενικα ειναι πολυ χρησιμο πεταλακι...αλλα το θεμα ειναι αποτι βλεπω οτι μονο boss και digitech υπαρχει...και αφου η τιμη του digitech ειναι απαγορευτικη(και οι δυνατοτητες του απειρες αρα και οι μισες αχρηστες για μενα) πρεπει να καταληξω σε boss....

 

Το jamman δεν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; 

    Εγώ θα το παραγγείλω τώρα κυρίως λόγω των δυνατοτήτων του όπως USB, flash memory και περισσότερο χρόνος με μια CF κάρτα μνήμης...

 

ακριβως αυτες ειναι οι διαφορες...και μονο για τη δυνατοτητα επεκτασης μνημης αξιζει την διαφορα απο το 20-αρη της boss..αλαλ πολλα τε λεφτα αρη(αυτο δν ειανι το σωστο ονομα? :P )

 

υπαρχουν επισεις τα headrush 1 & 2  με πολυ λιγοτερο χρονο εγγραφης.

εεεεε οχι και λιγοτερο!!!εδω τα 16 λεπτα με το ζορι μας φτανουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το RC-20 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Όμως λάβε υπόψιν σου 2 πράγματα:

 

1) Δε ξέρω για το αντίστοιχο της Digitech, πάντως το RC20 δεν αναπαράγει απολύτως πιστά το σήμα της κιθάρας, αλλά λιγάκι πιο μουντό.

2) Γενικά τα loopers είναι (κατά τη γνώμη μου) δύσκολo να τα χρησιμοποιήσεις/εμπιστευτείς άφοβα σε live, όπως έχω ξαναπει εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5023.0

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω κατι, ολα αυτα τα looper γραφουν μονο σημα κιθαρας, ή μπορω να γραψω και προενισχυμενο σημα? (γκαζι για παραδειγμα...)

 

Φανταζομαι, για να παιξουν σωστα θα πρεπει η εξοδος του να πηγαινει σε ξεχωριστο ενισχυτη εε?

 

Εχω το Jamman εδω και λιγες μερες.Απο ελαχιστα που προλαβα να το τσεκαρω , αν προσπαθησεις να παιξεις με τη βρωμια του ενισχυτη δε θα καταφερεις τιποτα.Δεν μπορεις δηλαδη να ηχογραφησεις ενα ριφακι στο καθαρο και να αυτοσχεδιασεις πανω του , χρησιμοποιοντας το βρωμικο καναλι του ενισχυτη.Θα σου βρωμισει και την "καθαρη" φραση.

Χρειαζεσαι οπωσδηποτε καποιο distortion πεταλι.

 

 

Εκεινο που σκεφτηκα αλλα δεν προλαβα να δοκιμασω ειναι να παρω το σημα απο την εξοδο των ακουστικων του ενισχυτη , να τη στειλω στο jamman και απο κει ειτε σε αλλο ενισχυτη , ειτε στην εισοδο του μικροφωνου του στερεοφωνικου μου.

Τι λετε , θα δουλευε κατι τετοιο αφου δεν εχω καποιο καφροπεταλο?

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκες το εξης?

 

Να βαλεις το jamman στην λουπα του ενισχυτη.

Γιαυτο ας πουμε, τη πρωτη θα γραψει πχ το καθαρο καναλι και θα το λουπαρει, και μετα θα το στειλει στην ενισχυση του ενισχυτη.

Μετα αν αλλαξεις σε βρωμα, το λουπ (το οποιο θα εχει ηδη μεσα το καθαρο καναλι) θα παρει και το βρωμικο απο πανω και θα τα στειλει στην ενισχυση.

 

Δλδ το λουπ, να παρεμβαλλεται μεταξυ προενισχυσης και ενισχυσης, και οχι πριν την προενισχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου