Προς το περιεχόμενο

loop station


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

και κατι αλλο, το μικρο το rc2 μπορει και κανει delete-undelete την τελευταια φραση που εγραψες. σιγουρεψου οτι αυτο που θα παρεις μπορει να το κανει αυτο γιατι ειναι πολυ ευχρηστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(tip: ειδα live οπου ο κιθαριστας εκανε και soundcheck χρησιμοποιωντας μια ηδη γραμμενη φραση απο το λοοπερ του, οποτε μπορει να χρησιμοποιηθει και ετσι που κατα τη γνωμη μου ειναι καλη φαση Wink )

 

Ο scott henderson έχει πει σε συνέντευξη πως ο μόνος λόγος που χρησιμοποιεί looper είναι γι αυτη τη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(tip: ειδα live οπου ο κιθαριστας εκανε και soundcheck χρησιμοποιωντας μια ηδη γραμμενη φραση απο το λοοπερ του, οποτε μπορει να χρησιμοποιηθει και ετσι που κατα τη γνωμη μου ειναι καλη φαση Wink )

 

Ο scott henderson έχει πει σε συνέντευξη πως ο μόνος λόγος που χρησιμοποιεί looper είναι γι αυτη τη δουλεια

η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ χρησιμο και ειδικα για αυτη τη δουλεια....βαλε οτι μπορεις να γεμιζεις ωραια τον ηχο σου, τισ δυναοττητες αυτο-jamαρισματος, την ευκολια για γραψιμο κομματιου(αμα περνας και φωνη), δοκιμαζοντας π.χ. τη μελωδια πανω απο τις συγχορδιες(οτι δν σου αρεσει πατας το πεταλι και το διωχνεις...) γιατι καλα τα pc (mac ;D στην περιπτωση μου) αλλα οταν τα εχεις ετοιμα στα ποδια σου ποιος αλλαζει καλωδια για να καταγραψει μια ιδεα!!??

 

 

και κατι αλλο, το μικρο το rc2 μπορει και κανει delete-undelete την τελευταια φραση που εγραψες. σιγουρεψου οτι αυτο που θα παρεις μπορει να το κανει αυτο γιατι ειναι πολυ ευχρηστο..

ναι ολα το κανουν αυτο....

 

 

Έχω το RC-20 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Όμως λάβε υπόψιν σου 2 πράγματα:

 

1) Δε ξέρω για το αντίστοιχο της Digitech, πάντως το RC20 δεν αναπαράγει απολύτως πιστά το σήμα της κιθάρας, αλλά λιγάκι πιο μουντό.

2) Γενικά τα loopers είναι (κατά τη γνώμη μου) δύσκολo να τα χρησιμοποιήσεις/εμπιστευτείς άφοβα σε live, όπως έχω ξαναπει εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5023.0

δν εχω σκοπο να κανω οτι κανει η kt tunstall στα λαιβ της (η οποια νομιζω χρησιμοποιει ενα akai και κανει απιστευτα πραγματα...) αλλα και εγω το φοβαμαι αυτο...

μπορει να παιζει συνεχεια η λουπα βεβαια απο την αρχη(για να μην μου φευγουν τα μετρα οταν θα τη βαζω και θα τη βγαζω) και να ακολουθει ενα mute box του jam μετα.... ;)  λεωωωωωωωωωωω εγω τωρα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και κατι αλλο, το μικρο το rc2 μπορει και κανει delete-undelete την τελευταια φραση που εγραψες. σιγουρεψου οτι αυτο που θα παρεις μπορει να το κανει αυτο γιατι ειναι πολυ ευχρηστο..

ναι ολα το κανουν αυτο....

 

 

το RC20 oχι.Το 20XL ναι,αλλα σε περιπτωση που βρεις το 1ο μεταχειρισμενο να ξερεις οτι δεν το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και κατι αλλο, το μικρο το rc2 μπορει και κανει delete-undelete την τελευταια φραση που εγραψες. σιγουρεψου οτι αυτο που θα παρεις μπορει να το κανει αυτο γιατι ειναι πολυ ευχρηστο..

ναι ολα το κανουν αυτο....

 

 

το RC20 oχι.Το 20XL ναι,αλλα σε περιπτωση που βρεις το 1ο μεταχειρισμενο να ξερεις οτι δεν το κανει.

 

aaaa...ναι καλα!! εγω λεω για αυτα που κυκλοφορουν...το απλο 20-αρη εχει και 5.30 λεπτα ηχογραφιση αντι για 16 του xl...

γενικα εγω καταληγω στο 2... εχει οτι εχει και το 20 εκτος απο reverse play( εχουμε την tonelab ομως με reverse delay ;) ), και το pitch αλλα ειναι και πιο compact...το digi λεει αλλα ξεφευγει ...και τα αλλα αρκουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα το reverse play μ αρεσει πολυ ,οπως καταλαβαινεις ειναι τελειως διαφορετικο πραμα απο το reverse delay.Στη θεση σου θα επαιρνα το XL ,οχι μονο γι αυτο, αλλα κυρίως για τα 2 πετάλια,η χρηματικη διαφορα δεν ειναι μεγαλη (25e κανει το εξωτερικο footswitch για να το κανεις ιδιο πρακτικα με το XL χωρις ομως το reverse)).

 

 

Κ τωρα μου γεννηθηκε κ απορια: στο rc2 το πατας μια για να αρχισει να γραφει,αλλη μια για να σταματησει να γραφει κ να αρχισει το playback κ λογικα μια 3η για overdub.Aν θελεις να το σταματησεις κ να το ξαναξεκινησεις πως το κανεις με ενα πεταλι?Αν το κρατησεις πατημενο δεν σβηνει τη λουπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα το reverse play μ αρεσει πολυ ,οπως καταλαβαινεις ειναι τελειως διαφορετικο πραμα απο το reverse delay.Στη θεση σου θα επαιρνα το XL ,οχι μονο γι αυτο, αλλα κυρίως για τα 2 πετάλια,η χρηματικη διαφορα δεν ειναι μεγαλη (25e κανει το εξωτερικο footswitch για να το κανεις ιδιο πρακτικα με το XL χωρις ομως το reverse)).

 

 

Κ τωρα μου γεννηθηκε κ απορια: στο rc2 το πατας μια για να αρχισει να γραφει,αλλη μια για να σταματησει να γραφει κ να αρχισει το playback κ λογικα μια 3η για overdub.Aν θελεις να το σταματησεις κ να το ξαναξεκινησεις πως το κανεις με ενα πεταλι?Αν το κρατησεις πατημενο δεν σβηνει τη λουπα?

ειναι διαφορετικο αλλα μπορεις να το πλησιασεις παρα πολυ με το delay...παρα πολυ ομως ;)

 

κοιτα αμα παει καποιος στα 200τοσα του rc-20xl η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ανεβει λιιιιγο ακομα και να παει στο digitech...αλλα ετσι καταληγουμε να δινει καποιος 100 ευρω παραπανω... :-X

 

δν ξερω να σου απαντησω γιατι δν το εχω...το κανουν ομως στα video οποτε θα γινεται!!

 

(ααα...επισης στο 20αρη μπορεις να επιλεξεις 3 διαφορετικουσ τροπους να σταματαει...οχι μονο immediate stop...και αυτο χρησιμο!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα το reverse play μ αρεσει πολυ ,οπως καταλαβαινεις ειναι τελειως διαφορετικο πραμα απο το reverse delay.Στη θεση σου θα επαιρνα το XL ,οχι μονο γι αυτο, αλλα κυρίως για τα 2 πετάλια,η χρηματικη διαφορα δεν ειναι μεγαλη (25e κανει το εξωτερικο footswitch για να το κανεις ιδιο πρακτικα με το XL χωρις ομως το reverse)).

 

 

Κ τωρα μου γεννηθηκε κ απορια: στο rc2 το πατας μια για να αρχισει να γραφει,αλλη μια για να σταματησει να γραφει κ να αρχισει το playback κ λογικα μια 3η για overdub.Aν θελεις να το σταματησεις κ να το ξαναξεκινησεις πως το κανεις με ενα πεταλι?Αν το κρατησεις πατημενο δεν σβηνει τη λουπα?

 

Εγώ έχω το Rc 2 και είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος είναι μικρό και μπορεί να κάνει ότι ακριβώς κάνει και το RC 20 εκτός απο το fade out kai το reverse loop που προσώπικά εμένα δεν με ενδιαφέρουν αυτά.

Blue μπορείς να το ρυθμίσεις αν θες να αρχίζει να γράφει αυτόματα με το που λαμβάνει κάποιο σήμα χωρίς να πατήσεις τπτ αν κι εμένα δεν με βολεύει και προτιμώ να το πατάω για να γράψω. για να το σταματίσεις πατάς το πετάλι 2 φορές. για να σβήσεις την λούπα όπως είπες το έχεις κρατιμένο μπορείς να κάνεις και undo το τελευταίο overdub

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το σταματίσεις πατάς το πετάλι 2 φορές. για να σβήσεις την λούπα όπως είπες το έχεις κρατιμένο

 

Nα,αυτα δε μ αρεσουν...Το λαθος καραδοκει ανα πασα στιγμη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rc-2 ειναι πραγματικά πολύ εύκολο στην χρήση, είναι ζήτημα μερικών ωρών η εξοικείωση μαζί του. Στην αυτόματη λειτουργία, περιμένει να λάβει σήμα και μόλις το λάβει, αρχίζει να κρατάει λούπα. Όταν ολοκληρώσεις αυτό που θέλεις να λουπάρεις, πατάς το πετάλι και ξεκινάει αυτόματα να παίζει απο την αρχή αυτό που μόλις έχεις γράψει. Αντίστοιχα, στην manual λειτουργία, απλά πατάς το πετάλι και στην αρχή της ηχογράφησης.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου